S rozhlédnutím navždy

Tak je zde další pondělek a rozhlédnutí se po blízké minulosti a budoucnosti. Pro fanoušky těchto zpravodajských souhrnů mám dobrou zprávu:  v souladu s výsledky čtenářské ankety zůstane jejich koncepce beze změny.

Stalo se ve světě

Zapaterovi socialisté uspěli definitivně: zákon liberalizující vraždění nenarozených podepsal král. Komentář šefredaktora k této události najdete ZDE.

To v USA má Obama se svojí potratářskou zdravotnickou reformou podstatně těžší cestu. Obamova administrativa přišla s novou verzí, kterou hodlá protlačit zákonodárnými sbory i za cenu zneužití procesu reconciliace na obejití republikánského filibusteringu v Senátu. Reforma opět obsahuje mírně zamaskované financování potratů z daní a závažná rizika pro výhradu svědomí. Bart Stupak, vůdce pro-life demokratů ve Sněmovně reprezentantů, proto prohlásil, že jeho skupina (jejíž síla se je odhadována na 10-14 hlasů) je připravena takto koncipovanou reformu zablokovat.

Demokraté se nyní pokoušejí nějakým způsobem jednak zdiskreditovat Stupaka, jednak Obama, Pelosi a další jejich pohlaváři neustále znovu a znovu opakují, že v reformě žádné financování potratů z veřejných prostředků není a že to, co odpůrci reformy označují za financování potratů z veřejných prostředků, jím ve skutečnosti není. Hlavním výsledkem jejich snah je sílící dojem americké veřejnosti, že vedení Demokratické strany ovládli patologičtí lháři.

Šance Obamovy administrativy na úspěšné prosazení návrhu jsou v obou komorách nejasné.

V Indii byli na 4 hodiny indickou policií zadrženi 4 biskupové a větší skupina věřících. Policie tak zabránila setkání biskupů s demonstranty proti kastovní diskriminaci. Více ZDE.

Itálie se odvolala proti rozsudku zakazujícímu vyvěšování křížů ve školách. Více ZDE.

V Nigerii v oblasti okolo města Jos muslimští nájezdníci přepadli několik křesťanských vesnic a povraždili desítky jejich obyvatel, včetně žen a dětí. Nigerie vyslala do oblasti armádu. Mluví se až o stovkách mrtvých. Rozsáhlé střety mezi křesťany a muslimy zuřily v oblasti již v lednu, kdy je vyprovokoval útok muslimů na křesťanský kostel.

Stalo se doma

Novým českým provinciálem jezuitů se stane Jan Adamík.

Kalendárium

8. březen – před 515 lety se narodil a před 460 lety zemřel sv. Jan z Boha (1495-1550), zakladatel Milosrdných bratří sv. Jana z Boha.

9. březen – před 570 lety zemřela sv. Františka Římská (1384-1440), před 70 lety zemřel Msgre ThDr. Jan Nevěřil (1864-1940), katolický kněz a katecheta, církevní historik a archeolog. Před 15 lety podepsali předsedové německé a české biskupské konference společné prohlášení českých a německých biskupů u příležitosti 50. výročí konce druhé světové války.

10. březen – před 100 lety se narodil František Šigut (1910-1970), katolický kněz a teolog, historik a publicista. Před 2 lety zemřel herec Radovan Lukavský (1919-2008).

11. březen – před 20 lety katolická Litva vyhlásila nezávislot na Sovětském svazu.

13. březen – před 1410 lety zemřel sv. Leandr ze Sevilly (okolo 540-600), biskup a bratr sv. Isidora ze Sevilly (asi 560-636). Před 130 lety se narodil Josef Gočár (1880-1945), architekt a urbanista.

14. březen – před 1170 lety zemřel sv. Einhard (770-840), životopisec Karla Velikého.

Další podrobnosti nalezenete např. ZDE.

Akce a události

Je doba postní.

Časopis Duše a hvězdy vyhlásil anketu o Rytíře života 2010, ocenění určené českým osobnostem a českým skupinám, které se zasloužily o obranu lidského života a jeho důstojnosti v celé jeho délce (tj. od početí až po přirozenou smrt) v České republice. Nominace je možno podávat do 31. března.

V Arcidiecézním muzeu v Olomouci probíhá až do 25. dubna výstava nazvaná Zbožných duší úl – Náboženská bratrstva v kultuře raněnovověké Moravy. Více informací ZDE.

Národní knihovna ČR – Slovanská knihovna pořádá v budově Klementina výstavu „Slovanský unionismus – cesty k církevní jednotě“. Trvání výstavy: 4.-24. března 2010.

3 Responses to S rozhlédnutím navždy

 1. cinicius píše:

  Do dění ve světě jsem doplnil informací o krveprolití v oblasti Josu…

  • cinicius píše:

   Jak to tak vypadá, konečný účet je cca 500 zmasakrovaných křesťanů. Hlavně žen a dětí.

 2. cinicius píše:

  Arcibiskup Onaiyekan o násilnostech v oblasti Josu. Podle něj nejde o náboženské střety, ale o sociální konflikt mezi kočovnými pastevci a usedlými zemědělci a náboženství v něm nehraje velkou roli, maximálně v tom ohledu, že pomáhá muslimským pastevcům získat podporu v severní Nigérii.

  http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=12515

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

<span>%d</span> blogerům se to líbí: