Tož vítejte v Novém roce!!

Tož Vás vítám nad prvním rozhlédnutím roku 2010. Pohodlně se usaďte a dáme se do toho.

Svět

Průzkumy ukazují, že když senátor Nelson v rozporu s předchozími sliby poskytl Obamově administrativě klíčový šedesátý hlas k ukončení rozpravy nad propotratovým návrhem zdravotnické reformy, čímž byl ukončen republikánský filibustering, patrně spáchal efektivní politickou sebevraždu. Senátorem za rodnou Nebrasku, kde dosud bez problémů hájil své křeslo díky podpoře enormě silného pro-life hnutí, se už nejspíše nestane. Na druhé straně, Obama mu mohl slíbit víc, než jen 100 milionů pro zdravotnictví Nebrasky.

Nancy Pelosi (* 1940)

Republikánský filibustering byl naproti tomu naprosto úspěšný v případě nominace E. M. Chena na post federálního soudce pro San Francisco, která musela být prezidentovi Senátem vrácena bez projednání. Systematická a mezi voliči dosti nepopulární snaha Obamy obsadit všechny jím jmenované posty v justici stoupenci potratů, pozitivní diskriminace a LGBT ideologie evidentně naráží na čím dál větší potíže.

LifeNews.com komentoval rozhovor Nancy Pelosi pro časopis Newsweek. Šéfka Sněmovny reprezentantů si v něm pustila pusu na špacír ve věci Obamovy zdravotnické reformy a interrupcí, což v některých katolících budí naději, že bude urychleně následovat své souputníky Sebeliusovou a Bidena v roli „katolických“ politiků, kterým katolická církev za podporu interrupcí oficiálně zakázala přístup ke svátostem.

V Malajsiji Nejvyšší soud zrušil nařízení muslimské vlády, že slovo Alláh se může používat pouze pro označení Boha v Islámu. Akceptoval přitom stanovisko, které zastávali s nařízením nesouhlasící katolíci – tj. že arabské slovo Alláh (Bůh) je daleko starší než islám a běžně je používali a používají i arabskojazyční křesťané a Židé, a proto je nábožensky indiferentní a islám nemá právo si je usurpovat.

Ve slavném poutním místě Santiago de Compostela byl zahájen jubilejní rok.

Zemřel kardinál Daly, bývalý arcibiskup Armaghu a primas Irska. Jeho smrtí klesl počet kardinálů na 183, z nichž 112 je mladších 80 let a má tak právo volit papeže.

V Irsku začal 1. ledna platit zákon proti rouhání. Irští ateisté obratem vydali celou sbírku výroků zpochybňujících a urážejících víru, vybraných tak, aby to bylo vždycky na samé hranici… Co jiného se od nich taky dalo čekat, že ano…

Česká republika

1. ledna začala Tříkrálová sbírka, skončí (dle místních zvyklostí) nejpozději 14. ledna. Zároveň bylo zahájeno hlasování v prvním ročníku ankety „O nejlepší blog katolicismu„, hlasování končí úderem 1. minuty 1. února 2010.

3. ledna Jihočeští Mladí křesťanští demokraté a Hnutí Pro život ČR vyhlásili literární soutěž pro středoškoláky, podrobnosti ZDE.

Téhož dne zažily České Budějovice velkou událost: v klášterním kostele Obětování Panny Marie byla odsloužena veřejně přístupná Mše podle misálu bl. Jana XXIII. (tzv. tridentská mše) – to už město nezažilo hezkých pár let. Navzdory krutým mrazům se Mše zúčastnilo přes 50 lidí. Počínaje dneškem bude tradiční mše v poboční kapli tohoto kostela sloužena každou druhou neděli od 16:00 (jako jediná pravidelně sloužená tridentská mše v českobudějovické diecézi), což sice stále není ideální, ale přesto jde o poměrně výrazné zlepšení oproti předchozímu stavu, kdy byla sloužena jen jednou měsíčně ve hřbitovním kostele sv. Alžběty v Třeboni.

Kalendárium

Sv. Jan Nepomucký Neumann (1811-1860)

4. leden – před 110 lety se narodil katolický literární kritik Bedřich Fučík.

5. leden – před 150 lety zemřel sv. Jan Nepomucký Neumann, českoněmecký misionář a 4. biskup Filadelfie, 62. narozeniny slaví František Lobkowicz, biskup ostravsko-opavský.

6. leden – slavíme Zjevení Páně (resp. Tři krále). Před 240 lety zemřel sv. Karel ze Sezze.

8. leden – před 90 lety začal ustavující sněm Církve československé husitské, jejíž vznik byl oficiálně vyhlášen o tři dny později. Před rokem zemřel Richard John Neuhaus, zakladatel a vydavatel konzervativního ekumenického měsíčníku First Things.

10. leden – svátkem Křtu Páně končí Vánoce a začíná liturgické mezidobí.

Očekáváme

Kardinál Vlk předpokládá, že na Tři krále by papež mohl oznámit jméno jeho nástupce. Novinářům vzkázal, že se odstěhuje z arcibiskupského paláce a že každopádně nehodlá výběr svého nástupce nějak komentovat a hodnotit.

Obě použité fotografie byly převzaty z Wikimedia Commons a jsou volnými díly. První je jakožto oficiální fotografie šéfky Sněmovny reprezentantů poskytnutá americkými úřady dílem vyňatým z ochrany autorských práv, u druhé ochrana autorských práv vypršela.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: