V USA se schyluje ke klíčovému střetnutí

Zatímco nás čekají ne zas až tak klíčové volby komunální a senátní, za oceánem se, s mírným zpožděním, schyluje k velkému střetnutí, které předurčí další vývoj mnoha oblastí nejen americké, ale i světové politiky. Zatím všechno ukazuje na to, že tento podzim přinese totální krach Obamy a Demokratické strany. Pokud totiž nedojde k něčemu opravdu mimořádnému a zásadnímu, demokraté utrpí jednu z nejdrtivějších porážek v americké historii a ztratí kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů a dost možná i nad Senátem, kde se takový scénář ještě před nedávnem považoval za nemožný (už protože ze 37 přeobsazovaných křesel je republikány obsazeno 18, k zisku většiny by tedy potřebovali získat 28 křesel).

Pro katolíky a hnutí pro-life jsou tyto volby výjimečné. V republikánské straně zažívají pro-life kandidáti obrovskou renesanci a tlačeni nejen pro-life organizacemi, ale i katolickými biskupy, kteří otevřeně vstoupili do volební kampaně s nekompromisní připomínkou věřícím, že „katolický volič musí respektovat morální učení katolické církve, které je pro life, a že podpora propotratových politiků je přímou spoluprací se zlem“, den ze dne sílí. Ještě v minulých volbách by přitom takové prohlášení biskupů znamenalo podporu pro-life kandidátů napříč politickým spektrem. Dnes už ale ne. Zrady, kterých se během schvalování potratářské Obamovy zdravotnické reformy dopustili „jediný demokratický pro-life senátor“ Ben Nelson v Senátu a Stupakovi „pro-life demokraté“ ve Sněmovně reprezentantů, nesou své logické následky a pro-life demokraty čeká v těchto volbách genocida. Sám Stupak raději rezignoval na obhajobu svého křesla a pod většinou těch, co to předem nevzdali, se jejich židle kymácí, jako nikdy dříve, neboť velká část jejich skalních pro-life voličů se změnila v jejich úhlavní nepřátele.

Otázkou je, co udělá očekávaná drtivá porážka s Obamou. Ztratí-li zákonodárné sbory a potvrdí-li se stále početnější předpovědi, že Nejvyšší soud zruší podstatné části jeho zdravotnické reformy, ocitne se v pozici poraženého a svázaného, který prohrál vše a nemůže téměř nic. Je možné, že se pokusí zaměřit na zahraniční politiku, především na půdě OSN, kde ještě bude moci nahnat body a alespoň částečně prosazovat potratářskou a homosexuální agendu, v tom případě můžeme očekávat v dalších dvou letech vrchol pokusů o mezinárodní prosazení tzv. „práva na potrat“, likvidace výhrady svědomí či homosexuálního manželství. Má na to ale jen dva roky, protože jestli republikáni neudělají nějakou opravdu zásadní chybu, druhého termínu se už Barack Obama nedočká. I když je samozřejmě možné, že na tyto snahy rezignuje, čemuž bych ale příliš nevěřil.

Ignác Pospíšil

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány.

16 Responses to V USA se schyluje ke klíčovému střetnutí

 1. Anton píše:

  Jak můžou být demokrati pro-life?? To je spolek maskovaných levičáků a zástěrkářů..,tedy ne že by jich taky mezi republikány nebylo dost.

  • cinicius píše:

   Demokraté je široký útvar politicky se rozprostírající od radikální levice po střed, takový konglomerát umírněných komunistů, socialistů, zelených, liberálů, středu a tzv. „náboženské levice“ (to jsou ti „pokrokoví“ pseudokřesťrané), zatímco republikáni jsou konglomerát středu, konzervativců, nacionalistů a tzv. „náboženské pravice“ (křesťanů, co svoji víru berou vážně). Ti nejkonzervativnější z demokratů jsou pro-life a řada z nich vytrvala v odporu proti Obamově zdravotnické reformě až do konce, v čele se Stupakem jich zradila cca polovina (což ovšem bylo bohužel právě tak akorát).

   • Mena píše:

    „tzv. „náboženské pravice“ (křesťanů, co svoji víru berou vážně).“

    Především pak dobře známí protestanští fundamentalisté, dnes úhlavní přátelé některých katolíků. Tedy jak v čem…

   • cinicius píše:

    @Mena: Ale také tradiční a konzervativní katolíci. :-)

   • Mena píše:

    No právě. Popravdě řečeno ten machiavellismus je docela ostudný.

   • cinicius píše:

    @Mena: To není žádný machiavellismus. Toho podstatou je nerespektování morálních zásad v politice, hodí-li se to. Spojit se s evangelikály při obhajobě křesťanských hodnot není nijak nemorální.

  • Václav píše:

   Proč ne ? Za komunistů u nás byly podstatně přísnější podmínky když chtěl někdo zlikvidovat svoje dítě než za vlády liberální pravice. Oba dva museli před komisi pokud žena věděla a řekla s kým dítě čeká která se jim to snažila rozmluvit a dokopat je k tomu aby se vzali a založili rodinu. Někdy také přemlouvali rodiče aby svým dětem pomohli a přijali vnoučata. Museli trapně vysvětlovat proč jsou tak zlí a neschopní a měli pak často po celém městě nebo okrese pověst poběhlíků a darebáků. Na to aby někdo tohle podstoupil musel být hodně otrlý, i ten kdo se Boha nebál se obvykle alespoň styděl lidí a často to ani nestihnul v zákonné lhůtě pro potrat i když to stihnout chtěl.

 2. Mena píše:

  „tento podzim přinese totální krach Obamy a Demokratické strany“

  That’s what they call wishful thinking…

  • cinicius píše:

   To je realita. Ale proč se hádat. Myslím, že aba máme šanci, že se výsledku těch voleb dožijeme a pak si můžeme popovídat.

   Já tvrdím, že republikání získají ve sněmovně minimálně o 25 křesel více než Demokraté, minimálně 25 z 37 senátních křesel, co jsou teď ve frcu, a cca 2/3 guvernérů, co jsou teď ve frcu.

   Jak to vidíte Vy? :-)

   • Mena píše:

    Možná stejně jako Vy, jen v té věci nevyjadřuji žádné přání.

    Nemám totiž pocit, že by sociální liberálové byli o tolik horší než ti, co ještě včera běhali v kápích KKK a pletli si papeže s Antikristem.

   • Jakub píše:

    Na KKK jeho antikatolicismus také odsuzuji. Nutno dodat, že cca od 70. let v něm v zásadě vymizel. Jediný federální senátor z posledních let (nedávno zesnulý), který byl kdysi v KKK, byl pak oním sociálním liberálem….

 3. BERAN píše:

  A ještě „zajímavější“ stanovisko arcibiskupa Burkeho:

  http://www.cnsnews.com/news/article/catholic-politicians-who-support-abortio

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: