Rozhlédnutí 2011/7/11

V uplynulém týdnu jsme se dozvěděli například to, že žádná většina není dost velká a ústavní, pokud nezahrnuje socialisty. Řekl nám to Evropský parlament, který zároveň požaduje revizi nově schválené maďarské ústavy. V Africe pak vznikl nový stát – Jižní Súdán. Přeji mu mnoho štěstí a modlím se za jeho obyvatele stejně, jako za Maďarsko a jeho novou ústavu. Během nadcházejících dnů nás čeká připomínka památky dvou „domácích“ mučedníků: bl. Hroznaty (14. 7.) a bl. Pavla Petera Gojdiče (17. 7.)

Stalo se

V Brně proběhl 22. ročník Katolické charismatické konference. Dle očitých svědků se v ničem významném nelišila od těch předchozích.

Arcibiskup Dolan předpověděl brzké utlačování  a pronásledování křesťanů ve státě New York. Více ZDE.

Evropský parlament přijal skandální usnesení odsuzující maďarskou ústavu a chce její (mimo jiné propotratovou) revizi. Zároveň nám nepřímo sdělil, že žádná ústavní většina není dost velká, pokud nezahrnuje socialisty. Modlím se, aby Maďaři měli dost sil a odolali nátlaku – a poslali Europarlament, kam patří. Více ZDE.

9. července byl v Africe na základě lednového referenda vyhlášen nový nezávislý stát: Jižní Súdán.

Doporučené texty

Milan Glaser: „Zdobrovolnění“ celibátu a východní tradice

Kalendárium a akce

Podrobnější a dlouhodobější přehled akcí je k nalezení ZDE.

11. července –  Církev slaví svátek sv. Benedikta z Nursie, zakladatele západního mnišství, a dále (mimo jiné) památku sv. Olivera Plunketa, biskupa a mučedníka, zavražděného před 330 lety. Před 450 lety se narodil  de Góngora y Argote, španělský kněz, básník a dramatik. Před 60 lety komunistické Československo zřídilo Pohraniční stráž, jejíž členové v dalších letech při ostraze hranic zavraždili stovky lidí. Ve vyšebrodském klášteře začne v 10:00 Latinská mše ze slavnosti sv. Benedikta, patrona Evropy. Cisterciácké chorální ordinárium.

12. července – Církev slaví památku sv. mučedníků Hermagora a Fortunáta a Nabora a Felixe.

13. července – Církev slaví mimo jiné památku svatých císařských manželů Jindřicha II. a Kunigundy/Kunhuty.

14. července – Církev si připomíná památku bl. Hroznaty, mučedníka.

15. července – Církev si mimo jiné připomíná památku sv. Bonaventury z Bagnoregia, biskupa, kardinála a generála františkánského řádu.

16. července – Církev si připomíná památku sv. Reinhildy, panny a mučednice.

17. července – na dnešek připadají obojí narozeniny (pozemské i nebeské) dalšího domácího mučedníka, blahoslaveného řeckokatolického biskupa Pavla Petera Gojdiče. Byl sice Rusín a drtivou většinu života prožil na Slovensku, nicméně jako administrátor a později eparcha prešovský vedl řeckokatolickou církev v celém Československu, takže byl, když už nic jiného, i českým řeckokatolickým biskupem. Krom jeho památky Církev vzpomíná i památku sv. Hedviky Polské, sv. Mariny a dalších. Ve vyšebrodském klášteře začne v 10:00 Missa de Angelis s varhaním doprovodem při mši svaté.

Ignác Pospíšil

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce.

Příspěvky příliš vzdálené tématu a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány, nicméně berte na vědomí, že diskuse má takový objem, že správci ji často nestíhají pročíst celou. To, že nějaký příspěvek přežívá delší dobu, neznamená, že je redakcí schvalován.

Reklamy

15 Responses to Rozhlédnutí 2011/7/11

 1. Tomáš Beran napsal:

  Jedna drobnost z jihu:

  Zdravotní výbor bulharského parlamentu odmítl návrh levičáka Kornezova na legalizaci „euthanasie“: http://www.novinite.com/view_news.php?id=130028

  Představitelé devatenácti bulharských sdružení napsali prezidentovi a vládním představitelům své argumenty proti zabíjení nemocných lidí: http://sva.bg/59954347

 2. Kardinál Schönborn reagoval na petici kněží napsal:

  Kardinál Schönborn reagoval na petici kněží

  http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=14830

  A myslím, že trefně!

  Pax

  Jan

  • cinicius napsal:

   Myslím, že by je měl suspendovat a ne se s nimi scházet…

  • MichalD napsal:

   Nechci sýčkovat, ale mně spíš než „trefné“ odmítnutí to připadá jako příprava na něco podobného, co se chystá v Německu (viz http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=14746, tam také před pár měsíci bylo memorandum v podobném tónu „odmítnuto“). Výzva k poslušnosti je trochu nepřesvědčivá od hierarchy, který sám má s touto ctností problémy (viz např. jeho cesta do Medžugorje http://www.cbismo.com/index.php?mod=vijest&vijest=491 a přitakání rebelii proti Svatému otci v případě jmenování G. M. Wagnera světícím biskupem v Linci).

   • biskup Wagner? napsal:

    Co se vlastně dělo kolem jmenování G. M. Wagnera by mě zajímalo. Ví o tom někdo více?

    Dík

    Pax

    Jan

   • MichalD napsal:

    @ Jan: Sv. otec jmenoval světícím biskupem kněze, který se provinil tím, že nechtěl nechat ministrovat dívky, varoval před knihami o Harry Potterovi a vůbec to byl nějaký divný panáček absolutně se nehodící do Nové církve. Proti tomu se strhla v rakouské hierarchii taková mela, že po nějakém čase Mons. Wagner rezignoval. Zajímavé ale je, že podle průzkumu (myslím to bylo Die Presse mezi asi 5000 respondenty) si většina věřících myslela, že papež by se přece jen poslouchat měl. Další detaily (včetně prohlášení kard. Schönborna) si lehce vygooglíte …

 3. MichalD napsal:

  Když už je zde zde řeč o char. konf., neví někdo co to tam provozují za „duhový“ rituál (viz http://konference.cho.cz/umbraco/imageGen.aspx?image=/media/2699/KCHK2009_Vit%20Kobza_00445_0802220042.jpg&height=600&constrain=true)?

  • RE: MichalD napsal:

   Jde o modlitbu vyjádřenou pohybem. Asi mimo liturgii. Nebojte se, nejde o projev New age.:) I když chápu, že tradicionalistům atd. se to jeví jako cizí:)

   Pax et bonum

   Jan

   • MichalD napsal:

    To že se charismatici modlí pohybem překvapivé není, nevím proč do toho ale pletete tradicionalisty. Překvapivá je ta vlajka. Já jsem se jen chtěl zeptat, jestli někdo neví co ten rituál symbolizuje. Všiml jsem si, že něco podobného je na fotkách i z dalšího ročníku. Proto mluvím o rituálu, zdá se, že je to něco co se na ch. konferencích opakuje. Když někde mávám něčí vlajkou, tak to přece není tak pro nic za nic. Zde se nabízí jen několik málo vysvětlení: a) vzpomínka na vzbouřence z Německé selské války, b) uvítání delegace z Peru (Cuzco si prý zachovalo duhovou vlajku říše Inků) nebo c) LGBT.

  • Paul Max napsal:

   Třeba se budou sdílet a spřátelovávat se sodomity.

   • Martin napsal:

    Ta vlajka duhových barev je pravděpodobně symbolem homosexuálů a jejich boje proti diskriminaci.

   • RE: Paul Max, Michal ID ... napsal:

    Ježkovy zraky! Na Katolické charismatické konferenci? To je stejné tvrzení, jako kdyby hypotetický letniční evangelík nám vyčítal, že jde o symbol New age. (což v některých sektách, či snad lóžích opravdu je.). Tady to snad znamená symbol jednoty v různorodosti, symbol stvoření, chválícího Boha, (duhu máme i v Bibli – viz Noe). To je odpoěď i pro MichalaID. Zde nejde o symboly státní, ani ideologické, pak by např. ta modrá vlajka mohla být .:)..ale nemysleme takto…charismatická konference není politickou akcí.

    Pax et bonum

    Jan

   • MichalD napsal:

    @ Jan: Obávám se, že tak jednoduché to není. Také bych chtěl věřit, že to bylo myšleno nějak tak, jak píšete. Pak mě ale zaráží ta lehkovážnost v zacházení se symboly. Ať chceme či ně, duhová vlajka je dnes všeobecně vnímána jako určitý symbol. Můžeme stokrát vnímat jako nespravedlivé, že my bychom ji rádi použili pro symboliku něčeho jiného. Je to (bohužel) podobné jako s pravotočivou svastikou. Ta také byla dříve používána jako symbol štěstí (před válkou ji používala někde i americká armáda) a teď bych asi těžko obhajoval veřejné mávání s ní na nějaké konferenci ( je jedno, jestli by to byla politická akce či ne).

    Ale nenimrejme se v tom, na těch fotkách jsou bohužel i více znepokojivé věci, toto je celkem prkotina.

   • Paul Max napsal:

    Bráško Jane, neléčil jste si náhodou na konferenci nějaké vnitřní zranění? Jste spasen? Nejste Jan Křtitel z koinonie KGB z Litic? Jste ženich? Nebo jste nevěsta?

   • Re: Paul Max napsal:

    Jste spasen? To je otázka…:(( Jsem snad já sám sobě posledním soudcem?:)) Všichni jsme spaseni, ale v NADĚJI. O tom, kdo bude spasen rozhoduje v konečné instanci Bůh sám a to v osobním soudě každého člověka v okamžiku smrti, pokud se nepletu. Takže jste se mě zeptal, jestli už jsem po smrti. :)…Nejsem:)))

    Nejsem z komunity v Liticích.

    Jsem (zatím) svobodný.

    (jako inkvizitor byste se neuživil:)

    Pax

    Jan

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: