Rozhlédnutí 2011/7/31

Sv. Ignác z Loyoly

Po prázdninové přestávce se vrací kalendarijní, akční a zpravodajský přehled „Rozhlédnutí“, který se však z pondělí trvale přesunuje na neděli, tj. první den týdne.

Tento týden nás čeká především připomínka památek sv. Ignáce z Loyoly, bl. Zdenky Schelingové (31. červenec), sv. Alfonse Maria Liguoriho (1. srpen), sv. Jana Maria Vianneye a sv. Dominika de Guzmána (4. srpen) a Svátek Proměnění páně (6. srpen).

Zároveň připomínám a doporučuji pravidelný pražský pro-life průvod Odvahu k životu, který proběhne 3. srpna. Tentokrát připadá na opravdu symbolické datum: 70. výročí vystoupení biskupa Galena proti nacistickým euthanasijním programům.

Stalo se

V Somálsku stále zuří strašný hladomor.

Na jihozápadě ČR pokračuje pan Stráský v likvidaci Národního parku Šumava.

V Norsku došlo k teroristickému útoku, v rámci něhož jeden osamocený magor povraždil 77 lidí. Norská policie ho evidentně nesmyslně označila za křesťanského fundamentalistu. Komentář k události naleznete ZDE.

Zemřeli arcibiskup Sambi, apoštolský nuncius v USA, Rudolf Baláž, biskup banskobystrický, a kardinál Noe.

Kardinál Di Nardo jménem všech amerických biskupů odmítl snahy americké vlády přinutit pojišťovny k hrazení sterilizace a kontroly porodnosti. Podrobnosti ZDE.

Biskup Cikrle, předseda Rady ČBK pro bioetiku, vydal prohlášení ke zdravotnické reformě ministra Hegera, v němž konstatuje, že katolík pro ni nemůže hlasovat (cituji: „Ustanovení o „likvidaci“ přebývajících embryí i o možnosti jejich využití pro výzkumné účely jsou sama důvodem, proč pro zákon nemůže hlasovat poslanec, který chová úctu k životu lidského embrya“). Arcibiskup Duka následně vydal jménem ČBK k prohlášení pozoruhodný doplněk, kde se snaží tento odsudek oslabit a oceňuje reformu i jejího tvůrce. Podrobnosti ZDE.

Indie tváří v tvář veliké ostudě a silnému mezinárodnímu tlaku zrušila vyhoštění sestry Jacquelina Jean McEwan, proslulé svojí prací pro malomocné, a dala jí časově neomezené povolení k pobytu. Indický ministr vnitra prohlásil předchozí rozhodnutí indických úřadů za „omyl“.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vyjádřil zklamání své strany z prosazování levicového směřování a sociálního inženýrství ze strany Evropské unie. Také připustil možnost, že KDU-ČSL bude zvažovat své setrvání v Evropské lidové straně, pokud se tato nedistancuje od propotratových postojů komisařky Redingové. Podrobnosti ZDE, ZDE a ZDE.

Kalendárium + Akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích lze nalézt ZDE.

31. červenecz četných památek světců, které si Církev dnes připomíná, si zvláštního připomenutí zaslouží dvě: památka sv. Ignáce z Loyoly (1491-1556), zakladatele Tovaryšstva Ježíšova, a památka bl. Zdenky Cecílie Schelingové (1916-1955), slovenské řeholnice a mučednice, která si podstatnou část svého martyria protrpěla v českých věznicích.

1. srpen – Církev si připomíná především památku sv. Alfonse Maria de Liguoriho (1696-1787), biskupa a učitele Církve.

2. srpen – Církev si mimo jiné připomíná památku sv. papeže Štěpána I. (+ 257) a sv. Eusebia z Vecelli (+ 371), biskupa a mučedníka.

3. srpen – Církev slaví památku sv. Lydie, patronky barvířů. Před 110 lety se narodil kardinál Wyszyński (1901-1981), primas Polska. Před 70 lety biskup Galen napadl nacistické euthanasijní programy. Před 60 lety byli zavražděni P. František Pařil (1911-1951) a P. Václav Drbola (1912-1951), jakož i další oběti vykonstruovaných babických procesů. Jako každou první středu v měsíci se v Praze koná prolife průvod Odvahu k životu.

4. srpen – Církev si připomíná památku sv. Jana Maria Vianneye (1786-1859), faráře arského. Tradiční katolíci zároveň pak památku sv. Dominika de Guzmána (1170-1221), zakladatele dominikánů. 50. narozeniny slaví Barack Hussein Obama (* 1961), prezident USA a jeden z největších aktuálních nepřátel lidských práv.

5. srpen – Církev si připomíná památku sv. Osvalda Northumbrijského (+ 642), krále Northumbrie, který padl v boji s mercijskými pohany.

6. srpen – Církev slaví Svátek Proměnění Páně. Před 790 lety zemřel sv. Dominik de Guzmán (1170-1221), zakladatel dominikánů. Tradiční kalendář zařazuje oslavu jeho památky na 4. srpna, zatímco nový na 8. srpna.

7. srpen – Začíná další týden. Církev si připomíná památku mučedníků sv. papeže Sixta II. a jeho druhů, sv. Afry a sv. Agatangela a Kasiána.

Ignác Pospíšil

Poznámka: Obraz nakreslil Peter Paul Rubens (1577-1640) .

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce.

Příspěvky příliš vzdálené tématu a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány, nicméně berte na vědomí, že diskuse má takový objem, že správci ji často nestíhají pročíst celou. To, že nějaký příspěvek přežívá delší dobu, neznamená, že je redakcí schvalován.

4 Responses to Rozhlédnutí 2011/7/31

 1. Hamish píše:

  Ignácovi mnoho Božího požehnání a milostí na přímluvu slavného svatého patrona!

 2. kdumb píše:

  https://www.facebook.com/pages/Pochod-pro-rodinu/149266108487508

  Byla zablokována Facebooková Událost Pochod pro rodinu, jako prozatimní náhradu jsem vytvořil stránku.

 3. Porcinkule - nezapomeňme - 2. srpna! píše:

  Dne 2. srpna se koná každoroční Porciunkule. Jde o poutní slavnost, konanou ve všech františkánských a kapucínských kostelech. Tento den lze zde získat za obvyklých podmínek (sv. Zpověď, sv. Přijímání..) PLNOMOCNĚ ODPUSTKY. Historie Portiuncula – svátku Panny Marie Andělské, slavený 2. srpna má hlubokou tradici, ukazující až na období založení františkánské řehole. (Někde se koná během první srpnové neděle.)

  Pax

  Jan

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: