Římovské pašije a Stop genocidě

Pašijová cesta

Na Květnou neděli 17. dubna 2011 se konala tradiční pobožnost pašijové cesty v jihočeském Římově. Na cestě krajinou, dlouhé cca 6 km, je celkem 25 zastavení, počínaje kaplí Loučení a konče kaplí Božího hrobu. Procesí vyšlo ve 13.00 hod odpoledne od památné lípy Jana Gurreho, jezuitského bratra, jemuž se zde v 1. polovině 17. století dle tradice zjevil Ježíš Kristus a Bolestná Panna Maria. Tato událost se stala podnětem k založení poutního místa, jež má sloužit ke spáse lidu, který sem bude putovat.

Počátek pašijové cesty

Poutní areál sestává z kostela sv. Ducha, Lorety (kopie kaple v italském Loretu), ambitů s mariánskými obrazy a pašijové cesty, budované v 17. století podle vzoru křížové cesty v Jeruzalémě. Mobiliář pašijové cesty byl po roce 1989 soustavně rozkrádán. Po velké krádeži roku 2009 musely být po 350 letech své existence zbývající sochy vyklizeny a tak dnes jsou v kaplích již jenom jejich obrazové reprodukce.

Modlitby vedli generální vikář českobudějovického biskupství, sídelní kanovník Katedrální kapituly P. Adolf Pintíř a správce římovské farnosti křižovník P. Tomáš Koňařík. Rozjímání podle tradičních textů předzpěvovaly paní Anna Labajová a Ludmila Jánská. Pobožnosti, která končila v ambitech Lorety okolo 17.00 hod odpoledne, se zúčastnilo odhadem 300-400 lidí, kteří měli zároveň možnost zhlédnout výstavu panelů hnutí Stop genocidě, s níž přicestoval z jižní Moravy neúnavný aktivista Jan Vrána.  Kdo chtěl, mohl podepsat petici za zastavení potratů.

Výstava Stop genocidě u Lorety

 P. Tomáš Koňařík, OCr. na závěr vyzval účastníky k obětování pobožnosti pašijové cesty též proti zabíjení nenarozených dětí.

Kristovo utrpení (Passio Christi) bude možnost rozjímat na Římovských pašijích také na Velký pátek 22. dubna od 12 hodin.

neděli 1. května 2011 se v ambitech Lorety koná pobožnost tzv. Mariánského modlení se zpívanou poutí rodin. Vítání jsou svobodní mladí lidé, snoubenci, manželé, rodiče, děti i prarodiče a všichni, kterým leží na srdci obroda rodiny do podoby Rodiny Nazaretské. Začátek: mše svatá v kostele sv. Ducha v 8. 30 hod, mariánské modlení 9.15 – 12.00 hodin.

Jiří Černý

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány, nicméně berte na vědomí, že diskuse má takový objem, že správci ji často nestíhají pročíst celou.

Advertisement

4 Responses to Římovské pašije a Stop genocidě

  1. Lukáš Biskupický píše:

    Vážím si římovského administrátora P. Tomáše Koňaříka, který vyniká horlivostí, misijní snahou i obětavostí, s jakou se snaží představovat Římov jako bohaté poutní zřídlo milostí. Do Římova nastoupil po P. Filipu Stajnerovi, který těžce onemocněl, a také on statečně nese pochodeň víry i proti proudu jejích odpůrců. Těžké ranou bylo vyklizení soch z proslulé pašijové cesty, k němuž došlo v roce 2009 po 350 letech její existence. Paradoxně přežila povodně, nacismus i komunismus, ale nepřežila dobu současnou…

  2. Pozvání na pašijovou cestu píše:

    Katolíci, přijďte! Římovské pašije letos opět na Květnou neděli 1. dubna 2012. Pobožnost začne ve 13.00 hod u misijního kříže před kostelem. Dobré boty a teplé oblečení, pašijová cesta krajinou je dlouhá 6 km… Též na Velký pátek v Římově pobožnost na pašijové cestě od 12.00 hod.

  3. […] se lze dovědět z článku pana Jiřího Černého, který nás podrobně informuje o průběhu loňských římovských pašijí. Účast vřele […]

  4. […] Římovské pašije a Stop genocidě […]

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: