Rozhlédnutí 2010/12/27

A máme zde poslední rozhlédnutí v roce 2010. Minulý týden proběhl ve znamení oslav Vánoc a bohužel i krvavých útoků muslimů na křesťany. Nadcházející týden bude ve znamení oslav příchodu nového občanského roku.

Stalo se

Muslimští teroristé využili Vánoce k další útokům na křesťany. Média nejvíce zaujaly pumový atentát na Filipínách a krvavé útoky v Nigérii. V některých oblastech Indonésie křesťané kvůli hrozbě útoků islámských radikálů raději zrušili slavnostní bohoslužby. Papež Benedikt XVI. vzpoměl tuto absurdní a neúprosnou situaci ve svém poselství Urbi et Orbi i v následující den při projevu k poutníkům na svatopetrském náměstí.

Od 23. prosince je možno si vytisknout Petici na podporu pronásledovaných křesťanů, podepsat ji a začít sbírat podpisy. Jejími organizátory jsou Mladí křesťanští demokraté, o. s. Res Claritatis a časopis Duše a hvězdy.

Kalendárium

27. prosinec – Církev slaví svátek sv. apoštola a evangelisty Jana

29. prosinec – před 840 lety byl ve své katedrále družiníky anglického krále zavražděn sv. Tomáš Becket (asi 1118-1170), arcibiskup z Canterbury a mučedník

31. prosinec – Církev slaví svátek sv. Silvestra I. papeže (+ 335), který zemřel před 1675 lety. Je poslední den občanského roku. Před 370 lety zemřel sv. Jan František Régis (1597-1640), jezuitský misionář. Před 80 lety vydal papež Pius XI. encykliku Casti connubii, která pojednává o křesťanském manželství.

1. leden – Církev slaví Oktáv Narození Páně, který ukončuje týdenní oslavu Vánoc. Zároveň je první den občanského roku. Před 60 lety komunistické Československo odebralo Církvi vedení matrik.

Probíhající a očekávané akce a události

Více průběžně aktualizovaných informací za delší období naleznete ZDE.

30. prosinec2. ledenhnutí Juventutem pořádá Silvestrovské duchovní setkání mládeže v Horním Újezdě u Třebíče.

Do 5. ledna 2011 je možné hlasovat ve čtenářské části ankety Zlatý brk (o nejlepší blog o katolicismu). Doufám, že se ještě pár hlasů sejde, nebo budu nucen uvažovat o zrušení čtenářské části ankety… :-(

Ignác Pospíšil

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány.

 

2 Responses to Rozhlédnutí 2010/12/27

  1. Felix píše:

    Jedna novinka: „Obdobný názor jako např. věhlasný fyzik Stephen W. Hawking, a sice že ve vesmíru existují i jiné inteligentní formy života, pak sdílí 70,7% respondentů.“ Kolik z nich je katolíků? Není to v nějakém procentu jako na Haiti, kde je většina katolíků a většina propichuje panenlu woodoo? Ach ten zemětřas ach ta cholera. Ale víme z míst nejvyšších, že na Haiti jde o siciální problém: nebude-li bída, nebude ani panenka. V Novém Orleansu je woodoo taky sociální problém. A ten sociální problém už postihuje i Nový Jork. Nemohl by slavný SANEP prozkoumat korelaci českého katolictví a vesmírným mimozemšťanů?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: