Rozhlédnutí 2011/1/31

Asi nejdůležitějšími světovými událostmi jsou zamítnutí návrhu zákona zavádějícího euthanasii ve Francii, legalizace křesťanství v Bhútánu, vražda katolického novináře Ortegy a nepokoje v některých arabských zemích.

Dále sbíráme podpisy pod Petici na podporu pronásledovaných křesťanů a čekáme i na nominace osobností a organizací do ankety Rytíři života.

Stalo se doma

Ve dnech 25. a 26. ledna proběhlo v Praze 83. plenární zasedání České biskupské konference.

Hnutí Pro život ČR zaslalo Ministerstvu spravedlnosti připomínky k návrhu občanského zákoníku. Tyto připomínky podporujeme.

Petiční výbor Petice na podporu pronásledovaných křesťanů zaslal otevřený dopis ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi, v němž ho vyzval ke konkrétním krokům ve prospěch pronásledovaných křesťanů.

TV Noe oznámila, že rozšíří své působení. Více ZDE.

Stalo se ve světě

Více než čtvrt milionu lidí pochodovalo Washingtonem v rámci každoročního washigtonského Pochodu pro život. Hnutí pro-life je v USA v současné době na vzestupu a my mu přejeme, aby své nedávné volební úspěchy proměnilo v reálné politické výsledky.

Francouzský senát zamítl 170 hlasy proti 142 návrh zákona legalizujícího euthanasii. Velmi dobře se rovněž zachoval francouzský Nejvyšší soud, který odmítl prohlásit za neústavní fakt, že manželství mohou uzavřít pouze heterosexuální páry. Rozhodně tak má za sebou lepší týden, než byl předchozí, kdy prohlásil sebevraždu za lidské právo, i když zároveň alespoň připustil, že nikdo nemá právo požadovat po státu, aby mu se sebevraždou pomáhal.

Bhútán legalizoval křesťanství. Více ZDE.

Radio Vatikán zveřejnilo nové informace o čínské religiozitě.

Na Palawanu byl zavražděn katolický novinář a bojovník za lidská práva Gerry Ortega. Více ZDE.

V Tunisku, Egyptě a částečně i Jordánsku propukly nepokoje. Zatímco v Tunisku už byly staré pořádky defakto demontovány, v Egyptě se bojuje a Jordánsko zatím vše zvládá. Zásadní otázkou je, co bude výsledkem těchto bouří: jak velké změny přinesou a budou mít charakter sekularizace nebo islamizace?

Svatý stolec definivně schválil Světový apoštolát Fatimy jako mezinárodní společenství věřicích podle papežského práva. Více ZDE.

Kalendárium

31. leden – Církev slaví památku sv. Jana Bosca (1815-1888), kněze a zakladatele salesiánů. Na tento den připadá rovněž Světový den pomoci malomocným, který je ale často slaven spíše poslední lednovou neděli. Před 60 lety zemřel v pankrácké nemocnici ThDr. Bohuslav Jarolímek (1900-1951), premonstrátský kněz a teolog, opat strahovského kláštera.

1. únor – Církev mimo jiné slaví památku sv. Severa z Raveny (4. století), biskupa, a sv. Sigiberta III. z  Austrázie (+ 656). Před 55 lety se narodil Josef Lux (1956-1999), lidovecký politik.

2. únor – Církev slaví svátek Uvedení Páně do chrámu.

3. únor – Církev slaví památku sv. Blažeje (+ 316), biskupa a mučedníka.

4. únor – Církev slaví památku sv. Rabana Maura (+ 856), biskupa a Učitele Germánie, a sv. Veroniky.

5. únor – Církev slaví památku sv. Agáty

6. únor – Církev slaví památku sv. Doroty (+ 305), panny a mučednice

Probíhající a očekávané akce a události

Více průběžně aktualizovaných informací za delší období naleznete ZDE.

Do 31. března sbíráme podpisy pod Petici na podporu pronásledovaných křesťanů. Prosíme Vás o pomoc v tomto díle.

Do konce února můžete zasílat nominace na ocenění Rytíři života 2011.

V sobotu 5. února přijde na řadu páté kolo naší soutěže Kdo je to?

Ignác Pospíšil

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskusních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Off topic příspěvky a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány, nicméně berte na vědomí, že diskuse má takový objem, že správci ji často nestíhají pročíst celou.

Reklamy

4 Responses to Rozhlédnutí 2011/1/31

 1. BERAN napsal:

  Dovolím si upozornit na děti, které jsem náhodou našel při hledání jiného tématu v Austrálii….

  http://www.theaustralian.com.au/news/opinion/designer-baby-desire-will-cheapen-value-of-life/story-e6frg6zo-1225992603083

 2. BERAN napsal:

  A k americkému pochodu: hoďka a půl v minutě a kousku… :-)

 3. BERAN napsal:

  A ještě jednou…. Omlouvám se.

  27-01-2011 ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že předloha zákona o specifických zdravotních službách je hotova a jde do meziresortu.

  http://www.mzcr.cz/dokumenty/ministerstvo-zdravotnictvi-predstavilo-reformni-zakony_4613_1.html

  Ve videu, které má MZv na webu, toho k obsahu předlohy moc není, od asi 15. minuty je tam pětiminutové shrnutí a úplně na konci pak jsou odposlechy novinářského individuálního vyptávání u pana ministra, jenž tam zdůrazňuje, jak moc mu leží na srdci ethická stránka věci.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: