Rozhlédnutí 2011/3/14

Tento týden začal 1. nedělí postní. Bezesporu nejzávažnější událostí uplynulého týdne je katastrofální zemětřesení, které společně s až desetimetrovými vlnami tsunami, které vyvolalo, zpustošilo východní břehy Japonska.

Stalo se doma

Biskup Malý nepřevezme cenu švýcarské nadace Herberta Haaga. Více ZDE.

Stalo se ve světě

Křesťané v Egyptě prostestovali proti vypálení kostela. Více ZDE.

33 skupin anglikánů se začalo připravovat na konverzi ke katolicismu a začlenění do oficiálních struktur katolické církve. Více ZDE.

Východní břehy Japonska byly zpustošeny gigantickým zemětřesením a následně až desetimetrovými vlnami tsunami. Pravědpodobně více než deset tisíc mrtvých, statisíce lidí přišli o domov, hmotné škody jsou nedozírné. Poškozeno či odstaveno bylo několik jaderných elektráren, největší problémy řeší Fukušima I, kde u dvou bloků selhalo chlazení reaktoru, přičemž v jednom došlo následně k explozi a úniku radiace, reaktor však údajně vydržel, takže únik by neměl být velký. Naši biskupové vyzývají k modlitbám za trpící a postižené.

Panna Maria byla prohlášena za patronku Arábie. Více ZDE.

Kalendárium

15. březen – před 15 lety (1996) založil Jan Pavel II. na území ČR Apoštolský exarchát pro katolíky východního obřadu.

17. březen – 75. narozeniny oslaví Jiří Grygar (* 1936), český astronom a popularizátor vědy.

19. březen – slavnost sv. Josefa.

20. březen – druhá neděle postní. Před rokem zemřel Paul Benno Marx (1920-2010), benediktinský kněz a zakladatel Human Life International.

Očekávané akce a události

Více průběžně aktualizovaných informací o očekávaných událostech naleznete ZDE.

Do 31. března sbíráme podpisy pod Petici na podporu pronásledovaných křesťanů. Prosíme Vás o pomoc v tomto díle.

Do konce dubna můžete zasílat hlasy osobnostem a organizacím nominovaným na ocenění Rytíři života 2011.

Do 15. března 2011 je možno zasílat práce do literární soutěž pro středoškoláky Cena Sókratova bolehlavu. Práce má mít podobu tradičního sokratovského dialogu s vyústěním na téma Nečekané dopady asistované reprodukce . Více ZDE a ZDE.

18. března – Evropský soud pro lidská práva vynese definitivní rozsudek ve sporu o kříže na italských státních školách.

Ignác Pospíšil

K diskusím níže:

 Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskusních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Off topic příspěvky a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány, nicméně berte na vědomí, že diskuse má takový objem, že správci ji často nestíhají pročíst celou.

27 Responses to Rozhlédnutí 2011/3/14

 1. Civil a Medojed píše:

  Tento týden je kvatembr, avšak slavnost sv. Josefa připadá na sobotu, takže kdo by se postil, ten by světce těžce urazil! :)

 2. Felix píše:

  Dovoluji si navrhnout uveřejnění této celé zprávy z RV:
  „Nová evangelizace není prázdný pojem o libovolném počtu definic
  Vatikán. Nová evangelizace má ukončit určitou kapitolu v dějinách Církve, která začala spolu s II. Vatikánským koncilem. Církev se totiž musí s novým zápalem pro dílo evangelizace, řekl arcibiskup Rino Fisichella v proslovu, kterým zahájil dvoudenní programovou schůzku Papežské rady pro novou evangelizaci. Jak upřesnil předseda tohoto nového vatikánského úřadu Církev se sice během posledních padesáti let misijní činností zabývala, ale postupovala v této oblasti málo důsledně. Proto je potřeba kvalitativního skoku, abychom skutečně odpověděli na Ježíšovu misijní pobídku.

  Arcibiskup Fisichella dále upozornil, že kolem nové evangelizace panuje dnes velký zmatek. Dosvědčují to nedávno zveřejněná Lineamenta, tedy přípravný dokument Biskupského synodu, ve kterém objevil hned 21 různých definic nové evangelizace. Tak široce pojatá idea zahrnuje téměř celý život Církve. Může snad posloužit reflexi nad různými oblastmi pastorace, ale odvádí nás od konkrétního tématu, jakým je nová evangelizace, poznamenal arcibiskup Fisichella. Připomněl, že ve shodě s definicí Benedikta XVI. v ní jde především o misii vůči křesťanům, kteří se vzdálili své víře. Proto se vztahuje především k takzvanému Západu, kde lidé ztratili vnímavost k Bohu a žijí tak, jako by nebyl. Arcibiskup Fisichella také poznamenal, že k šíření zmatku kolem nové evangelizace přispěla rovněž média, která ji chybně spojovala s jinou iniciativou Svatého Stolce, totiž s „Nádvořím pohanů.“

  V sobotu zakončené setkání probíhalo ve velmi úzkém kruhu. Šéfovi nového vatikánského úřadu totiž záleželo na otevřené diskusi mezi kompetentními odborníky. Předneseny byly pouze tři referáty. Týkaly se biblické etymologie, pastorace a dějin. Poslední z nich, připravený profesorem Eliem Guerrierem, šéfredaktorem mezinárodního časopisu Communio, ukázal jiné krizové momenty v dějiných křesťanství, kdy Církev, podobně jako dnes, musela přistoupit k nové evangelizaci.“
  ***
  Je z ní totiž patrný naprostý rozvrat, chaos, zmatek nad zmatek, k němuž se dospělo vývojem za posledních 50. let. V sekulárních kruzích se takové situaci říká prostě bor..l.
  A proč tomu tak je? Protože se zradila pravda a už 50. let se bezobsažně žvaní. A proti tomu stojí tvrdá realita, kterou nikdo neokecá. A bude stále hůř a nakonec se může ukázat i to, že nejštudovanější je neblbější. Což by při úrovni novodobého školství nemuselo ani překvapovat.

  • cinicius píše:

   Ono v sekulárních kruzích oblíbené slovo především krásně popisuje Fisichellovo působení v čele Papežské akademie pro život. Fisichella je zosobněním toho, co ve svém projevu kritizuje jako největší chyby Církve v oblasti, kterou má nově na starost…

   • Felix píše:

    Víte cinicie, radši nikoho nejmenujte. Protože chytrý se dovtípí a hlupák – ten nerozumí ničemu. V dobách největší slávy katolického Říma se ještě smysluplně říkalo: Nomina sunt odiosa.

  • Hamish píše:

   Tím novým zápalem se myslí třeba tohle?
   http://www.vendee.cz/texty/a-neobr_zidy.html

   • Felix píše:

    A Vám, Hanushi, zase řeknu toto: Díval jsem se na ten odkaz, který uvádíte. Týká se Sv. otce Benedikta XVI. A jestlipak víte, co o té knize řekl př. BKN Zolisch? Že jde o druhý díl Summy Benedikta XVI. Tím přece můžu skončit – smajlíky jak víte nepoužívám – ne?

 3. Hamish píše:

  Nebo snad jde o muslimy?
  Na ne se prece Cirkev od DVK diva s uctou.
  Nebo budou evangelizovani uz evangelizovani? To jako protestanti a vychodni schizmatici asi ne e. To byla rana pro ekumenicke tento, dialogy a poznvani se.
  Nebo snad neokatolici? Ti asi taky ne, vzdyt jsou tak super, cool a husty. Co se jich jen sjede juchat do socialistickeho Spanelska, s jehoz odpadlym kralem je Svaty otec takovy kamarad, jeho manzelce dokonce poda na ruku, ac jinak je zasadne, ale zasadne pro prijimani v klece. Reforma reformy musi bejt!
  Evangelizovani asi budou ateiste.
  Jen si nejsem jisty, kdo z panu ve Vatikanu probere apologetiku z klinicke smrti. Je prece tak konfrontacni a netolerantni, co hur predkoncilne levembristicka!

  • Hamish píše:

   Uz jsem na to prisel:)
   Evangelizovani budou modlosluzebnici pozvani do Assisi!
   Je to ale filuta ten nas Svaty otec. Vsichni si mysli, jak se tam budou prosit demoni o mir a pritom on moc dobre vi, ze mir muze dat jen Kristus Pan. Proto tam na ne vystartuje s „Kdo uveri, bude spasen, kdo neuveri, bude zavrzen“.
   Konecne se nas konservativni pritel Tradice ukaze v tom nejlepsim slova smyslu :)
   Nemohu se dockat.

 4. 15. březen a český národ píše:

  Toto datum je pro nás tragédií. Den zničení jakékoliv suverenity, začátek éry koncentračních táborů, trestu smrti za rozšiřování zpráv z Londýna….(1939)
  Druhá tragédie – zcela v nesrovnatelné rovině je uznání „registrovaného partnerství“ ..též se to stalo 15. března (2006)….Aneb výzva pro modlitby…

  Pax et bonum
  Jan

 5. Felix píše:

  Pane Pospíšile, když se tak týdně rozhlížíte, asi mnoho víte. Kolem krouží mnoho prdů ohledně tzv. sčítání tzv. lidu. I zeptal bych se Vás rád, zda je z nějakého zákona občan povinen se sčítání podrobit? Protože pokud není, rád bych se tomu nepodrobil.
  Ceterum censeo: Přímá volba presidenta je zhovadilost dobrá snad pro jakousi Ameriku, ale ne pro rozumný národ.

  • Honza Kohoutek píše:

   Sčítání lidu je povinné, neúčast je přestupek, za který hrozí až 10 000,– Kč pokuta.

   • Hamish píše:

    Sčítání se neúčastním.

   • Felix píše:

    Pane Hamishi,
    můžete, prosím, aspoň naznačit, jak se to dělá?

   • Hamish píše:

    Nepřevezmu archy.

   • Felix píše:

    Už jsem chytřejší: http://www.freeglobe.cz/Articles/505-scitani-lidu-se-nezucastnim-videa-csu-a-argumenty-pro-a-proti.aspx :
    a) nebýt doma (dají Vám totiž vědět lístkem ve schránce předem kdy přijdou),
    b) neotevírat sčítacím komisařům,
    c) v žádném případě nepodepisovat převzetí sčítacích archů,
    d) na případný lístek ve schránce nereagovat, neboť jeho přijetí je asi tak stejně průkazné, jako ty hory reklamních letáků, mezi kterými do poštovní schránky přistál,
    e) Česká pošta ze zákona negarantuje odesílateli doručení obyčejné zásilky…
    ***
    a dodávám:
    f) prosit Všemohoucího, aby to vyšlo.

   • cinicius píše:

    A smysl toho všeho?

   • Felix píše:

    Tak je tu otázka, na kterou není dána možnost odpovědi. Tak odpovídám v úrovni otázky: Pane cinicie, zdalipak jste četl ten mnou citovaný odkaz z freeglobe. Pokud ano, pak je tu tato logika: asi devět důvodů vyjmenováno i s videi – a na to čtemář reaguje otázkou: a smysl toho všeho? Tomu se říká, jak s Tatarem.

  • Honza Kohoutek píše:

   Mě by taky zajímalo, proč se tak urputně snažíte vyhnout sčítání?
   Já jsem na jeho výsledky docela zvědavý. Kolik lidí se přihlásí k ŘKC a kolik k jiným církvím.

   • Hamish píše:

    Jakym „jinym cirkvim“?
    Je jen jedna Cirkev.

   • Honza Kohoutek píše:

    Čekal jsem, že se ozvete.
    Určitě víte jak jsem to myslel.

   • Hamish píše:

    Samozřejmě vím, jak jste to myslel.
    Já se ale ptám, proč lžete?

   • Honza Kohoutek píše:

    Nelžu. Opravdu se mnoho lidí v ČR přihlásí při sčítáni lidu k jiným církvím a mě zajímá, kolik jich bude. V tom není žádná lež.

   • Hamish píše:

    Chápu.
    Obdobně by vás jistě zajímalo, kolik podlidí se podařilo vyexpedovat do koncentráků za Ádova panování.
    Nedělejte ze sebe vola, Jene.
    Když noc nazveme dnem, nic to nemění na faktu, že není nic vidět.

   • Honza Kohoutek píše:

    Pokud někdo napsal dokument s názvem: „Židé jsou podlidi“, budu dokument, když o něm budu mluvit, označovat tímto názvem. Pokud se nějaké instituce u nás oficiálně jmenují např. Církev bratrská, budu o této instituci takto mluvit. „jiné církve“ je zkratka postihující tyto instituce, které s Církví podle nauky této Církve nemají nic společného.
    Ale dost kočkování, Jakube. Zkuste mi odpovědět na mou otázku, proč je pro Vás tak důležité, i za cenu možného postihu, se sčítání nezúčastnit?

   • Hamish píše:

    Takže vám nevadí expedovat lež dále do světa. Inu, každému podle jeho gusta, viďte?

    Proč se nechci nechat sečíst? Z prostého důvodu – státu je houby po tom, na co se mne v dotazníku ptá.

 6. Felix píše:

  Ještě k tomu sčítání: http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/227806-wikileaks-polovina-mexickych-policistu-pracuje-pro-drogove-kartely.html
  A kolk z nich je katolíků – WikiLeaks, nevíš o tom něco?

 7. Felix píše:

  Tak se taky rozhlížím a co vidím:
  – Vatikán oslavuje Garibaldiho a zánik Papežského státu – http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=14261 a
  – podsvětná říše tohoto světa chce, aby se její ženy staly profesionálními zabijáky – http://www.ctk.cz/sluzby/slovni_zpravodajstvi/vseobecne/index_view.php?id=610446

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: