Du lieber Böhmerwald

Vytržen ze šíleného stereotypu velkoměsta dostal se Lesní chodec zase do své krajiny. Podzimní háv těm krásným kopcům tak sluší. Paleta Stvořitelova je bohatá jako velkorysá, přímo hýřivě štědrá.., Šumava připomíná v tento čas dámu v elegantním oblečení, které umně skrývá rány na duši i na těle.

Chodec prochází krajinou, jíž obývají mnozí, rozumějí jen někteří a zná jen Bůh Otec.., zamšelé kříže na rozcestích, občas kaplička v poli či Spasitel pokryt lišejníkem a mechem, jenž nikdo neodklízí a nesnímá.

Rozbořená stavení, rozdrcené kusy cihel, jimiž ti noví vyspravují cesty a po hřbitovech rozeseté pomníky vyprávějí o trestající ruce Boží, která vystavila účet za klonění se kříži, ovšem kříži zalomenému.., avšak pamět místa zůstává, vydává svá svědectví, kusy vyvržené jakýmsi příbojem času, němé svědky tragédií i prchavých chvil křeče závěrečného triumfu Siegfriedova.

Slovo jak z ponurého výjevu..,“schollengebunden“, ale my všichni jsme někde ukotveni. Tou kotvou však zůstává jen a pouze láska Stvořitelova a náš tak málo projevovaný vděk.

Nakonec v gotické lodi kostela dávných havířů sedí jedni i druzí, mnozí již blíže věčnosti a říkají totéž, modlitby staré jako Spasitelova Církev a konejšívé jako modře zbarvený plášť Matky Boží..

Kriste Vševládný, kéž by jsme se klaněli jen a vždy Tobě!

Kašperské hory na sv. Paulina – Anno Domini 2010.

Antonín Šalanský

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány.

Aktualizace:

Diskuze ukončena a promazána, protože daleko překročila přijatelné hranice.

6 Responses to Du lieber Böhmerwald

 1. Paul Max píše:

  Zajímavé zamyšlení, nicméně tvrdit že genocidium německy mluvícího obyvatelstva ze Šumavy je trestem za klanění se hakenkreuzu je zavádějící. Byl to bezprávný akt na civilním obyvatelstvu, jež měl soudruh Beneš v úmyslu provést již při vzniku Republiky československé. Zajímavé informace z života soudruha Beneše se můžete dozvědět i např. na stránkách: strelci.webnode.cz.

 2. Anton píše:

  Lieber Paul, ha hast Du Recht, dass Herr Benesch ein Kriegsverbrecher war, aber die Bewöhnern der Böhmerwald und anderen deutschsprächigen Teilen unser Heimat doch durch das Götzentum bestrafen waren.., der Swastikakreuz hat nichs mit Christentum zu tun..

  • Paul Max píše:

   Obávám se, že bylo spácháno genocidium na etniku domorodého obyvatelstva bez rozdílu – kdo z tohoto etnika byl jakkoliv vinen za nacionální socialismus hitlerovského Německa. Např. kníže Schwarzenberg (z Krumlova) odmítl spolupracovat s nacisty, odmítl návštěvu Hitlera na zámku v Krumlově, za což byl a další věci (např.podpora Beneše) poslán do koncentračního tábora a po válce v r. 1947 po zásluze soudruhem Benešem okraden jako němec-neněmec. Prostě trest v rámci benešových dekretů. Za co? Principilně analogicky vzato by tedy v r. 1989 měli všichni Češi-nečeši podílíjecí se na životě v komunistickém Československu být zbaveni občanství, práva na domov, majetku (mnohdy i života), případně ženy být znásilněny a vyhnáni do bolševického Ruska vstříc komunismu…
   Největším trestem není to, že německé obyvatelstvo bylo vyhnáno. Největším trestem je likvidace kultury, hospodářství a ztráta civilizovaného prostředí nikoliv pro sudetské obyvatelstvo ale pro Česko. Inu kdo chce nejdřív zchudnout (jak praví staré přísloví), ať krade a v neděli pracuje. Výsledek je dnes zřejmý, stačí se kouknout za čáru. Drtivá většina vyhnaných byli nevinní civilisté, navíc převážně starci, ženy, děti. Ad Swastikakreuz: Nevěděl jsem, že české obyvatelstvo v pohraničí (mluvící německy) vymyslelo svastiku a nacionální socialismus.

   • Anton píše:

    No jo, to je to, co Tschechei nechtějí slyšet.

    Jinak s historií nacionálně-socialistického hnutí souvisí Sudety docela podstatně, původní DNSAP ze severu Čech ovlivnila Drexlerovu NSDAP dosti podstatně. Více asi pak ústně na připravované přednášce o kořenech nacionálního socialismu.

 3. Hamish píše:

  Moc hezké to máš, Tony. Vůbec jsem netušil, jaká jsi poetická duše :)

  • Anton píše:

   No jo, holt nejen „vivere militare est“..:-) Ale jsem rád, že se to tobě a snad i ostatním líbí.

%d blogerům se to líbí: