K volbám: Liberálové.cz, Moravané a ODS

Dnes nás čeká jedna strana pro křesťana nepoužitelná, jedna v jistém smyslu sympatická a jedno nouzové řešení.

Liberálové.cz jsou malá liberální strana bez šance dostat se do Parlamentu. Pro křesťanského voliče je naprosto nepoužitelná – jedním z hlavních bodů programu je legalizace euthanasie podle belgického vzoru.

Moravistická strana Moravané kandiduje jen ve čtyřech krajích: Moravskoslezském, Olomouckém, Jihomoravském a Zlínském. Do Parlamentu se nemá šanci dostat, i zisk příspěvku za hlasy voličů by byl velkým úspěchem.

Po programové stránce je strana celkem sympatická, tedy za předpokladu, že nejste alergičtí na moravskou národnost, moravský nacionalismus a zemské uspořádání. V programu má výslovně uvedeno i legislativní omezení interrupcí. Její program dosud nebyl významněji prověřen v politické praxi.

Občanská demokratická strana (ODS) je jedna z největších českých stran. Nelze ji jednoznačně vymezit, v programu kombinuje konzervativní, liberální i socialistické ideje. O tom, že se dostane do Parlamentu, není pochyb.

Velkým problémem strany je důvěryhodnost, strana je (jako její největší ideový protivník ČSSD) prosáklá korupcí a styky s podsvětím a nese velký díl odpovědnosti za zadlužování a rozfofrovávání státního majetku.

Program strany snad neobsahuje nic, co by bylo vyloženě protikřesťanské (strana má na svých stránkách spoustu programů a vizí, těžko říci, co všechno považuje za závazné, prohledat vše by bylo na hodně dlouho), kritickým otázkám, jako je interrupce, se vyhýbá, ovšem u výrazné většiny kandidátů strany lze říci, že s křesťanstvím neslučitelné zásady zastávají, a to včetně řady těch, kteří se ke křesťanství hlásí, jako je např. předseda Nečas (viz jeho vyjádření ohledně počátku a ochrany lidského života ZDE).

Hlasuje-li pro ODS katolík, je tedy třeba velice opatrně kroužkovat.

Ignác Pospíšil

Související články:

Co by mělo být důležité pro katolického voliče

Volit č nevolit?

K volbám: KSČM, VV a SZ

ČPS a DSSS

K volbám: Suverenita, Zemanovci a ČSSD

K volbám: Koruna Česká, Konzervativní strana a Strana svobodných občanů

13 Responses to K volbám: Liberálové.cz, Moravané a ODS

 1. P. Jan Špaček píše:

  Promiňte, vážený pane Pospíšile, ale s hodnocením ODS jako „nouzové řešení“ nemohu souhlasit. ODS patří do kategorie „nepoužitelná“. Myslím, že za dobu svého „vládnutí“ předvedla tolik zla, že není možno situaci zachránit ani „velice opatrným kroužkováním“.

  S ostatním, co jste napsal, bez výhrady souhlasím.

 2. sezax píše:

  někteří křestané ( jako třeba manžel mého strýčka ) myslí sami za sebe, takže někteří křestané souhlasí a s eutanázií a pro některé křestani nejsou liberálové nepoužitelní.

  • cinicius píše:

   Ano, někteří lidé, kteří si říkají křesťané, jsou nefalšovanými pseudokřesťany, kteří na křesťanství, desatero a jeho morálku kašlou. Pro ty tento článek není. Těm doporučuji nějaký tisk pro ateisty či agnostiky nebo případně (pokud trvají na předstírání svého křesťanství) něco „superliberálně-protestantského“.

  • Nea píše:

   a souhlasí s eutanázií pro některé, nebo pro všechny?

 3. […] K volbám: Liberálové.cz, Moravané a ODS […]

 4. sezax píše:

  někteří si lidé si UVĚDOMUJÍ že desatero nenapsal Bůh, ale LIDÉ se kterými není nikdo povinnen souhlasit

 5. sezax píše:

  pochybuji že Vy jste větší křestan než manžel mého strejdy, který natolik věřil v posvátnost svazku před Bohem, že se VDAL před 30 LETY za KOMUNISMU čímž se vystavil hněvu nejen totality, ale také útokům ,,vás pravých křestanů“

  • Hamish píše:

   Tak jsme se zasmáli a teď z vážnější jamky.
   Svoboda slova má vpravdě svá úskalí. Kdejaký idiot se může vyjadřovat k čemukoliv.

  • cinicius píše:

   Asi to s důvěrou k posvátnosti toho svazku moc nepřeháněl, když se neobtěžoval zjistit si alespoň nejzákladnější podmínku pro jeho uzavření, kterou Bůh stanovil (že ho mohou uzavřít jen muž a žena)

 6. sezax píše:

  Nevím co je k smíchu na tom, že obětavý duchovní z Berlína oddal mé strýčky a vy jste mu za to udělali ze života peklo

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: