Prapor svatého Patricka

O hollywoodské kinematografii můžeme často slyšet poněkud zjednodušující tvrzení, že je „prostě nekoukatelná“. To je v mnoha případech, spíše takřka ve všech, pravda, nicméně i v hromadě hlušiny se dá najít nějaké to zrnko kvalitního kovu. Film v českém názvu nazvaný „Prapor sv. Patricka“ se mezi ty vzácné kousky počítat dá, minimálně pro své téma, když ne pro své filmové zpracování.

„One man´s hero“, jak zní anglický název, je film vyprávějící příběh irských katolických vojáků sloužících v americké armádě před a během mexicko-amerického konfliktu v letech 1846 až 1848. Navzdory obecně oblíbenému omylu o „svobodě vyznání“ nepanovaly v převážně protestanty ovládané americké armádě pro katolíky právě ty nejlepší podmínky.

Filmový příběh začíná právě v moment, kdy katoličtí vojáci, mnozí z nich nejen irského, ale i německého, či slovanského původu, jsou disciplinárně trestáni za svou touhu navštívit v neděli mši svatou. Jejich nadřízený, Jon Patrick Riley (bravurně zahrán hercem Tomem Berengerem), se jich proti zfanatizovaným protikatolicky smýšlejícím nadřízeným zastane a dezertuje s nimi na mexickou stranu.

Abych laskavé čtenáře nezbavil potěšení z prozrazené pointy příběhu, jen v krátkosti projdeme děj filmu. Vidíme odlišný způsob zacházení s prostým vojákem v různých armádách, nevyhneme se ani moralizující sondě, zdali bandité mohou mít rádi svou zemi, a jemnější polovina lidstva se dočká i milostného příběhu, který je podán nanejvýš vkusně, bez laciného využívání lascivnosti, který tím spíše působí uvěřitelně.

Jakkoliv historici nejen vojenští vedou spory o detailech celého příběhu Praporu sv. Patricka, bojujícího na straně Mexika při dobyvačné válce rodícího se amerického impéria, pro nás Středoevropany je tento příběh poučný nejen svou určitou exotikou, ale i tím, jak má být víra chápána a žita. Pokud irští katoličtí emigranti, vyhnaní bramborovým hladomorem ze své země, považovali věrnost Dekalogu za přednější než přísahy své nové „vlasti“, mělo by to být vzorem i pro nás, žijící v zdánlivě svobodnější éře, která si však s krutostí té minulé příliš nezadá.

Perličkou v celém filmovém příběhu je nejen účast populární mexické herečky Daniely Romo, známé spíše z nekonečných řad mexických telenovel, či kromě zmíněného Toma Berengera i Patricka Bergina v roli generála Winfielda Scotta, ale i malá role monackého prince Alberta, který je přes svou matku spřízněn s mexickou šlechtou.

V našich zemích film distribuuje společnost Řitka Video a je možno jej nyní sehnat za velmi příznivé ceny jako tzv. časopisový příbal. Film je vhodný pro prakticky všechny věkové kategorie, s výjimkou těch nejmenších, obsahuje poměrně realistické bojové scény (autor recenze konstatoval historicky odpovídající shodu ve výpravě a kostýmní složce filmu).

Zajímavostí je, že jde o poslední film natočený společností Orion Picture a že  režisér Lance Hool se tématu americko-mexické války a Praporu sv. Patricka věnoval i dále a přispěl k vzniku pomníku Kpt. Johna Rileyho v jeho rodném městě, v irském Clifdenu.

Antonín Šalanský

One Response to Prapor svatého Patricka

  1. […] “bojovnější”, než obvykle. Započal už o pátečním večeru promítáním filmu Prapor svatého Patrika, což je zajímavý historický válečný film připomínající jednu obzvláště nehezkou a […]

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: