Rozhlédnutí 2010/10/18

Volby v ČR, výzva Hnutí pro život ČR lidem, aby vyjádřili svůj nesouhlas našim zástupcům v PS RE s jejich pokusem o okleštění výhrady svědomí, šest nových svatořečených a smrt Mildred Fay Jefferson jsou hlavními událostmi uplynulého týdne. V tom příštím nás čeká zejména druhé kolo voleb do Senátu.

Stalo se doma

Hnutí Pro život ČR vyzývá své příznivce a obhájce života, aby kontaktovali české zástupce v Parlamentním shromáždění Rady Evropy a vyjádřili svůj nesouhlas s jejich nedávným hlasováním ve věci výhrady svědomí. Duše a hvězdy tuto výzvu podporují. Více ZDE.

Českou republiku navštívil mons. Joseph Zziva, biskup ugandské diecéze Kiyinda-Mityana.

V České republice proběhly komunální volby a první kolo voleb do Senátu. Výsledky těch druhých i s komentáři z pohledu katolického voliče u některých dvojic jsou k dispozici ZDE.

Zajímavým jevem je dlouhodobá předvolební nefunkčnost hodnocení politiků provozovaného Hnutím Pro život ČR, kterou provozovatel odmítá vysvětlit.

Spor mezi T. Halíkem a T. Hříbkem (na který upozornil pan Stodola) se dostal až na vlny Radia Vatikán, kde jej výstižně a přesně glosuje otec Milan Glaser (ZDE). Milan Glaser mimo jiné poukazuje na neudržitelnou tezi prof. Halíka: „Profesorem Halíkem převzaté tvrzení irského filozofa, že »o Bohu nelze říci, že je anebo že není«, zkrátka neobstojí a žádný kontext ani dodatečné vysvětlení nemohou změnit nic na neudržitelnosti jeho obsahu.“

Stalo se ve světě

Svatý otec Benedikt XVI. svatořečil šest blahoslavených. Více ZDE. Bohužel i tato událost byla médii zneužita k šíření antikatolických pomluv.

Zemřela Mildred Fay Jefferson – americká lékařka, první černošská absolventka Harvard Medical School a jedna z vůdčích osobností amerického hnutí pro-life a pro-life feminismu.

Polský prezident navštívil Svatého otce Bendikta XVI. Více ZDE.

Kalendárium

18. říjen – Slavíme svátek sv. Lukáše Evangelisty. Před 95 lety se narodil František Daniel Merth (1915-1995), katolický kněz, básník a spisovatel.

20. říjen – před 270 lety smrtí Karla VI. po meči vymřela Habsburská dynastie, na rakouský trůn usedla Marie Terezie.

21. říjen – připomínáme si památku sv. Hilariona z Gazy (cca 290-cca 370), svatého mnicha a poustevníka, a sv. Voršily (Uršuly) a jejích družek (3.-4. století), mučednic.

22. říjen – mimo jiné si připomínáme památku sv. Salome Galilejské (1. století), učednice Kristovy a matky apoštolů Jana a Jakuba Staršího, a sv. Korduly, družky sv Voršily a mučednice.

23. říjen – mimo jiné slavíme památku sv. Romana z Rouenu (+ 640), biskupa Rouenu.

24. říjen – mimo jiné slavíme památku sv. Antonína Maria Clareta (1807-1870), zakladatele řádu „Synů Neposkvrněného Srdce Mariina“ a arcibiskupa kubánského Santiaga.

Očekávané akce a události

Více informací a dlouhodobější události naleznete ZDE.

19. října – Michal Semín přednáší v Ostravě na téma „Spravedlnost a právo“. Pořádají Institut sv. Josefa a Koruna Česká v Salesiánském středisku Dona Bosca, začátek v 18:00 (zvací plakátek).

22.-23. října – druhé kolo voleb do Senátu (komentovaný výsledek 1. kola)

Ignác Pospíšil

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány.

4 Responses to Rozhlédnutí 2010/10/18

 1. cinicius píše:

  Ještě jedna věc:

  Barck Obama se považuje za úspěšného prezidenta, co už splnil 70 % toho, co slíbil.

  http://aktualne.centrum.cz/zahranici/amerika/clanek.phtml?id=680316

  Znáte to: když se člověk nepochválí sám… :-)

 2. Paul Max píše:

  Zajímavá událost z Německa:

  http://strelci.webnode.cz/news/zpozdile-zjisteni/

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: