Katoličtí a křesťanům přátelští gynekologové I

Občas se mi stává, a poslední dobou stále častěji, že se na mne obracejí lidé s dotazem, zda nevím o katolickém či křesťanském či alespoň rozumném gynekologovi tu či onde.  Nu, většinou opravdu nevím. A jak jsem nedávno procházel internet, zjistil jsem, že mnoho šancí nemají ani dotazy na fórech křesťanských maminek. Nu což, rozhodl jsem se tedy této problematice poněkud věnovat.

Jako první logická volba, kde se zeptat, mne napadlo Hnutí Pro život ČR. Koneckonců, právě automatické nabízení a vnucování potratů a hormonální antikoncepce pohanskými gynekology a výhrady maminek proti tomu, aby se o ně a jejich přicházející děti starali lidé, co nenarozené děti běžně vraždí nebo k tomuto vraždění nějak přispívají, jsou jedny z nejčastějších motivů snahy najít křesťanského gynekologa. Musím říci, že určité pomoci se mi dostalo, je vidět, že Hnutí Pro život s tímto problémem má zkušenosti a do jisté míry se ho snaží řešit, nicméně k uspokojivému řešení se zatím tak úplně nepřiblížilo.

Hnutí Pro život mi na žádost poskytlo seznam, řekněme, rozumných gynekologů. Zároveň mi ale vysvětlilo, že jde o gynekology, s nimiž měli dobré zkušenosti buďto přímo oni jako organizace, nebo o nichž mají dobré reference od pacientů, nicméně seznam není úplný a u některých jmen postrádá dostatečně spolehlivé prověření, navíc jeho aktualizace je obtížná. Vzápětí nato přišlo upozornění, zpochybňující jedno jméno na seznamu. Takže seznam tu je, ale bez velké záruky.

Na konci článku najdete zredukovaný seznam „rozumných gynekologů“ podle Hnutí Pro život ČR. Určitě bude velmi nekompletní a vyžadující další zpracovávání. Z části je to vlastně spíše soubor tipů, kde to zkusit, než seznam jistých doporučení těch pravých. Jako stoprocentní tipy bych na něm na základě svých vědomostí ale každopádně klasifikoval MUDr. Preinigerovou a MUDr. Lázničkovou. Jelikož to zatím není žádná sláva, rozhodl jsem se založit na Katopedii stránku, kde by se postupně vytvořil kompletnější a propracovanější seznam, k podílu na jehož vytváření hodlám pozvat i další vhodné organizace a instituce. A samozřejmě i Vás, čtenáře a především čtenářky.

Ignác Pospíšil

Rozumní gynekologové (podle HPŽ ČR 2010), u nichž lze předpokládat, že budou s patřičnou úctou respektovat morální zásady svých křesťanských/katolických pacientů nejpozději poté, co na ně budou upozorněni. Seznam je řazen podle sídla ordinace.

MUDr. Ludmila Lázničková (Brno)

MUDr. Hana Žáková (Havířov)

MUDr. Xenie Preiningerová (Jaroměřice nad Rokytnou) – podle HPŽ ČR jediná striktně katolická gynekoložka v zemi

MUDr. Jaroslav Nesyba(Karlovy Vary)

MUDr. Svatava Škraňková (Olomouc)

MUDr. Štěpán Gazda (Tanvald)

MUDr. Mário Šmehil (Úvaly)

Dětské gynekoložky

MUDr. Monika Zídková a MUDr. Simona Málková (Praha – Háje)

Poznámka:

Výše uvedený článek i seznam zahrnují určitý stav poznání k době, kdy byly napsány. Neaktualizují se. Naopak aktualizována je v rámci možností tato stránka na Katopedii.

11 Responses to Katoličtí a křesťanům přátelští gynekologové I

 1. Praha chybí. píše:

  Z pražských lékařů mi kamarádka z kostelního sboru doporučila MUDr. Marcelu Klabanovou, ordinuje v Praze 4 na Chodově. Při hovoru s dr. Klabanovou přišla řeč na to, že jsem křesťanka, paní doktorka mě ujistila, že je také křesťanka, a že se tedy nemusím bát nějakého necitlivého přístupu, byla velmi hodná. Mám dojem, že je evangelička, ale to už snad nehraje roli. Má mnoho pacientek, je proto někdy hodně věcná v komunikaci, ale pokud ji pacientka upozorní, že jako katolička o některých věcech ani neuvažuje, tak myslím může očekávat, že to paní doktorka jedině přivítá. Více lze najít na stránkách http://www.znamylekar.cz

 2. Teni píše:

  Je to celkem často se vyskytující chyba – záměna slov tip a typ. Zde k tomu, zdá se mi, také dochází na dvou místech.

 3. Pratelska lekarka píše:

  Mam take dobrou gynekolozku. Jmenuje se Olga Macharackova Novenkova. Neni katolicka, ale da se s ni mluvit a je pristupna k odmitnuti antikoncepce, odberu plodove vody, genetika, dela homeopatii, i tu nevnucuje……
  Kazdopadne jsem s ni velmi spokojena.
  Je v Jablonci nad Nisou…

  • lékař píše:

   kdokoliv, kdo dělá homeopatii nemůže být považován za důvěryhodného a vzdělaného lékaře, bohužel

   homeopatie je čirý podvod, navíc se šarlatánským a silně antikřestanským pozadím. Jde o něco jako šamanistickou praktiku, bohužel, proto bych osobně nikoho kdo se spolčil s homeopatickým klamavým byznysem nikdy jako důvěry hodného lékaře neoznačil. Bohužel. :-(

 4. cinicius píše:

  Původně jsem byl překvapen, že HPŽ ČR nedoporučilo křesťanskou gynekologickou poradnu přifařenou k boromejkám. Když jsem se dověděl, že ji vede MUDr. Remeš, začal jsem to tušit. No a konfrontace s tímto pánem na Christnetu nad otázkou antikoncepce a umělého oplodnění mi to naprosto ozřejmila

  http://www.christnet.cz/diskuse/tema.asp?id=7477

 5. Teni píše:

  Nejdřív jsem se trochu podivil, že jste to smazal. Ale pak jsem vám musel dát zapravdu. Vzkaz byl určen pouze vám, takže je to takhle určitě lepší. A navíc už vím, že jste si jej přečetl. Příště si dohledám váš osobní mail a pošlu to rovnou osobně (teď se mi ještě nechce :)

  Raději jste měl ale smazat také ten váš odkaz. Opravdu jste se v té diskuzi neukázal v dobrém světle.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: