Rozhlédnutí 2010/11/22

Ve světě hrálo klíčovou roli dění okolo Svatého stolce: jednak jmenoval nové kardinály, jednak si novináři vymysleli, že papež zásadně změnil přístup ke kondomům. U nás se zase uskutečnil mimořádný sjezd KDU-ČSL.

Z akcí a očekávaných událostí vyzdvihujeme jednak sobotní papežem vyhlášenou vigilii za počatý život, jednak petici za záchranu Asie Bibi. Prosím, připojte se…

Stalo se doma

O víkendu proběhl mimořádný sjezd KDU-ČSL, během kterého získala KDU-ČSL nové vedení. Nejužší vedení strany se radikálně obměnilo a omladilo, v předsednictvu tak nyní zasedají hned tři mladí křesťanští demokraté (předseda Pavel Bělobrádek a místopředsedové Marian Jurečka a Helena Šustrová).

Jak se ukazuje, české politické strany pronásledování křesťanů v Pákistánu příliš nezajímá, vizte ZDE a ZDE.

Stalo se ve světě

Papež Benedikt XVI. jmenoval 24 nových kardinálů, z toho 20 s právem volby.

Pohanská média si vymyslela zvrat v katolickém přístupu ke kondomům, který měl údajně papež vyhlásit.

Kalendárium

22. listopad – církev slaví památku sv. Cecílie (+ 230), mučednice, která zemřela před 1780 lety.

23. listopad – církev slaví památku sv. Felicity a jejích synů, mučedníků. Před 390 lety (1620) Ferdinand II. zrušil platnost Rudolfova majestátu.

25. listopad – církev slaví památku sv. Kateřiny Alexandrijské, mučednice, a bl. Alžběty z Reutu (1386-1420), františkánské terciářky a mystičky, která se tento den narodila i zemřela.

26. listopad – církev slaví památku sv. Delfíny (+ 1360), františkánské terciářky, která zemřela před 650 lety.

28. listopad – první neděle adventní. Před 40 lety zemřel spisovatel Jan Drda (1915-1970). Levicový radikál, který po únoru 1948 organizoval brutální pronásledování katolických spisovatelů, odešel v nemilosti, protože se veřejně postavil proti sovětské okupaci Československa.

Očekávané akce a události

Podrobnější a dlouhodobější informace vizte ZDE.

ZDE je možno podepsat petici na podporu Asie Bibi, pákistánské křesťansky odsouzené k smrti za údajnou urážku Mohameda.

24. listopad – v Olomouci v sálu Centra Aletti proběhne přednáška otce Pavla M. Mayera OP na téma „Otevřené bioetické otázky“, kterou pořádají VKH a HPŽ ČR. Začátek ve 20:00.

25. listopad – v Praze proběhne 4. přednáška cyklu Kultura Života pořádaného Hnutím Pro Život ČR (emauzský klášter, čítárna Občanského institutu, od 18:00). Na téma Metody přirozeného plánování rodičovství přednáší Mirek a Jitka Novákovi

27. listopad – přáním Svatého otce je, aby se v předvečer první neděle adventní ve všech místních církví, farnostech, řeholních společenstvích, sdruženích a hnutích slavila vigilie za počatý lidský život.

Ignác Pospíšil

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: