Rozhlédnutí 2010/12/20

Předposlední letošní Rozhlédnutí je nabité událostmi. Všímám si tentokráte ještě relativně dobrého rozhodování Evropského soudu pro lidská práva, cynického postoje Europarlamentu a Švédska k osudu pronásledovaných iráckých křesťanů i policejní šikany pro-life aktivistů v Liberci. A samozřejmě přeji Veselé Vánoce.

Stalo se doma

Vládou otřásá kauza připravovaného rozkrádání státního majetku na ministerstvu životního prostředí pod taktovkou Pavla Drobila. Ten byl nucen rezignovat, nicméně ponechal si poslanecký mandát i post místopředsedy ODS a ještě před svou rezignací odvolal muže, který na případ upozornil. Skandál dál ohrožuje celou vládu.

Policie v Liberci protiprávně zabavila výstavu Stop genocidě a odvlekla na policejní stanici její organizátory, kde je pak šest hodin násilím držela (přehled nejdůležitějších příspěvků na toto téma najdete ZDE). Nápadná podobnost s manýry komunistického SNB je jistě čistě náhodná…

Arcibiskup Duka se setkal s předsedou KDU-ČSL. Více ZDE.

Církve a náboženské spolky se dohodly se státem na stop stavu počtů státem placených duchovních.

Stalo se ve světě

Evropský soud pro lidská práva vydal dva důležité rozsudky. Podle prvního Spojené království diskriminuje katolické uprchlíky a podle druhého není tzv. „právo na potrat“ lidským právem (na druhé straně defakto stanovil právo na potrat v případě ohrožení života matky).

Europarlament nám dal najevo, jak málo si váží životů křesťanů. List na podporu našich souvěrců vyháněných a vražděných v Iráku podpořila jen necelá čtvrtina europoslanců (více ZDE). Švédsko ho vzápětí trumflo, když do Iráku násilím repatriovalo pět křesťanských uprchlíků s cynickým odůvodněním, že v této zemi, v níž jsou křesťané systematicky vyvražďováni a vyháněni ze svých domovů, panuje „relativní mír“.

Senát Spojených států schválil výraznou většinou otevřenou službu homosexuálů v americké armádě.

Kalendárium

24. prosinec – Štědrý den. Připomínáme si Adama a Evu.

25. prosinec – Slavnost Narození Páně. Před 1210 lety (roku 800) korunoval papež Lev III. Karla Velikého římským císařem.

26. prosinec – obvyklou památku sv. Štěpána, prvomučedníka, letos přebije pohyblivý Svátek Svaté Rodiny.

Probíhající a očekávané akce a události

Více průběžně aktualizovaných informací za delší období naleznete ZDE.

U příležitosti 800. výročí od narození sv. Anežky České Střední pedagogická škola a Střední zdravotnická škola sv. Anežky České v Odrách vyhlásila literární soutěž pro středoškoláky Svatá Anežka Česká -vznešená dcera rodu královského, slávou světa pohrdající. Soutěží se ve dvou kategoriích („báseň“ a „próza“), uzávěrka soutěže je 15. ledna.

24. prosinec – Štědrý den, nezapomeňte pro samé přehrabování se v dárcích zajít na půlnoční… ;-).

25. prosinec – poslední den, kdy je možno se přilásit na Silvestrovské duchovní setkání mládeže v Horním Újezdě u Třebíče, které pořádá hnutí Juventutem.

Ignác Pospíšil

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány.

4 Responses to Rozhlédnutí 2010/12/20

  1. Felix píše:

    Proč jste tam nedal to rozhodnutí amerického Senátu? Zdá se Vám málo významné? A proč odsuzujete ministra Drobila, když o tom mnoho nevíme nikdo? A proč naopak neosdsoudíte Moravcovo-Machálkovské tlachání? A proč naopak nevyzvete ministra Johna k resignaci za Liberec? Ohledně svédské repatriace jsem popsal dva možné pohledy tam; proč se přikláníte (navíc rozporně) k jednomu z nich? A tak taky: Veselé Vánoce!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: