Manhattanský ekumenismus

Existují dva druhy ekumenismu, které mají dle mého soudu jednoznačně smysl i výsledky. Ten, který láme historické bariéry, a ten, který pracuje s univerzálními hodnotami spojujícími dané skupiny, mezi kterými se děje.

Prvním případem je tedy odstraňování bariér a slučování křesťanských denominací tam, kde není rozdělení zapřičiněno věroučně. Příkladem smysluplného ekumenismu završeného úspěšným znovuspojením budiž například rýsující se hromadný návrat tzv. „anglokatolíků“ do katolické církve, kterému jsem se věnoval v článku 21. století: Čas praktického ekumenismu, či slučování některých protestantských denominací.

Druhým případem je např. to, o co se snaží Manhattanská deklarace. Tj. snaha sjednotit úsilí katolíků, protestantů a pravoslavných v oblastech, kde žádné rozdíly mezi jejich názory nejsou.   Teď mluvím o tom, že všichni křesťané jsou a musí být pro-life, že všichni křesťané definují manželství jako spojení muže a ženy a že všichni samozřejmě trvají na tom, aby tyto hodnoty mohli hájit a prosazovat. Jistě, tzv. „liberální protestanté“ a „katolíci“ Bidenova či Kalouskova typu  nesdílejí nic z toho, ale oni taky nemají žádné právo nazývat se na základě své víry křesťany (katolíky, protestanty…) – jsou to prostě jen odpadlíci, kteří jsou příliš zbabělí na to, aby si to přiznali.

Oba uvedené příklady smysluplného ekumenismu IMHO ukazují, že ačkoliv je křesťanství v krizi, začíná pomalu kráčet správným směrem. Rostoucí počet podpisů pod Manhattanskou deklarací nám budiž nadějí. Manhattanská deklarace je přesně ten typ ekumenismu, na něm by se měl podílet každý křesťan.

3 Responses to Manhattanský ekumenismus

  1. pavel-v píše:

    Skoro souhlasím, ale podle mě zjednodušuješ. Např. i tradiční anglikáni měli i velké věroučné nedostatky, ale nakonec od nich ustoupili (ti, kteří se chystají konvertovat). Potom třeba ještě společná shoda o ospravedlnění mezi katolickou církví a některými luterány atd.

  2. Díky píše:

    Ahoj Ignáci, díky za tento článek, rád jsem se o této deklaraci dozvěděl, zatím jsem si ji rychle prolítl očima a vidím, že ji pravděpodobně budu podepisovat, ale především jsem si ji stáhl a těším se že si ji pročtu pořádně a těším se z toho, že by mohlo jít o určitý významný krok v křesťanské společnosti. Souhlasím, že existuje jak smysluplný tak i – řekl bych kompromisno-škodlivý typ jednání, který by někteří chtěli oslavovat jako ekumenický. Toto vypadá jako ten smysluplný případ. Ještě by bylo skvělé, kdyby existovala pro naše českou veřejnost i verze v češtině, kdybych našel čas možná bych se pustil do překladu, ale jak se znám, … No nic, měj se dobre.

    Zdraví Petr a.k.a Reo On

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: