Rozhlédnutí ve stínu Haiti

Událostí minulého týdne, jejíž důsledky budou vévodit světovému dění i v příštích dnech, je nepochybně zemětřesení na Haiti. V jeho stínu se pohybuje událost, která má teprve nastat, událost přísně vzato téměř lokální, která však může svými důsledky vážně ovlinit další dění na celém světě: doplňovací senátní volby v Massachusetts.

Stalo se ve světě

Katastrofální zemětřesení 12. ledna zasáhlo a těžce poničilo hlavní město Haiti Port-au-Prince a přilehlá osídlení. Záchranné práce a situaci přeživších bez domova komplikovala zničená infrastruktura a vytrvalý déšť. Odhady mluví o deseti- až statisících mrtvých, mezi nimiž figurují mimo jiné i arcibiskup Port-au-Prince Joseph Serge Miot a brazilská lékařka a charitativní pracovnice Zilda Arns Neumann.

Na Slovensku byli exkomunikováni čtyři duchovní, co trochu (trochu víc) přehnali svoji snahu o očistu církve.

Stalo se doma

Malíř Roman Franta vyvolal skandál, když v klášteře vystavil své poněkud hambaté obrázky. Patrně už jeho dílo samo o sobě nedokáže přitáhnout zájem lidí, tak se je snaží upoutat jinak. Výstava již byla s úspěchem ukončena, „géniové“ křičící o svobodě umění se našli i tentokrát.

Cyril Svoboda oznámil své rozhodnutí nepokračovat v soudu s charitami. Jak se říká: „pozdě, ale přece“.

14. ledna byla ukončena Tříkrálová sbírka, probíhá sčítání vybraných peněz. Průběžné výsledky jsou k nalezení ZDE.

Kalendárium

18. leden – uplyne 1340 let od smrti italské šlechtičny sv. Liberaty (+580), 740 let od smrti uherské princezny sv. Markéty Uherské (1242-1270) a  120 let od smrti benediktínského mnicha doc. Františka Bedy Dudíka (1815-1890), církevního historika a osobního kaplana Františka Josefa I. Zároveň uplyne 20 let od rozhodnutí československé vlády obnovit diplomatické styky se Svatým stolcem.

20. leden – před 1760 lety zemřel za Deciova pronásledování křesťanů mučednickou smrtí římský biskup sv. Fabián (+250). Též uplyne 310 let od smrti premonstrátského kněze a spisovatele Evermonda Jiřího Košetického (1639-1700).

22. leden – 160 let od úmrtí sv. Vincence Pallottiho, průkopníka Katolické akce, a 90 let od narození Chiary Lubich (1920-2008), zakladatelky hnutí fokoláre. Před 45 lety pak ve valdické věznici zemřel v důsledku astmatického záchvatu a odepření lékařské péče jezuitský viceprovinciál Antonín Zgarbík (1913-1965), jedna z dlouhé řady obětí komunistického teroru.

23. leden – před 425 lety se narodila Mary Ward (1585-1645), zakladatelka anglických panen. Též 225 let od narození Mariana Josefa Heinla (1785-1867), opata premonstrátského kláštera v Teplé. Před 20 lety pak byla zrušena povinnost kněží žádat o státní souhlas k výkonu kněžské služby.

24. leden – 160 let od narození Františka Němce (1850-1922), provinciála pražské provincie redemptoristů.

Další podrobnosti lze najít v kalendáriu ZDE.

Akce a očekávané události

Arcidiecézní charita Olomouc stále shání prostředky pro pomoc zemětřesením postiženému Haiti (viz výše), podrobnosti ZDE.

V Českých Budějovicích pokračuje v křížové chodbě dominikánského konventu putovní výstava Pronásledování katolické církve v Československu 1948-1960, jejíž trvání bylo pro velký zájem veřejnosti prodlouženo až do 14. února.

19. leden – klíčové doplňovací senátní volby v Massachusetts; tamní voliči rozhodnou o osudu Obamovy zdravotnické reformy. Vzhledem k tomu, v jakém stavu se nyní nachází, musí američtí katolíci doufat ve zvolení republikána Scotta Browna a definitivní pohřeb Obamova dítka.

20.-21. leden – výstava Stop genocidě bude v Praze. Pořadatelé hledají pomocníky.

23. leden – v Praze Dejvicích proběhne Studijní den o liturgické hudbě a v Hradci králové Celostátní ples Mladých křesťanských demokratů. Mladí křesťanští demokraté navíc o víkendu 23.-24. ledna rovněž v Hradci Králové pořádají Mediální školení.

24. leden – v katolických kostelích proběhne celonárodní sbírka na pomoc Haiti. V Českých Budějovicích se v 19:00 v katedrále sv. Mikuláše uskuteční Charitativní koncert duchovní hudby.

Ignác Pospíšil

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: