Rozhlédnutí okolo 17. listopadu

Další týden nabitý událostmi je za námi a stejně tak nový před námi. Zejména kalendárium a seznam akcí praskají díky 17. listopadu ve švech. Tradičně ale začneme ohlédnutím za uplynulým týdnem.

Svět

V USA se levicoví demokratičtí politici a potratáři předstihují, kdo více pozuráží katolickou církev a její představitele, a zuřivě syčí do ucha každému, kdo je ochoten je poslouchat, že většina katolíků je pro potraty (zajímalo by mne, věří-li tomu alespoň oni sami). Zároveň zoufale dumají, jak v Senátu zbavit Obamovu zdravotnickou reformu dodatku, který znemožňuje financování potratů „na požádání“ z peněz daňových poplatníků.

Obama, který před volbami potratářům sliboval, že jim financování potratů z veřejných peněz zajistí, a po volbách se jako reformátor zdravotnictví před Kongresem zapřísahal, že v jeho reformě žádné takové financování potratů není a nikdy nebylo (což není pravda, v každé její variantě je jeho nohsledi nějak šikovně schovali), dnes už otevřeně naznačuje, že by mu opravdu nevadilo, kdyby to nějak dokázali, a že jim v tom hodlá pomoci. Pokračujme tedy v modlitbách, aby katolickou církví iniciované a prosazené opravy reformy přežily útoky bezbožníků.

V Itálii neapolský arcibiskup, kardinál Sepe, zakázal pohřeb člena Camorry, na Filipínách únosci propustili měsíc vězněného misionáře, otce Sinnotta.

Ve Španělsku katolická církev ostře pohrozila poslancům, kteří by chtěli hlasovat pro zákon liberalizující interrupce, připravený vládou socialistického premiéra Zapatery. Podobně jako v USA je Zapaterovo potratové tažení v rozporu s vůlí většiny obyvatel země a naráží na silný nesouhlas i mezi samotnými socialisty. Zapatero ovšem není Obama: katolickou církev nenávidí a své poslance má v hrsti mnohem pevněji – je tedy velkou otázkou, jak celá věc dopadne. Každopádně asi nemusím zdůrazňovat, že i situace ve Španělsku si žádá naše modlitby.

Stručně si ještě připomeňme, že Svatý stolec v diskusích v OSN podpořil omezení práva veta v Radě bezpečnosti a že řecká pravoslavná církev vyzývá křesťany k obraně symbolů křesťanské víry.

Česká republika

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda prohrál v první instanci svůj spor o dědictví paní Kaprálkové, který vede s charitami. Nejprve prohlašoval, že se nejspíše odvolá, nicméně posléze mu patrně přece jen došlo, jak krásné je, že rozsudek padl tak dlouho před volbami, takže je naděje, že se odvolávat nebude. Lidovcům každopádně nezbývá, než v to doufat.

Za českého eurokomisaře byl vybrán Štefan Füle. Dvacet let po sametové revoluci posíláme do Bruselu bývalého komunistu a absolventa nechvalně proslulého Státního institutu mezinárodních vztahů v Moskvě, který měl navíc během svého litevského angažmá nepříjemné problémy s řízením auta. V zásadě to vadí patrně už jen Mladým křesťanským demokratům, několika málo neparlamentním stranám a malé hrstce voličů.

Po dosud nepotvrzené, zato zpočátku za bernou minci brané spekulaci, že už je známo, kde leží ostatky sv. Anežky české, povolil kardinál Vlk průzkum kostela sv. Haštala, kde by se mohly nalézat.

Premiér Fischer navštívil Vatikán, kde jednal s papežem Benediktem XVI. i státním sekretářem Tarcisiem Bertonem. Dostalo se i na výměny darů, návštěvu hrobu kardinála Berana, který je pohřben ve svatopetrské bazilice, a návštěvu Nepomucena, kde Fischer předal vyznamenání kardinálu Špidlíkovi.

A na závěr je zde český překlad otevřeného dopisu vyzývajícího k obnově sakrálního umění. Dopis lze podpořit emailem.

Kalendárium

16. listopadu si připomínáme 25. výročí úmrtí katolického básníka a esejisty Františka Lazeckého (1905-1984).

17. listopad je mezinárodním dnem studenstva a naším státním svátkem. Češi a Moravané si v tento den připomínají dvě důležité události: 70. výročí uzavření protektorátních vysokých škol a povraždění studentských vůdců nacisty a 20. výročí počátku tzv. sametové revoluce, která vedla k pádu komunistického režimu. Dále slavíme svátek a 1415. výročí úmrtí sv. Řehoře z Tours (539-594), biskupa a jednoho z největších středověkých historiků, autora monumentální Historia Fancorum.

18. listopadu uplyne 95 let od zvaraždění bl. Karoliny Kózky (1898-1914), polské mučednice čistoty. No a před 15 lety boromejky uzavřely s Vězeňskou službou ČR unikátní smlouvu o vybudování ošetřovatelského ústavu v bývalém klášteře v Praze-Řepích, v němž se dnes na péči staré a nemocné podílejí odsouzené ženy.

Jako jihočeský patriot nesmím zapomenout, že před deseti lety byl obraz Českobudějovické Madony (který byl do Jižních Čech  přivezen roku 1410 z Itálie) zrestaurován a přenesen z katedrály sv. Mikuláše do klášterního kostela Panny Marie, kde je nyní umístěn nad oltářem.

21. listopadu uplyne 665 let od slavnostní intronizace Arnošta z Pardubic do arcibiskupského úřadu.  Jelikož měl smysl pro styl a císařovi přítomnosti bylo třeba využít, provedl ještě týž den dva významné úkony: položení základního kamene katedrály sv. Víta a vysvěcení prvního biskupa litomyšlského, Jana.

Nesmíme ale pro domácí výročí zapomenout na zahraničí, protože i tam se tento den děly velké věci: 155 let uplyne od narození Giacoma della Chiesy (1854-1922), pozdějšího papeže Benedikta XV. A opět domů: před dvaceti lety bylo zveřejněno poselství pražského arcibiskupa kardinála Františka Tomáška „Všemu lidu Československa“, které podpořilo sametovou revoluci. A před deseti lety zemřel Josef Lux (1956-1999), v letech 1990-1998 předseda lidovců.

22. listopadu si připomínáme 70. výročí  úmrtí básníka a kněze ThDr. Xavera Dvořáka (1858-1939) a 65. výročí zavraždění Anky Kolesárové (1928-1944), slovenské kandidátky blahořečení.

Podrobnější církevní kalendárium nabízí TS ČBK.

Očekávané akce

Až do 17. listopadu trvá pouť vysokoškoláků u příležitosti 20. výročí sametové revoluce. Týž den pořádají jihomoravští Mladí křesťanští demokraté a brněnští lidovci Pochod k uctění památky obětí komunistického režimu na trase katedrála-Zelný trh-kostel sv. Jauba, zatímco tradiční studentská pouť začne i v Praze. Děkovných Mší, mnohde i doplněných o různé další programy, je ten den tolik, že nemá cenu je zde vyjmenovávat.

18. listopadu bude kardinál Vlk slavit v kostele sv. Jakuba na Malé straně slavit Mši sv. věnovanou památce Josefa Luxe.

20. listopadu pořádá den otevřených dveří brněnské Centrum pro rodinu a sociální péči. Týž den začíná v Uherském Brodě třídenní seminář Občanského institutu „Jak učit o Evropě“, určený pro středoškolské pedagogy.

Zlínští Mladí křesťanští demokraté pořádají 21. listopadu pouť na sv. Klimentka.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: