První rozhlédnutí

Uplynulé dny nám přinesly několik zajímavých událostí a další na nás čekají. Tak pojďme na to: V pondělí proběhlo první kolo jednání mezi Svatým stolcem a Bratrstvem sv. Pia X. Setkání bylo srdečné a zdárně splnilo svůj účel: stanovit metodické a tematické mantinely pro další setkání. V Ho-Či-Minově městě proběhlo zasedání Federace katolických biskupských konferencí Asie.

Papež přijal pověřovací listiny nových diplomatů akreditovaných u Svatého stolce: íránského velvyslance  Aliho Akbara Naseriho, panamské velvyslankyně Delie Cárdenas Christie a bulharského velvyslance Nikoly Kaludova.

Na Slovensku byl volen nový předseda Konferencie biskupov Slovenska, stal se jím Stanislav Zvolenský, arcibiskup bratislavský a metropolita západoslovenský. Slovenští biskupové také pozvali papeže Benedikta XVI. na návštěvu své země u příležitosti oslav 1150. výročí příchodu svatých Cyrila a Metoděje, které připadají na 3.-5. července 2012.

Velmi živo začíná být v USA, kde katolická církev vyhlásila válku Obamově konceptu zdravotnické reformy a deklaruje odhodlání dosáhnout buďto přijetí dodatků, které by znemožnily financování potratů z peněz daňových poplatníků a ochránily výhradu svědomí, nebo (pokud se toto nepodaří) dosáhnout zamítnutí celé reformy. Situace je složitá: Obamovi demokraté sice mají v obou zákonodárných sborech zdrcující převahu, nicméně řádově desítky kongresmanů této strany zvažují, že nakonec zvednou ruku proti reformě, ať už kvůli potratům, nebo pro jiné výhrady k celé její koncepci.

Obamova administrativa návrh několikrát změnila a opakovaně tvrdila, že v něm financování potratů z peněz daňových poplatníků není, avšak experti republikánů a pro-life organizací zatím ve všech návrzích nakonec toto financování našli, byť různě maskované. Jejich návrhy, aby byl k zákonu doplněn dodatek, který by toto financování výslovně zakázal, Obamova administrativa sveřepě odmítá, což pro-life odpůrci zákona považují za důkaz toho, že se je pokouší podvést.

Česká politická scéna takové drama nenabízí. Zajímavé pro nás může být, že KDU-ČSL vytáhla proti snížení podpory v mateřství a že se objevily zprávy, že by ze skandálu na plzeňských právech mohl vyjít odřený i doktorský titul poslance Marka Bendy. Vláda na svých stránkách oznámila, že premiér Fischer navštíví 13.-14. listopadu Vatikán.

31. října byl v Ostřihomi blahořečen Zoltán Lajos Meszlényi (1892-1951), pomocný biskup arcidiecéze ostřihomské umučený komunisty v koncentračním táboře Kistracsa.

A co nás čeká v tomto týdnu? Dnes slavíme Památku všech věrných zemřelých, lidově známou jako Dušičky. Papež Benedikt XVI. včera připomenul tento svátek a vyzval křesťany, aby jej oslavili ve skutečně křesťanském duchu, čímž podle komentátorů nepřímo kritizoval klasický americký Halloween, plný pohanských reminiscencí. Kromě běžných modliteb za zemřelé se 2. listopadu koná též Vzpomínka na nenarozené. Rovněž se sluší připomenout, že celý dnes začínající týden spadá do oktávu Všech svatých, během kterého lze získat plnomocné odpustky.

3. listopadu uplyne 425 let od smrti sv. Karla Boromejského a 370 let od smrti sv. Martina de Porres, o němž vám v tento den přineseme článek. O den později si pak připomínáme 125. výročí otevření české koleje Bohemicum v Římě. Týž den započne kubánská návštěva mons. Celliho, předsedy Papežské rady pro sdělovací prostředky, která potrvá až do 8. listopadu.

Narozeniny slaví hned dva čeští biskupové: 6. listopadu šestašedesáté Karel Herbst, pomocný biskup pražský, a 8. listopadu třiaosmdesáté Josef Koukl, emeritní biskup litoměřický. 8. listopadu papež Benedikt XVI. vykoná pastorační návštěvu v Brescii, rodišti papeže Pavla VI.

Z přehršle akcí plánovaných na tento týden bychom vytkli pořad přednášek a projekcí Podvečer věnovaný kardinálu Beranovi, který v rámci výstavy Pronásledování katolické církve v Československu 1948-1960 začne v úterý 3. listopadu v 15:00 ve Velkém románském sále Strahovského kláštera.

4. listopadu proběhne v Praze další dějství pravidelné pro-life demonstrace Odvahu k životu. Občanský institut týž den pořádá další díl svého Filmového semináře. Promítat se bude nový polský film Generál Nil, který vykresluje osudy komunisty zavražděného generála Augusta Emila Fieldorfa.

6. listopadu se v Katolickém domě v Zábřehu na Moravě uskuteční přednáška Přesah politiky Josefa Luxe po 10 letech. Vystoupí Jan Březina, Jan Kasal a Michal Pehr.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: