Rozhlédnutí ve stínu Smolenska

Zprávou uplynulého týdne měla být slavnostní intronizace Dominika Duky do úřadu pražského arcibiskupa, byla však zastíněna tragickou událostí, k níž došlo téhož dne ráno u ruského Smolensku, kde cestou do Katyně při letecké havárii zahynul polský prezident Lech Kaczyński i s celou polskou delegací.

V rámci kalendária a nadcházejících událostí je třeba připomenout především devadesátiny arcibiskupa Otčenáška, 60. výročí provedení první fáze  tzv. Akce K a běžící hlasování v anketě Rytíři života.

Stalo se doma

Levicoví aktivisté v čele s Věrou Tydlitátovou rozpoutali pomlouvačnou kampaň proti protestní akci Dost bylo antidiskriminace. Akce byla ale nakonec z piety k polské tragédii odložena, nový termín bude pořadateli oznámen později. Namísto protestu vzdejme čest tragicky zemřelým polským představitelům, z nichž mnozí v čele s prezidentem sdíleli naše hodnoty.

Dominik Duka převzal úřad pražského arcibiskupa. Více ZDE.

Stalo se ve světě

Reprezentant Bart Stupak oznámil, že už nebude dále usilovat o nové zvolení do Sněmovny reprezentantů a soustředí se na svoji rodinu. Stupak si dal záležet na tom, aby důrazně popřel, že by za jeho rezignací na obhajobu sněmovního křesla stála kritika ze strany hnutí pro-life a obavy o znovuzvolení, skutečnost je ale každopádně taková, že poté, co všechny významné pro-life organizace angažující se v jeho volebním okrsku stáhly podporu jeho kandidatury a ostře se proti němu vymezilo i hnutí tea party, byly jeho šance na znovuzvolení velmi malé.

Zrada Stupakových pro-life demokratů má ovšem mnohem širší dopady, než jen pokud jde o osobu Stupaka samotného. Např. Indiana Right to Life, hlavní pro-life organizace v Indianě, již oznámila plošné odepření jakékoliv volební podpory všem demokratickým kandidátům, bez ohledu na to, jaké stanovisko ve věci potratů deklarují.

Lech Kaczyński (1949-2010)

Lech Kaczyński (1949-2010)

Polský prezident Lech Kaczyński zahynul v sobotu ráno i s celým svým doprovodem, když jeho prezidentský speciál havaroval během přistávacího manévru u letiště u města Smolensk. Spolu s prezidentem zahynula celá delegace, zahrnující řadu dalších vrcholných představitelů Polska. Kaczyński letěl do Ruska uctít památku obětí Katyňského masakru.

Agentura AP přinesla další prefabrikovaný útok na papeže Benedikta XVI., který ho má dát do souvislosti se sexuálními skandály.

Papež Benedikt XVI. shlédl film o Piu XII., který pod jménem Pod římským nebem natočila společnost Lux Vide ve spolupráci s italskou televizí RAI.

Vyšla vládní zpráva o pohlavním zneužívání v USA v roce 2008. Podle ní tvořil podíl kněží na páchání těchto činů 0,03 % (tedy 3 případy na 10 tisíc). Více ZDE.

Kalendárium

12. duben – před 90. lety podlehla tyfu sv. Terezie Andská (1900-1920), chilská karmelitánská řeholnice

13. duben – před 90 lety se narodil arcibiskup Karel Otčenášek (* 1920), emeritní biskup královohradecký. Před 60 lety, v noci z 13. na 14. dubna 1950, proběhla první fáze tzv. Akce K, kdy příslušníci StB, SNB a lidových milicí přepadli kláštery a řeholní zařízení 7 nejpočetnějších mužských řeholí v Československu, objekty násilím zabrali a řeholníky odvezli do internace.

17. duben – před 330 lety zemřela bl. Kateřina Tekakwithová (1656-1680), zasvěcenná panna z kmene Mohawků, před 75 lety zemřel František Nosek (1886-1935), lidovecký politik a terciář františkánského řádu, v současné době kandidát blahořečení. Před 20 lety byla ustavena Biskupská konference Československa, jejímž prvním předsedou byl zvolen kardinál Tomášek.

18. duben – před 160 lety bylo zrušeno nařízení císaře Josefa II., podle kterého musely být papežské buly před zveřejněním předkládány ke schválení státním úřadům.

Akce a události

Probíhá hlasování o ceně Rytíři života, kterou pořádá náš časopis, hlasovat je možno do 15. května 2010 do 12:00.

V Turíně je od soboty vystaveno tzv. Turínské plátno, vystavené má být 6 týdnů.

V Arcidiecézním muzeu v Olomouci probíhá až do 25. dubna výstava nazvaná Zbožných duší úl – Náboženská bratrstva v kultuře raněnovověké Moravy. Více informací ZDE.

TV Noe ve dnech 13., 14. a 16. dubna, vždy ve 20:05 odvysílá tři kulaté stoly týkající se Akce K a obecně pronásledování a likvidace řeholí v komunistickém Československu. Pokud nemáte možnost sledovat TV Noe na své televizi, je zde ještě možnost živého vysílání na internetu.

7 Responses to Rozhlédnutí ve stínu Smolenska

 1. […] o to napadnout papeže, novináři bez váhání odhazují všechny standardy své práce V dnešním rozhlédnutí jsem Vás upozorňovali na nový prefabrikovaný útok na papeže, který přinesla agentura AP. […]

 2. cinicius píše:

  Ještě dodatečně jeden odkaz: Petice na podporu papeže.

  http://aktualityhvezd.wordpress.com/2010/04/12/petice-na-podporu-papeze/

 3. Felix píše:

  BOMBA:
  http://www.delfi.ua/news/daily/foreign/adamkus-kachinskij-ne-ukazyval-pilotam.d?id=904002
  Poděkujte vpravo.blog.cz
  a sledujte média, jak budou dementovat a dementovat. Nebo se budou kroutit jak hadi: Standardy novinářské?

 4. Felix píše:

  A informujte P. Špačka, díky.

 5. Felix píše:

  Neco leze ven:
  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/197446-na-miste-nehody-polskeho-letounu-se-nasla-dalsi-cerna-skrinka.html
  Toto trvalo, vědělo se o ní od začátku. Kdepak byla potvůrka schovaná?

 6. Felix píše:

  Tak to vypadá na novou Katyn – ze by ji vysetroval její pachatel.
  Varianty: Smolensk mlha, nemlha. Mlha – poletí jinam, odkrouhneme je tam. Nemlha – odkrouhneme je ve Smolensku.
  Byla mlha a odkrouhli je přece ve Smolensku. Fixlováním s výškou. Vypustili přitom fámu o Tbilisi – nátlaku na kapitána. Všichni ji papuškovali. Už je to půl dne a nikdo to nedementoval. To jsou ty standardy zaprodané a zakoupené meiokracie.

 7. Felix píše:

  Další faktor pro vraždu, citát z ČTK: „Putin a Tusk přistáli na stejném letišti u Smolenska jen tři dny před sobotní katastrofou, aby se zúčastnili vlastní ceremonie v Katyni. Pro ně bylo kvůli zvýšení bezpečnosti ve Smolensku instalováno speciální navigační zařízení. Je možné, že bylo odstraněno, ještě než Kaczyńského letoun přistával. To by přidalo ještě více mlhy nad záhadnou nehodou.“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

<span>%d</span> blogerům se to líbí: