Rozhlédnutí

V dnešním přehledu zpráv se mimo jiné dozvíte, že papež provedl velké změny na vrcholných postech Kurie, Jaroslaw Kaczyński pravděpodobně nebyl zvolen prezidentem Polska a v ČR se dál čeká na církevní restituce a bojuje se sexuální výchovu na školách.

Stalo se doma

Nová vláda se zatím nedohodla na tom, jak řešit církevní restituce, k jejichž urychlenému vyřízení vyzval i Ústavní soud, který dvacetiletou nečinnost v této věci označil za protiústavní (učinil tak v rozsudku, kterým odmítl zrušit tzv. „blokační paragraf“ v zákonu o půdě, který za účelem restitucí zakazuje manipulaci s bývalým církevním majetkem a tím pádem blokuje rozvoj některých obcí). Překážkou dohody je především postoj Věcí veřejných, které jakékoliv restituce mimo rámec sakrálních staveb odmítají, což ostatně není žádným překvapením, tento amorální přístup jasně avizovaly už ve volebním programu.

Výbor na obranu rodičovských práv zprovoznil iniciativu Ne sexu ve škole, která má za úkol ochránit děti před novátorskou sexuální výchovou, s jejímž konceptem přišlo ministerstvo školství. Součástí stránek je i petice vyjadřující nesouhlas s tímto konceptem, seznam škol, které ji zavést nehodlají, a rady jak se bránit proti jejímu zavedení na škole vašich dětí. Celou tuto iniciativu vřele doporučujeme.

Stalo se ve světě

V Senátu USA vrcholí přípravy na boj o nominaci Eleny Kagan na post soudkyně Nejvyššího soudu. Otázka, zda republikáni použijí k zablokování její nominace filibustering, je dosud otevřena – použití filibusteringu proti nominaci do Nejvyššího soudu není obvyklé, ale radikální stoupenkyně potratů a antidiskriminační ideologie rovněž není obvyklou uchazečkou o post nejvyššího soudce a její výběr vyvolal mimořádně silný odpor veřejnosti.

Papež provedl velké změny na vrcholných postech Kurie. Velkou zprávou je, že Marc kardinál Ouellet, arcibiskup Québecu a primas Kanady, zde vzpomínaný nedávno pro své statečné vystoupení proti potratářské politice Kanady a následné zuřivé výpady potratářů, kterým musel čelit, byl jmenován prefektem Kongregace pro biskupy.

Pozornost dále budí i to, že arcibiskup Rino Fisichella, dosavadní předseda Papežské akademie pro život, byl jmenován předsedou nově ustavené Papežské rady pro podporu nové evangelizace. Papežskou akademii pro život nyní povede msgre. Ignacio Carrasco de Paula.

Katoličtí pro-life lídři vyjádřili naději, že tato změna stabilizuje instituci, jejíž jednota je rozvrácena od té doby, co část členů akademie proti Fisichellovi vystoupila v souvislosti s jeho skandálním článkem v tisku, v němž kritizoval biskupské potvrzení automatických exkomunikací spojených s případem brazilské dívky, která šla na potrat. Někteří členové akademie dokonce výslovně požadovali jeho odvolání. Kongregace pro nauku víry dokonce musela kvůli dopadům a obsahu inkriminovanému článku vydat objasnění, že Církev nemění a nebude měnit svůj postoj k potratům.

Ve druhém kole polských prezidentských voleb Jaroslaw Kaczyński pravděpodobně podlehl Bronislavu Komorowskému.

Kalendárium

5. červenec – církev slaví svátek sv. Cyrila a Metoděje, tradičně se odehrává národní pouť na Velehradě.

6. červenec – před 595 lety byl v Kostnici upálen kacíř Jan Hus (+ 1415). Před 475 lety byl sťat sv. Tomáš More (1478-1535), spisovatel, filosof a mučedník. Před 85 lety vyvolaly pompézní oslavy svátku Jana Husa doprovázené výpady proti katolické církvi roztržku mezi Svatým stolcem a Československem. Apoštolský nuncius Francesco Marmaggi opustil Československo, což vedlo k přerušení diplomatických vztahů.

7. červenec – před 25 lety proběhla národní pouť na Velehradě, během níž velehradská bazilika obdržela od papeže Jana Pavla II. tzv. Zlatou růži. Na oslavách, které přerostly v jeden z nevětších protestů proti komunistickému režimu, zastoupil papeže kardinál Casaroli. Před 3 lety vydal papež Benedikt XVI. motu proprio Summorum pontificum a před rokem encykliku Caritas in veritate.

8. červenec – před rokem vydal papež Benedikt XVI. motu proprio Ecclesiae unitatem.

Očekávané akce

V pondělí 5. července vyvrcholí národní poutí den předtím započaté oslavy sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě.

Ve středu 7. července proběhne jako obvykle pravidelná pražská pro-life demonstrace Odvahu k životu.

V sobotu 10. července v 9 hodin ráno obdrží v Brně čtyři bohoslovci a jeden nastávající trvalý jáhen jáhenská svěcení.

Týž den proběhne tradiční svatoprokopská pouť (Chocerady – sázavský klášter), organizovaná Kněžským bratrstvem sv. Pia X.

Ignác Pospíšil

4 Responses to Rozhlédnutí

 1. Felix píše:

  1. O kause abp. Fisichelly jsem až doteď nic nevěděl. Zajímalo mě proto, jak se dotyčný dostal do takových výšin:
  3 Jul 1998 46.9 Appointed Auxiliary Bishop of Roma {Rome}, Italy
  3 Jul 1998 46.9 Appointed Titular Bishop of Vicohabentia
  12 Sep 1998 47.0 Ordained Bishop Titular Bishop of Vicohabentia
  17 Jun 2008 56.8 Appointed President of the Roman Curia – Other
  17 Jun 2008 56.8 Appointed Titular Archbishop of Vicohabentia
  30 Jun 2010 58.8 Appointed President of the Pontifical Council for Promoting the New Evangelization
  A tu se ukazuje, že ho tam vyzdvihl – Benedikt XVI. Pak mě zajímalo, kdo všechno pečuje o evangelizaci. Není toho málo:
  # Kongregace pro evangelizaci národů
  * Nejvyšší rada papežských misijních děl
  * Vyšší rada pro řízení papežských misijních děl: šíření víry, sv. apoštola Petra, dílo dětí, misijní unie
  * Papežské misijní dílo šíření víry
  * Papežské misijní dílo sv. apoštola Petra
  * Papežské misijní dílo dětí
  * Papežská misijní unie
  A teď tedy navíc i úřad pro abp. Fisichellu.
  2. Zajímalo by mě, jaká doporučení dostali polští katlíci před volbou svého presidenta. Nebylo náhodou v intencích pár set let starého doporučení nic nedoporučovat? Inu, nezávislost státu a církve je téhož data.
  3. K petičním akcím je můj názor znám. Prostě lid je u nás zdrojem veškeré moci ve státě. A podle toho to taky vypadá – nakonec i ty polské volby. Když píšete, že výběr potratářky „vyvolal mimořádně silný odpor veřejnosti,“ abyste nebyl překvapen, že „výběr vyvolal ještě silnější nadšení veřejnosti.“

  • cinicius píše:

   Pokud vím, polským katolíkům bylo jejich biskupy řečeno, že oba kandidáti jsou „dobří katolíci“.

   • Felix píše:

    Biskupové budou za toto hodnocení po zásluze odměněni. Pamatujme si to, půjde to znenáhla.

 2. Felix píše:

  4. Jo, ještě jsem velice potešen, že Kongregace pro nauku víry ani nyní nepopřela zásadu zdravého rozumu, že člověk je člověkem od početí. To jsem velmi rád a čekám, co bude zítra.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: