Ještě jednou k soutěži O nejlepší blog…

Dnes se ještě naposled vrátím k právě proběhlému 1. ročníku soutěže „O nejlepší blog o katolicismu“. K jeho vítězům a k tomu, co na nich ocenili hodnotitelé, k překvapením, které přinesl.

Tedy v prvé řadě musím přiznat, že mne zaskočila malá účast v hlasování čtenářů. Ač stránku soutěže jich navštívily stovky, mail s hlasy jich zaslalo jen 16 (většinou čisté hlasy bez komentářů). Trochu mne ten nízký počet mrzí, ale na druhé straně primárním účelem bylo vzbudit zájem o českou katolickou blogosféru a informovat čtenáře o jejích klenotech, což se zjevně povedlo. Doufejme, že v příštím ročníku to bude ještě lepší.

Co považuji za velmi zajímavou věc: autoři dvou nominovaných blogů sice svou nominaci rychle zaznamenali a vyvěsili na své blogy odkaz na soutěž, ale efekt byl mnohem menší, než by člověk očekával. Byl-li vůbec jaký. V jednom případě čtenáři blogu odkaz zřejmě ani příliš neregistrovali, ve druhém sice autor blogu přilákal na stránku soutěže desítky svých čtenářů, ovšem bez konečného efektu v hlasování. Zvláštní.

A nyní ke čtyřem medailovým blogům. Bohužel, nemůžeme jejich autory nijak odměnit, co ale můžeme, je popřát jim hodně úspěchů, trochu více je zde představit a těšit se, že se s nimi opět setkáme v druhém ročníku soutěže.

U čtenářů zvítězil blog Apologia katolického kněze Davida Vopřady s 8 hlasy (v redakční části čtvrtý s 24 body, pouze o bod za 2.-3. místem). Čtenáři výslovně ocenili, že se tento kvalitní blog věnuje palčivým otázkám a podává informace o těch aspektech života církve a katolické víry, kde nevzdělanost a ateistická propaganda páchá nejvíce zla. Totéž a trpělivé odpovídání nevědoucím tazatelům ocenila i porota. Podle vyjádření jednoho z porotců supluje blog to, co chybí na oficiálních webech.

U redaktorů zvítězil blog Snubní tajemství psychologa a adepta kněžství Dr. Karla Skočovského s 28 body (ve čtenářské anketě čtvrtý s 5 hlasy). Oceněn byl výběr témat a jejich kvalitní zpracování, blog supluje to, co hodně chybí na oficiálních stránkách, přičemž i umístění blogu je z hlediska tématiky blogu velmi příhodné. Dr. Skočovský při psaní blogu dělá čest své pověsti i odborné erudici.

2. místo ve čtenářské anketě se 7 hlasy a 2.-3. místo v redakčním hodnocení s 25 body získal vynikající zpravodajsko-komentátorský blog Očima oslíka. Jeho autor, David Petrla, je tak trochu fanatik do moderních komunikačních technologií a především uznávaný katolický glosátor, jehož komentáře vycházejí i v solidním tisku. Oceněna byla kvalita  i vtipnost, jde navíc o jeden z mála českých katolických blogů přinášejících cenné a kvalitní informace o katolické církvi v USA.

Posledním ze čtyř medailových blogů je Blog Michala Semína, který skončil třetí s 6 hlasy u čtenářů a 2.-3. s 25 body u poroty. Mezi porotou a čtenáři panuje shoda, že je třeba ocenit jeho odvážnou propagaci křesťanských témat a fakt, že se mu s nimi podařilo proniknout na iHned.cz, kde si blogery pečlivě vybírají. Blog je perlou mezi tradicionalistickými stránkami na českém internetu, jinak tomu ostatně ani být nemůže, uvážíme-li, kdo je jeho autor. Pro pořádek je nutno dodat, že Blog Michala Semína byl jediný, proti jehož zařazení do soutěže byla ze strany čtenářů vznesena námitka, respektive něco jí hodně podobného. Neshledal jsem ji však opodstatněnou.

Nuže, tímto za redakci uzavírám 1. ročník soutěže O nejlepší blog o katolicismu. Nominace do druhého odstartují na konci tohoto roku. Můžete do té doby přemýšlet, koho nominujete – a nebo pilovat vlastní blog. Tak či onak, hodně štěstí.

Ignác Pospíšil

9 Responses to Ještě jednou k soutěži O nejlepší blog…

 1. Petr píše:

  Myslím, že hodně lidí „odradilo“ zasílání toho emailu. Jsme holt zvyklý na kliknutí příslušného tlačítka či checkboxu u ankety :-)

  • cinicius píše:

   To už je ale docela pokročilá míra rozmazlenosti… :-)

  • miroslav krabec píše:

   souhlasím, taky jsem se musel překonávat

  • oslik píše:

   Taky myslím, že to bylo hodně nepohodlné a většinu lidí to odradilo. Někdy by třeba hlasoval anonymně, ale takto se mu nechtělo. Na druhé straně – prostě hlasoval ten, kdo to myslel vážně.

 2. ivka píše:

  jsem téhož názoru jako Petr.
  Jsme zvyklí s měkkým i! a nejsem učitelka :O)))

 3. iulianus píše:

  Já to měl zhruba tak, že jsem se sem dostal (na tento web) ze stránek pana Semína, všiml jsem si té soutěže. Vzhledem k tomu, že jsem znal jen blogy Apologia, Oslík a Semín, rozhodl jsem se nehlasovat, protože bych jiným webům mohl ukřivdit. Nakonec obsadily zmíněné tři blogy první tři místa ve čtenářské anketě, takže můj hlas by stejně vlastně nic nezměnil. Do příště už hlasovat mohu (budu mít větší přehled o dalších blozích), takže se nebojte, že by Vaše anketa neměla ohlas. Díky této anketě jsem např. objevil zajímavé stránky pana Skočovského.

  U Semína může být problém jeho lefébvrismus, ale z jeho stránek nemám dojem, že by hlásal něco vyloženě nekatolického. (To je ostatně problém většiny lefébvristických stránek – kromě hájení svéprávného a schizmatického svěcení čtyř lefébvristických biskupů na nich už nic jiného závadného není, ba co víc, jsou často lepší apologetikou než oficiální katolické stránky.)

  • jjstodola píše:

   „To je ostatně problém většiny lefébvristických stránek – kromě hájení svéprávného a schizmatického svěcení čtyř lefébvristických biskupů na nich už nic jiného závadného není, ba co víc, jsou často lepší apologetikou než oficiální katolické stránky.“

   Řekl bych, že to není problém „lefébvristických“ stránek, ale oficiálních katolických stránek. Mimochodem na obhajobě NEDOVOLENÉHO svěcení, ke kterému došlo ve velké nouzi, není vůbec nic špatného. V každém případě tento problém již je vyřešen snětím exkomunikace vysvěcených biskupů, oficiálně jsou všichni biskupové Bratrstva a kněží suspendovaní kněží Katolické církve.

 4. oslik píše:

  Malá poznámka k tomu, co o mně Ignác píše v článku:

  – Moc děkuji za tu značně přestřelenou chválu.

  – Pokud jde o komunikační technologie, nejsem fanatik, ale profík. Živím se tím. :-)

  • cinicius píše:

   Znáš nějakého dobrého profíka, co není fanatik? :-) Jinak jaká chvála? Já pouze konstatoval fakta… :-)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: