Kašlete už na toho Beethovena!

Beethoven

Na internetu lze nalézt ve spoustě verzí argumentaci Beethovenem. Nebo její „zobecněnou light verzi“, kdy odpůrci interrupcí argumentují ve stylu: „o kolik géniů se už lidstvo interrupcemi připravilo“. Kdykoliv to vidím, zvedá se mi krevní tlak a adrenalin, protože tato linie argumentace je neskutečně hloupá a pravý stoupenec hnutí pro-life by ji nikdy neměl použít.

Pokud jde o samotného Beethovena, argumentace s ním obvykle nebývá příliš přesná (přestože poměry jeho rodiny byly skutečně neutěšené) a to oprávněně vyvolává účinný výsměch i takových „uřvaných ateistů“, jako jsou Richard Dawkins či Olga Pietruchová. Říkám uřvaných, protože jejich primitivní pseudoargumenty zpravidla nelze za argumentaci vůbec pokládat – zbývá jim jen řev, demagogie a pamflety. A Beethoven.

Ještě mnohem vážnější je však jiná věc: argumentace Beethovenem i její zobecnění je v příkrém rozporu se základními hodnotami hnutí pro-life. To ctí primárně posvátnost a nedotknutelnost lidského života, ne génia, život nositele Downova syndromu je pro ně stejně cenný, jako život Beethovena.

Profesor Lejeune, kterého k boji proti potratům přivedlo zneužití jeho objevů k likvidaci geneticky postižených plodů.

Interrupce, desítky milionů potracených, jsou zlo, protože to znamená desítky milionů povražděných nenarozených dětí, ne protože mezi těmi zavražděnými mohli být dva nástupci Beethovena a jeden nový Pasteur. Holokaust také odsuzujeme primárně pro ty 4 miliony mrtvých Židů a ne protože mezi nimi byla sv. Edith Stein.

Profesor Lejeune, jeden z velkých vůdců pro-life hnutí v druhé polovině 20. století, se musí obracet v hrobě pokaždé, když někdo s touhle „beethovenovskou“ blbostí přijde. Je snad interrupce dítěte stiženého Downovým či podobným syndromem v pořádku? Z toho žádný génius, velký umělec ani sportovní hráč nevyroste docela určitě. Je utracení slintajícího dědy v pořádku (z téhož důvodu)?

Závěrečné doporučení: Vzpamatujte se a hoďte už argumentaci Beethovenem tam, kam patří, na intelektuální smetiště! Je to to jediné, co se s ní dá dělat.

Ignác Pospíšil

Poznámka:

1) Pro jistotu příklad argumentace Beethovenem:

Kdybyste znali ženu, která je těhotná, která má už 8 dětí, z kterých 3 jsou hluché, 2 slepé, jedno mentálně retardované, a ona sama má syfilis, doporučili byste jí potrat?

Samozřejmě!

Právě jste zabili Beethovena!

2) Beethovenův portrét od J. K Stierlera je volně použitelný, protože ochrana autorských práv již dávno vypršela. Stažen byl z Wikimedia Commons, viz zdrojový soubor.

3 Responses to Kašlete už na toho Beethovena!

 1. prodiskutováno na Christnet.cz píše:

  prodiskutováno na Christnet.cz

  http://www.christnet.cz/diskuse/tema.asp?id=6407

 2. Mumra píše:

  Ty čtyři miliony mě zaujaly… Abyste neměl nepříjemnosti…

 3. cinicius píše:

  Ty seriózní odhady obětí holokaustu (v původním slova smyslu, tj. vraždění Židů) kolísají v rozsahu 4-6 milionů. Osobně preferuji rozmezí 4-5 milionů, každopádně bych v případě potřeby našel pár uznávaných židovských historiků holokaustu operujícími s těmito čísly, takže si nemyslím, že by mi hrozily jakékoliv nepříjemnosti. :-)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: