Rozhlédnutí

Papež Benedikt XVI. vydal pastýřský list o sexuálních skandálech v Irsku, v Praze proběhl X. Pochod pro život a Obamova administrativa zlomila Stupaka a poskytla mu záminku k ústupu ve věci zdravotnické reformy. Více čtěte dále v Rozhlédnutí.

Stalo se ve světě

Papež Benedikt XVI. vydal pastýřský list určený irským katolíkům, v němž reaguje na sexuální skandály a zneužívání dětí v církevním prostředí.

Reprezentant Bart Stupak nevydržel a zradil pro-life hnutí stejně jako senátor Nelson. Stupak oznámil, že jeho skupina podpoří Obamovu zdravotnickou reformu výměnou za tzv. „příkaz vlády“, který má zablokovat státní financování potratů na požádání (o kterém Obama i jeho lidé dosud tak vytrvale tvrdili, že v reformě není). Má to ovšem malou vadu: vláda nemůže vládními příkazy měnit zákony, takže ten příkaz bude mít život jepice. A Stupak to dobře ví. Stejně jako dobře ví, že se Obamovi nedá věřit. Stejně jako dobře ví, že katoličtí biskupové, na které se dříve odvolával, vyzvali k zamítnutí reformy.

Stalo se doma

Radim Uzel připustil abortivní účinky hormonální antikoncepce.

Mirek Topolánek vyvolal svými výroky při „neformálním rozhovoru“ skandál, když se nelichotivě vyjádřil o církvích i premiéru Fišerovi. Více ZDE.

V sobotu proběhl v Praze X. Pochod pro život a jeho doprovodné akce. Zúčastnilo se ho něco okolo 2 tisíce lidí, včetně biskupa Launa.

Kalendárium

22. březen – před 165 lety se narodil Theodor Kohn (1845-1915), 7. arcibiskup olomoucký. Před 90 lety navázaly Československo a Svatý stolec diplomatické vztahy na úrovni velvyslanců.

23. březen – před 890 lety byl zavražděn sv. Merbod z Bregenze (+ 1120)

24. březen – před 650 lety založil Karel IV. klášter servitů na Novém Městě pražském. Před 30 lety byl zavražděn Óscar Romero (1917-1980), 4. arcibiskup San Salvadoru.

25. březen – je den nenarozených dětí a slavnost Zvěstování Páně, svátek má sv. Dismas Lotr. Před 15 lety vydal papež Jan Pavel II. encykliku Evangelium vitae.

26. březen – před 105 lety se narodil kardinál Trochta (1905-1974), 17. biskup litoměřický.

27. březen – před 125 lety zemřel kardinál Schwarzenberg (1809-1885), 27. arcibiskup pražský.

28. březen – před 75 lety zemřel ve francouzském exilu Ingbert Naab (1885-1935), kapucínský mnich a velký odpůrce nacismu.

Další podrobnosti např. ZDE.

Akce a události

Je doba postní.

Časopis Duše a hvězdy vyhlásil anketu o Rytíře života 2010, ocenění určené českým osobnostem a českým skupinám, které se zasloužily o obranu lidského života a jeho důstojnosti v celé jeho délce (tj. od početí až po přirozenou smrt) v České republice. Nominace je možno podávat do 31. března.

V Arcidiecézním muzeu v Olomouci probíhá až do 25. dubna výstava nazvaná Zbožných duší úl – Náboženská bratrstva v kultuře raněnovověké Moravy. Více informací ZDE.

Národní knihovna ČR – Slovanská knihovna pořádá v budově Klementina výstavu „Slovanský unionismus – cesty k církevní jednotě“. Trvání výstavy: 4.-24. března 2010.

Slovenské Forum života a nezisková organizace Áno pre život pořádají ve dnech 26.-27. března 2010 v Rajeckých Teplicích v Žilinském kraji mezinárodní konferenci Vyber si život.

Ignác Pospíšil

7 Responses to Rozhlédnutí

 1. cinicius píše:

  Díky Stupakově zradě prošel zákon Sněmovnou reprezentantů v poměru 219:212. Nicméně, jak jsem již dříve napsal, to, že byla prošel, neznamená, že bude platit, protože je možné, že jej dříve nebo později Nejvyšší soud prohlásí za neústavní.

 2. Felix píše:

  1. K reformě zdravotnictví: doufáte v kyvadlo. Já naopak vidím další rozvrat civilizace. A Vaše naděje na další? Parafrázuji: Dva kroky vpřed, možná jeden krok vzad.
  2. List irským katolíkům: Ani dneska ještě nebyl česky zveřejněn.
  3. Topolánek: doufáte v kyvadlo. Já naopak vidím jeho rozvratnou činnost za dlouhé období, kterou nikdo nenapraví. On umožnil svazky buzerantů. Kdo je zruší? A mnoho jiného. Zmetek.

  • cinicius píše:

   @Felix

   1) Uvidíme. Vaše stanovisko je beznaděj, což znamená, že pokud se mýlím já, jsme na tom stejně, pokud se mýlíte Vy, jsem na tom líp

   2) Byl zveřejněn už v neděli (na Radiu Vatikán i na stránkách ČBK), v Rozhlédnutí máte odkaz na článek o listu, na jehož konci je zároveň odkaz na plné znění v češtině.

   3) RP byla zásluha hlavně Paroubka. Ale jinak souhlasím.

   • Felix píše:

    1. Mé stanovisko vůbec není beznaděj. Mé stanovisko je optimistcky jasně protirežimní se vším všudy. A vytrvalý návrat zpět, postupně o stovky let. Nic neuvidíme: Po schválení reformy následují masivní demonstrace za další reformu – imigrační.
    2. Ano, už to tam dali.

 3. cinicius píše:

  Doplňková informace:

  20. března zemřel otec Paul Marx OSB (1920-2010), jeden ze zakladatelů a nejuznávanějších vůdců hnutí pro-life.

  http://aktualityhvezd.wordpress.com/2010/03/23/zemrel-otec-marx/

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

<span>%d</span> blogerům se to líbí: