Maršál Tilly a jiné pamětihodnosti

hrabě von Tilly (1559-1632)

Lesní chodec se podiv(uhod)nou shodou okolností dostal někam, kde si vždy přál být. Do země, která se ještě do jisté míry může nazývat katolická, nebo (chcete-li) křesťanská. A to nejen na nějaký kratší úsek, nýbrž na dobu, jež bude zjevně dostatečná k pochopení mnohých otázek z minulosti a mnohých výzev budoucnosti.

Město, jehož název nebude pro chytrého čtenáře problém uhodnout, je proslulé řadou staveb a dalších pamětihodností. Lesního chodce by ovšem nikdy nenapadlo, že jako mají dějiny svou logiku, má historie i smysl pro ironii a absurdno.

A tak se může stát, že v kdysi jedné z „nejposvátnějších“ svatyní jistého dítěte osvícenství a humanismu, jež se nakonec ukázalo být nanejvýš nevychovaným frackem a v dospělosti, ostatně nepříliš dlouhé, pak i krvavým zločincem, člověk nalezne sochu maršála Tillyho.

Katolického vojevůdce, jež tu s většími, tu s menšími úspěchy bojoval v dobách první evropské velkoválky, kdy destruktivní protestantismus, vyvozující svou dynamiku z pouhého řetězení hromadného vraždění a příprav na vraždění na bitevních polích, hrozil zničit Christianitas.

Nakonec však dějiny vyhlásily verdikt a navzdory všemu se protireformace ujala díla. Díla záslužného, díla Bohem chtěného, protože úspěšného, díla žádaného a díla koneckonců i dnes funkčního.

Tato dějinná ironie je nakonec i výchovným prvkem, neboť říká dnešnímu světu, že není podstatné, zda je váš přínos pro Boží plán viditelný ihned, nýbrž že právě ono nenápadné trpělivé snášení drobných porážek nakonec stejně vede k cíli, k podstatě křesťanova poslání.

Jen tak se může stát, že „Tisícileté“ pomníky nakonec sejdou, poraženy jinými „odvěkými jistotami a právy“, ale pomník maršála Johanna t’Serclaese, hraběte von Tillyho tu stojí dál…

Antonín Šalanský

Obrázek sochy hraběte von Tillyho od Ludwiga Michaela Schwanthalera (1802-1848) byl převzat z Wikimedia Commons (zdrojový soubor). Autor fotografie Rufus46 jej licencoval jako Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Unported, pod kterou jej tedy přebírám. Můžete fotografii dále svobodně šířit a upravovat, pokud uvedete autora a zachováte licenci.

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskusních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Off topic příspěvky a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány, nicméně berte na vědomí, že diskuse má takový objem, že správci ji často nestíhají pročíst celou.

10 Responses to Maršál Tilly a jiné pamětihodnosti

 1. Papo píše:

  Opět zamačkávám slzu dojetí, Anton je v tomto mistr nad mistry..

 2. Hamish píše:

  Měj se tam hezky, lesní chodče :)
  Pokud budeš mít chuť, napiš nám, jak se to tam má s tradiční mší svatou.
  Dík

 3. Anton píše:

  Jak je to tu s tradicni msi svatou? Diky dobremu spolubratru ( Hamishi dekuji jeste jednou..) nebyl problem nalezt kostel s tridentem.

  Zazitky z Mnichova pak budou asi v serialu reportazi, pripravovanych pro „D a H“.

  Podivame se do Alttötingu, povime si neco o zakladatelich Mnichova, pak nas cekaji pasijove hry v Oberammergau, ( za predpokladu, ze znamy zerter Elie Wiesel opet nevykoupi vsechny vstupenky, jak v prechozich letech s oblibou delaval..:-) ) a samozrejme se Vas budu snazit informovat o vsem ,co by mohlo katolickeho ctenare zajimat.., bude rozhovor s krestanskym uprchlikem z Iraku a dalsi horka temata.., dekuji Vam taktez za podporu a modlitbu,

  • Civil a Medojed píše:

   Hehe, jestli Wiesel vykupuje všchny vstupenky, pak bych jich vydal alespoň 2x víc, než je míst. A udělal bych je 2x dražší. Ti, kteří se zúčastní, by přo skončení dostávali polovinu vstupného zpět.

   • Anton píše:

    Uz ho to prestalo bavit.., podle poslednich zprav se organizatori rozhodli permanentkovy model dle Tveho vzoru. Takze uz neskupuje,no.. :-)

 4. yahalom píše:

  Johann t’Serclaes von Tilly

  Click to access zkgho12.pdf

 5. advisor píše:

  Hle Tondo,
  zastav se na chvilku a divej se kolem sebe – uz nežijeme v obdobi protireformace. Tridentský koncil skoncil 1563, bytva na Bíle hoře se konala 1620 a Třicetiletá válka byla ukončena 1648. Tilly nebyl žadný křestanský hrdina, nybrž normalní vrah jako Himmler a Heydrich. A katolici, kteri postavili prosluly český barok, byly cizozemské šlechtice, kteří po popravě protihabsburskych pánú rozkradli českou pudu. Byli to okupanti jako Hitler a Stalin.

  Kdýž chčeš vědět, jako naboženství vypadalo za čísaře, tak si predčti přiběhy Svejka s panem feldkuratem Otto Katz.
  Ahoj
  až zitra.

  • cinicius píše:

   Po krátkém váhání jsem se rozhodl příspěvek ponechat jako odstrašující příklad historických a gramatických neznalostí… Tady je krásně dokázáno, že znát data na jedničku není nejdůležitější a historika to z člověka neudělá…

 6. Anton píše:

  Mily advisore! Za prve mi netykejte, husy jsme spolu nepasli,,! To ze nezijeme v dobe protireformace, je dilem smutne, dilem i vyzva pro nas katoliky, to jen na okraj.

  Jinak srovnavat marsala Tillyho s vyse uvedenymi pany by si nedovolil ani veci mene znaly clovek, lec Vam to pane jak se zda problem necini.., takze priste radeji mene bolsevicke familiernosti a vice se vzdelavat, ty letopocty to nezachrani! :-)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: