Rozhlédnutí

Dnešní rozhlédnutí si všímá především vrcholícího boje o zdravotnickou reformu v USA a připomíná, že v sobotu se v Praze odehraje Pochod pro život. Z kalendária je třeba vyzdvihnout nadcházející 390. výročí mučednické smrti sv. Jana Sarkandera.

Stalo se ve světě

Média se zabývají sexuálními skandály v katolické církvi tak důkladně, že by měl člověk pomalu pocit, že je v ní běžné a že je to její specifikum, ač opak je samozřejmě pravdou. Média rovněž dezinterpretovala vyjádření vídeňského arcibiskupa, který podle nich v souvislosti se skandály zpochybnil kněžský celibát a navrhl jej přehodnotit, což ovšem není pravda.

V USA Obamova administrativa zjišťuje, že její potratářská verze zdravotnické reformy nemusí mít ve Sněmovně reprezentantů dost hlasů. Bart Stupak, vůdce pro-life demokratů ve Sněmovně reprezentantů, prohlásil, že je definitivně rozhodnut hlasovat proti reformě. Zároveň konstatoval, že on i jeho kolegové čelí rozsáhlému vydírání ze strany vlády, spinmakerů demokratů a odborů a že někteří z nich ten nápor zřejmě nevydrží. Stále ale doufá, že proti reformě bude hlasů dost. Katoličtí biskupové informovali věřící, že reformu v současné podobě odmítají, a vyzvali k jejímu zamítnutí.

Podle neověřitelných úniků informací prý vláda dokonce uvažuje o využití některých mimořádných a  v souvislosti s reformou patrně nelegitimních postupů, které by jí umožnily reformu zavést bez toho, aby se o ní ve Sněmovně vůbec hlasovalo. Vypadá to, že si Obama začíná plést USA s komunistickou diktaturou.

Stalo se doma

Časopis Duše a hvězdy organizuje internetovou pro-life aktivitu vhodnou i pro ty, kterým nedostatek času znemožňuje pomoci pro-life ideím jinak.

Kalendárium

15. březen – před 190 lety zemřel sv. Klement Maria Hofbauer (1751-1820), před 350 lety zemřela sv. Luisa de Marillac (1591-1660).

16. březen – komunistické Československo vypovědělo před 60 lety charge d’affaires Svatého stolce Ottavia de Livu a zároveň vyňalo teologické fakulty ze svazku Karlovy univerzity.

17. březen – před 390 lety zemřel mučednickou smrtí sv. Jan Sarkander (1576-1620), katolický kněz a mučedník zpovědního tajemství. Před 55 lety zemřel v důsledku krutého věznění a zanedbání lékařské péče katolický kněz a salesián Vojtěch Basovník (1912-1955). Před 20 lety papež Jan Pavel II. jmenoval pro české a moravské diecéze 4 nové světící biskupy: Radkovského, Lobkowitze, Graubnera a Hrdličku.

19. březen – církev slaví památku sv. Josefa z Nazareta, Kristova pěstouna. Před 65 lety byl v koncentračním táboře Mauthausen umučen bl. Marcel Callo (1921-1945)

21. březen – šedesátiny slaví polský jezuita, psycholog a spisovatel Józef Augustyn.

Další podrobnosti jsou dostupné ZDE.

Akce a události

Je doba postní.

Časopis Duše a hvězdy vyhlásil anketu o Rytíře života 2010, ocenění určené českým osobnostem a českým skupinám, které se zasloužily o obranu lidského života a jeho důstojnosti v celé jeho délce (tj. od početí až po přirozenou smrt) v České republice. Nominace je možno podávat do 31. března.

V Arcidiecézním muzeu v Olomouci probíhá až do 25. dubna výstava nazvaná Zbožných duší úl – Náboženská bratrstva v kultuře raněnovověké Moravy. Více informací ZDE.

Národní knihovna ČR – Slovanská knihovna pořádá v budově Klementina výstavu „Slovanský unionismus – cesty k církevní jednotě“. Trvání výstavy: 4.-24. března 2010.

16. března se v Ostravě uskuteční přednáška Michala Semína na téma Člověk a společnost. Jde o první přednášku čtyřdílného cyklu Průvodce sociální naukou ve světle víry.

20. března proběhnou v Praze konference Pasti umělého oplození a Pochod pro život. Více informací ZDE. V Jihočeském autobusu jsou ještě nějaká místa.

6 Responses to Rozhlédnutí

 1. cinicius píše:

  Ráno v 6:25 bylo dle aktuálních zpráv rozšířeno a upraveno zpravodajství o dění okolo zdravotnické reformy a přídán úvodní odstavec.

 2. Felix píše:

  Ještě bych věděl o jedné významné události, snad by bylo dobré o ní informovat:
  „15.3.2010: Benedikt XVI. navštívil luterský kostel v Římě
  Řím. V neděli odpoledne Benedikt XVI. navštívil luterský kostel Christus Kirche. Kostel byl postaven v letech 1910-1922 pro německou luterskou obec, žijící v Římě. Dnes má tato komunita přibližně 350 členů. Papeže na začátku ekumenické bohoslužby, sloužené střídavě v německém a italském jazyce, přivítala nejprve předsedkyně zdejší luterské obce Doris Esch. Její pastor Jens-Martin Kruse pak ve své homilii připomněl návštěvu Jana Pavla II., který právě tento kostel v roce 1983 navštívil a byla to první návštěva papeže na luterské půdě od dob reformace; zmínil také zdejší návštěvu tehdejšího kard. Ratzingera z roku 1998 a zdůraznil, že obě tyto zkušenosti jsou ve zdejší obci živé a významné a povzbuzují k dalšímu pokračování na cestě ekumenismu. Benedikt XVI. pak spatra německy pronesl homilii na úryvek z Janova evangelia o pšeničném zrnu, které musí odumřít. V jejím závěru pak Benedikt XVI. řekl:
  „Slýcháváme nářky, že nedochází k novým pokrokům v ekumenismu, ale musíme říci – můžeme to s velkou vděčností říci – že v mnoha věcech už jednota existuje. Např. to že jsme zde přítomni tuto neděli zvanou „laetare“, že společně zpíváme, nasloucháme stejnému Božímu Slovu, že nasloucháme jedni druhým a hledíme na jediného Krista. Vydáváme tak svědectví jedinému Kristu, a musíme zřetelně vyslovit, že naší prioritou není rozdělení, nýbrž – již žitá – radost a naděje, že se tato jednota může prohlubovat.
  Zajisté nemáme být spokojeni s úspěchy ekumenismu posledních let, protože nemůžeme pít z jednoho kalicha a nemůžeme stanout společně kolem jednoho oltáře. To nás má zarmucovat, protože je to situace hříchu. Jednota však nemůže být vytvořena lidmi. Musíme se svěřit Pánu, protože jedině On nám může jednotu darovat. Doufejme, že nás k jednotě přivede. Modleme se jedni za druhé, modleme se společně, aby nám Pán udělil jednotu a pomohl tak světu uvěřit. Amen“

  • cinicius píše:

   Články z Radia vatikán se sem nepřepisují, pokud chcete na nějaký upozornit, tak na něj odkažte.

   • Felix píše:

    Promiňte, budu se snažit to víckrát neudělat. Ale toto bylo tak hezké a hřejivé …

   • cinicius píše:

    @Felix: Opravdu je porušování autorských práv a novinářské etiky hřejivé a hezké? Nikdy mi to tak nepřipadlo. Asi jsem divnej.

  • Hamish píše:

   Co je na tom hřejivého?
   Hřejivé by bylo, kdyby jim zopakoval něco z nauky Církve. Jinak se sektáři jednat nedá.
   Ale chápu, že jste to, Felixi, zamýšlel jako takovou lehce trolskou provokaci.
   Firmiter credit, profitetur et praedicat, „nulos EXTRA CATHOLICAM ECCLESIAM EXISTENTES, non solum paganos, sed nec Iudaeos aut HAERETICOS atque schismaticos, aeterne vitae fieri posse pariceps; sed in ignem aeternum ituros, „qui paratus est diabolo et angelis eius“(Mt 25, 41), nisi ante finem vitae eidem fuerint aggregati: tantumque valere ecclesiastici corporis unitatem, ut solum in ea manentibus ad salutem ecclesiastica sacramenta proficiant, et ieiunia, eleemosynae ac certa pietatis officia et exercitia militiae christianae praemia aeterna parturiant.
   „Neminemque, quantascumque eleemosynas fecerit, etsi pro Christi nomine sanguinem effuderit, posse salvari, nisi in catolicae Ecclesiae gremio et unitate permanserit.“
   http://crux.lightbb.com/apologie-viry-a-cirkve-f2/spasiti-dusi-lze-toliko-bui-v-cirkvi-nebo-skrze-cirkev-t7.htm

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: