Rozhlédnutí o Svatém týdnu

Včera začal Květnou nedělí Svatý týden, v němž si připomínáme umučení Ježíše Krista, který se obětoval, aby na sebe vzal naše hříchy. V neděli pak budeme oslavovat jeho Zmrtvýchvstání.

Stalo se doma

Pod Peticí na podporu pronásledovaných křesťanů je 7308 rukou psaných podpisů.

Stalo se ve světě

Indie bude v budoucnu čelit strašlivým důsledkům prosazování politiky kontroly porodnosti zahrnující potraty: podle posledního sčítání lidu v kategorii 0-6 let výrazně převažují chlapci, což je důsledek cíleného potrácení „méněcenných“ děvčátek. Více anglicky např. ZDE a ZDE.

Organizace Open Doors vydala zprávu o pronásledování křesťanů v Severní Koreji. Více ZDE.

Kansas a Idaho schválili zákaz pozdních potratů založený na schopnosti plodu cítit bolest, což je asi tak maximum, co ostudný rozsudek Roe vs. Wade v tomto směru umožňuje. Další státy se je chystají následovat. Celá řada států navíc pracuje na zákazu financování potratů a Planned Parenthood ze státních zdrojů.

Republikánská Sněmovna reprezentantů schválila celoamerický zákaz financování potratů a Planned Parenthood ze státních zdrojů, demokratický Senát ale obé obratem zamítl (anglicky ZDE a ZDE) – na celostátní úrovni bohužel nelze očekávat pokrok, pokud pro-life republikáni neovládnou zároveň Sněmovnu, Senát i prezidentský úřad. Biskup Bruskewitz na toto téma prohlásil, že politici podporující Planned Parenthood sice nejsou přímo exkomunikováni, nicméně nemohou přistupovat ke svatému přijímání (anglicky ZDE). Na členy Planned Parenthood ze své diecéze (Lincoln) biskup Bruskewitz uvalil v roce 1996 exkomunikaci.

Smutná zpráva přichází z Filadelfie, kde šokovaní rodiče protestují proti „originální“ akci zdravotnických úředníků, kteří v rámci „vzdělávací kampaně o pohlavních chorobách“ nabízejí zdarma zasílání kondomů poštou i jedenáctiletým dětem. Více ZDE.

Arcibiskup Chaput vyzval k jednotě mezi americkými biskupy v přístupu k potratové problematice v politice. Chaput konstatoval, že všichni biskupové jsou zajedno v tom, že potraty jsou špatné a že katolík je nemůže podporovat, nedokáží ale jednohlasně a jasně říci, že katolík, který je pro potraty, nesmí přistupovat ke svatému přijímání. Více anglicky ZDE.

V Egyptě byl v rekorním čase obnoven kostel zničený muslimy 4. března. Více ZDE.

Ve Francii začal platit zákaz burek a nikábů. Má to budit dojem, že Francie něco dělá s islamismem, a třeba si díky tomu nikdo nevšimne, že Evropa i nadále ostudně ignoruje křesťanské uprchlíky z Iráku a nepouští si je k tělu – narozdíl od islámských uprchlíků ze severu Afriky, kteří do ní proudí přes Lampedusu. Více ZDE.

Kalendárium

18. duben – Církev slaví památku sv. Alexandra z Alexandrie

19. duben – Církev slaví památku svatého papeže Lva IX. a sv. Timona, mučedníka.

20. duben Církev slaví památku Viléma Poutníka.

21. duben – je Zelený čtvrtek.

22. duben – je Velký pátek, Církev si připomíná Kristovu smrt na kříži. Zvony umlkají, je den přísného postu.

23. duben – je Bílá sobota.

24. duben – Církev slaví Zmrtvýchvstání Páně.

Očekávané akce a události

Více průběžně aktualizovaných informací o očekávaných událostech naleznete ZDE.

Do konce dubna můžete zasílat hlasy osobnostem a organizacím nominovaným na ocenění Rytíři života 2011. Prosím, najděte si čas a zahlasujte.

Občanské sdružení Nedoklubko vyhlásilo PETICI odmítající zvrhlý nápad ministra Hegera. Podepsání doporučujeme.

Přehled velikonočních bohoslužeb v českých katedrálách naleznete ZDE.

19. dubenMichal Semín bude přednášet v Ostravě na téma „Nejlepší státní zřízení“. Pořádají Institut sv. Josefa a Koruna Česká v Salesiánském středisku Dona Bosca, začátek v 18:00 (zvací plakátek).

Ignác Pospíšil

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány, nicméně berte na vědomí, že diskuse má takový objem, že správci ji často nestíhají pročíst celou.

One Response to Rozhlédnutí o Svatém týdnu

  1. Maďaři mají novou ústavu píše:

    http://www.res.claritatis.cz/zpravy/evropa/madarsko-prijalo-novou-ustavu/4613

    A co my? Dojde u nás někdy na sv. Václava?

    Pax

    Jan

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: