Polanski patří do basy

Jsou věci, nad kterými může člověk plakat nebo se smát. Případ Romana Polanského poskytuje materiálu co hrdlo ráčí pro obě možnosti. K pláči nutí člověka pohled na naprosto zničenou morálku evropské společnosti a především evropského filmového světa, který se skrze film a televizi bohužel stále ještě významně podílí na výchově lidí. K smíchu pak člověka může přivést pokřivený metr evropských médií, který je natolik nepřehlédnutelný, že už nic jiného než smích vzbudit nemůže.

Připomeňme si fakta: Polanski v USA před 33 lety omámil a znásilnil tehdy 13letou dívku. Existují určité nejasnosti ohledně vyšetřování a dohod mezi ním, obžalobou a soudem, každopádně Polanski uprchl z USA ještě před dokončením velmi malého trestu ve strachu z obnovení procesu a trestu mnohem většího.

Kvůli hrozbě zatčení a vydání do USA se mohl Polanski pohybovat jen ve velmi omezené části evropského prostoru, někde byl v bezpečí, někde byli velmi laxní. Loni v září ale zdánlivě spadla klec – Polanski byl zatčen ve Švýcarsku a USA požádaly o jeho vydání. Nyní Švýcarsko rozhodlo, že Polanského nevydá, což odůvodnilo navýsost zvláštně: prý „se nepodařilo vyloučit, že by v žádosti o vydání mohla být chyba„.

Evropská média a evropský filmový svět nyní výskají nadšením (Hollywood byl a je mnohem střízlivější, za což mu patří čest). Mluví o tom, jak hrozně Polanski ve svém fešáckém domácím vězení trpěl, jak bylo jasné, že to je nezákonné zadržení, že ho mají Američané nechat na pokoji a že je krásné, že konečně zas může točit filmy.

Je až směšné, když se člověk podívá, že tyto neuvěřitelně nechutné orgie amorálnosti, svévolně a protizákonně pardonující znásilnění nezletilé, probíhají ve stejných médiích, která u skandálů spojených s katolickou církví nekompromisně prezentovala postoj, že provinilci se mají všemi prostředky pronásledovat až k hrobu a cokoliv mírnějšího je neomluvitelné selhání spravedlnosti (viz absurdní řev nad zjištěním, že církev nedokončila proces laicizace u umírajícího kajícího se provinilce).

Co na závěr? Navzdory amorálním médiím, bezcharakterním filmařům i prezidentu Sarkozymu říkám: Polanski patří do basy.

Ignác Pospíšil

7 Responses to Polanski patří do basy

 1. Václav píše:

  Pro příklady ani nemusíme chodit tak daleko. Kolik lidí v našem státě považuje za hrdinu pana Kulínského a tvrdí že je to jedno když o tom rodiče museli nutně vědět a že vzorně reprezentoval náš stát. Nebo kolik lidí vztekle protestovalo a nadávalo když se u nás zaváděla alespoň spíš symbolická a neúčinná ochrany proti pedofilii na internetu. A přitom to nebyli žádní komunisti a nevzdělanci ale intelektuální elita která se vesměs hlásí k pravici. Ten kdo se o tom chce přesvědčit může na tohle téma hodit řeč na internetu nebo v reálu. Obávám se že útok na svatého otce, biskupy a kněze jako obvykle předznamenává pokus o revoluci, v tomhle případě pedofilní. Pedofilii už mnozí lidé začínají nenápadně řadit mezi orientace. V dobách na sklonku Rakouska-Uherska se psalo o hospodyních na faře a zároveň byla propagována manželská nevěra a trojúhelník doplněný „rodinným přítelem“. V dobách boje za legalizaci homosexuality byli naši kněží obviňováni z homosexuálních styků což spolu s jejím snadným prosazením rychle ztratilo na aktuálnosti. Vlastenci a obrozenci kteří chtěli rozkrást rakouský, český, církevní i feudální a nakonec všechen majetek naše duchovní obviňovali z lakoty, hrabivosti a z toho že okrádají lid. Podle aktuálního útoku na vedení naší církve se dá docela dobře odhadnout jaká čertovina se chystá pro celou společnost.

 2. kk píše:

  Je podle vas trest msta nebo prevence?

  • cinicius píše:

   Potrestání je částečně spravedlností a částečně prevencí. Basa pro Polanského plní obojí funkce – a) naplňuje spravedlnost, b) je prevencí mimo jiné v tom, že dává jasný signál, že za těžký zločin jde sedět každý, i takové „velké zvíře“ jako Polanský.

   Naopak nechání Polanského jít je nejen nespravedlivé, ale víceméně zřetelně podporuje zločin a úpadek mravů.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: