KDU-ČSL: Smutný výsledek jednoho testu

Využil jsem příležitosti, kdy svět i česká veřejnost po dlouhé době začali věnovat pozornost problému pronásledování křesťanů v Pákistánu, a zaslal KDU-ČSL i jejím kandidátům na předsedy dotaz ohledně tohoto tématu.

Jelikož jsem zároveň rozesílal podobný dotaz i dalším parlamentním a pro křesťany významným stranám, můžeme pak srovnat jednak kandidáty na předsedu KDU-ČSL a jednak KDU-ČSL a zbytek významných hráčů politického spektra. A jaký je výsledek?

Tiskový mluvčí KDU-ČSL mi na tento dotaz neodpověděl, čímž KDU-ČSL propadá ve srovnání nejen s Konzervativní stranou a ODS, ale dokonce i s KSČM a mluvčím českých muslimů Lukášem Lhoťanem (vizte přehled odpovědí na konci tohoto článku).

Pravda, KSČM neopomněla ve své odpovědi přihřát svoji politickou polívčičku a ODS odpověděla způsobem, který mi až příliš připomněl (ne)slavný „institut oficiální odpovědi“, nicméně obě strany alespoň napsaly, že s pronásledováním křesťanů v Pákistánu nesouhlasí. Tiskový mluvčí KDU-ČSL se nezmohl ani na to. Chápu, že strana je zaneprázdněna přípravou sjezdu, ale přece jen…

Obraz kandidátů na předsedu není o mnoho lepší. Dr. Jiřině Šťouračové jsem dotaz neposlal, neb na stránkách KDU-ČSL a jejího sebepředstavení se jsem nenašel žádný e-mail ani jiné spojení na ni. Zbylým čtyřem byl dotaz zaslán, úřadující předsedkyni a panu Carbolovi přes formulář na stránkách KDU-ČSL a pánům Orlovi a Bělobrádkovi e-mailem, který zveřejnili.

Výsledek – dostal jsem jedinou odpověď – od Pavla Bělobrádka, naši komunikaci níže přepisuji. Pro zbylé tři kandidáty patrně toto téma nebude dostatečně zajímavé ani na to, aby si našli pár minut na nějakou nezávaznou formální odpověď. U křesťanských politiků obzvlášť smutné.

Co mi z toho všeho plyne? Současná KDU-ČSL vykazuje jednak velmi malý zájem o přirozeně křesťanská témata, jednak totální nekompetentnost v oblasti mediální komunikace jak na úrovni celé strany, tak na úrovni jednotlivých stranických osobností. Pan Bělobrádek představuje mezi kandidáty na předsedu velkou světlou výjimku, která je v současné době jedinou a patrně i poslední nadějí této strany.

Ignác Pospíšil

Komunikace s Pavlem Bělobrádkem:

Dobrý den!

Jako kandidáta na předsedu se Vás ptám na Vaše stanovisko k pronásledování křesťanů v Pákistánu a zejména ke dvěma současným aktuálním kauzám: rozsudku smrti nad Asií Bibi, křesťanskou matkou pěti dětí, za „rouhání“, a zneužívání humanitární pomoci po letošních katastrofálních záplavách k vynucování jejich konverzí k islámu (obě kauzy byly komentovány i v českých médiích, takže je snad nemusím podrobněji popisovat).

Chtěl bych se zeptat, zda máte pocit, že KDU-ČSL a potažmo ČR a její politici věnují těmto věcem dostatečnou pozornost, zda se u tohoto a podobných témat (obecně pronásledování křesťanů ve světě) plánujete nějak angažovat a zda si myslíte, že by MZV ČR mělo v této věci nějak intervenovat.

S pozdravem Ignác Pospíšil, šéfredaktor časopisu Duše a hvězdy

Vážený pane šéfredaktore.

Obě kauzy jsou v naprostém rozporu z principy evropské civilizace postavené na křesťanských hodnotách, římském právu a klasické řecké filozofii. Podobné kauzy, bohužel, nejsou pro sekulární společnost ničím jiným, než exotickou zprávou z daleka, která se jich nedotýká a považují ji za nějaké sváry náboženských fanatiků. Přitom se i na těchto místech  bojuje o důstojnost člověka a budoucnost světa. Mzv je malým hráčem, ale u mezinárodních institucí by mělo podat podnět, který tuto situaci jasně odsoudí a bude apelovat na dodržování základních lidských práv.

S pozdravem Pavel Bělobrádek

Vážený pane kandidáte,

děkuji za odpověď, ale zdá se mi nekompletní. Nebyl zodpovězen poddotaz, zda se podle Vás KDU-ČSL dostatečně věnuje této problematice a jak byste její politiku v této oblasti směřoval Vy, zejména pakliže byste byl zvolen předsedou.

S pozdravem Ignác Pospíšil

Vážený pane šéfredaktore.

Dostatečně ne, teď se zabývá hlavně sama sebou. Je ale pravdou to, co jsem psal. Společnost, a tedy i sekulární novináře, to moc nezajímá, takže tisková zpráva, či tisková konference by moc navštívená nebyla. Prostě to není téma, které táhne. Vyjádření i k těmto skutečnostem bych prosazoval, protože to po mém soudu ke KDU-ČSL patří. Pokud se vyjadřujeme ke kubánským či čínským disidentům, tak nemůžeme vynechat ani pronásledování křesťanů. Počítám, že do médií se v současnosti lépe dostane demonstrace dvaceti aktivistů, či petice. Což byl nápad Ondřeje Prokopa Vaněčka a což bych taky podpořil.

V dokonalé úctě Pavel Bělobrádek

10 Responses to KDU-ČSL: Smutný výsledek jednoho testu

 1. Hamish píše:

  Zajimalo by mne, co v dnesni Evrope, respektive Evropske unii je v souladu aspon s tou klasickou reckou filosofii, kdyz uz ne s krestanskym ucenim.

 2. Felix píše:

  Mně se odpověď pana Bělobrádka líbí. Je v souladu s učením církve, jak je učí náš Svatý otec Benedikt XVI.: Je třeba, aby mezinárodní společenství bezprostředně a účinně bojovalo proti pronásledování křesťanů ve světě.
  A říkám si – už aby to mezinárodní společenství mělo konečně i svou vládu a vojska – a víc, než v Iráku a v Afghánistánu, kde na to mezinárodní společenství nestačí. Prostě aby tu už konečně byl ten Nový světový řád. Protože mezinárodní společenství bez vlády je jako ryba bez hlavy. Krátce a dobře: učme se volt „Ať žije mezinárodní společenství. S mezinárodním společenství na věčné časy a nikdy jinak. A do průvodu!

 3. Anton píše:

  Takový kecy!! Ignác promine, ale na tohle se nedá nic jiného říct.., i ti komunisté mají víc vyztuženou páteř než celá KDU- ČSL!!

 4. vonrammstein píše:

  Jeden z mála rozumných lidovců, ten pan Bělobrádek. Zdá se. Nicméně jejich čas skončil.

 5. David Hibsch píše:

  „Tak nám zvolili Pavla“. Odpověď je adekvátní, ovšem je otázkou nejde-li o tzv. nanifestační sliby ve stylu „tiskových prohlášení“ na která se NEPŘÍSAHÁ.

 6. David Hibsch píše:

  Na „novinkách“ referovali o docela úsměvné příhodě ze sjezdu KDU. Pavel Bělobrádek se prý „zeptá křesťanů v jiných stranách“ ( prý jde o Nečase, Schwarzenberka a Sobotku) na definici manželství. Jen doufám, že šlo o ironii, a že skutečně nepovažuje tyto tři „bratry v NWO triku“ za faktické křesťany. To by pak byla tragédie.

 7. […] Jak se ukazuje, české politické strany pronásledování křesťanů v Pákistánu příliš nezajímá, vizte ZDE a ZDE. […]

 8. […] KDU-ČSL – částečnou omluvou této strany je zaneprázdněnost mimořádným sjezdem, navíc na dotaz zaslaný kandidátům na předsedu zareagoval posléze zvolený Pavel Bělobrádek, který dokonce přislíbil, že by podpořil případné demonstrace na toto téma, pokud by se je podařilo zroganizovat. Více ZDE. […]

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: