Rozhlédnutí 2011/09/04

A je zde další rozhlédnutí. Největším svátkem nadcházejícího týdne je bezesporu Svátek Narození Panny Marie, který oslavíme 8. září.

Institut sv. Josefa plánuje na sobotu 10. září „výlet za zlatem Bojovského potoka“. Příští týden začne v neděli 11. září 70. výročím úmrtí Aničky Zelíkové. Tentýž den budou v Českých Budějovicích slouženy dvě tridentské mše.

Stalo se

Na stránkách ČBK se objevil příspěvek Dr. Lormana, který odmítá originální výklad katolické sexuální morálky, který médiím poskytl MUDr. Barták, obviněný z řady trestných činů v oblasti omezování osobní svobody a sexuálního násilí. Text Dr. Lormana je dle mého soudu pro průměrného pohanského laika na mnoha místech nesrozumitelný a zavádějící, nicméně alespoň jasně říká to, že Barták vykládal nesmysly.

Kosovo zakázalo náboženskou výuku na školách. Více ZDE.

Svatý stolec odmítl obvinění vznesená irskou vládou, podle kterých měl bránit vyšetřování pedofilních skandálů. Více ZDE.

Kalendárium a akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích lze nalézt ZDE.

4. září, neděle – Církev si připomíná památku sv. Bonifáce I., papeže (+ 422). Před 20 lety zemřel kardinál de Lubac (1896-1991), který byl klíčovou postavou „progresivistů“ na druhém vatikánském koncilu.

5. září, pondělí – Církev si připomíná sv. misionáře a mučedníky Fereola a Feruca z Besançonu, zavražděné okolo roku 200.

6. září, úterý – Církev slaví památku sv. misionáře Magna (okolo 699 – okolo 772).

7. září, středa – Církev si připomíná památku sv. Reginy (+ cca 300), mučednice, a svatých mučedníků košických (+ 1619).

8. září, čtvrtek – Církev slaví Narození Panny Marie. Před 1310 lety zemřel sv. Sergius I. (+ 701), papež, jehož památku si rovněž připomínáme. V pražských Letňanech začne veletrh Sběratel, největší setkání sběratelů poštovních známek, mincí a minerálů ve střední a východní Evropě, který potrvá až do 10. září. Letos se na něm poprvé v historii bude prezentovat i vatikánský poštovní a mincovní úřad. Více ZDE.

9. září, pátek – Církev si připomíná památku sv. Gorgona Římského (+ okolo 305), mučedníka. Před 110 lety zemřel Bernhard August Thiel (1850-1901), vincentinský biskup San José.

10. září, sobota – Církev si připomíná památku císařovny sv. Aelie Pulcherie (399-453), biskupa a mučedníka sv. Teodarda z Tongern-Maastrichtu a kněze a kazatele sv. Mikuláše Tolentinského (okolo 1245 – 1305). Před 290 lety skončila severní válku, v níž Rusko převzalo velmocenskou roli Švédska. Institut sv. Josefa pořádá výlet za zlatem Bojovského potoka. Podrobnější informace ZDE, zájemci o účast a tedy i podrobnější informace nechť se hlásí na adrese institut@chello.cz

11. září, neděle – Církev si především připomíná památku svatých mučedníků Felixe a Reguly (+ okolo 302) a Jeana-Gabriela Perboyreho (+ 1840). Před 70 lety zemřela Anička Zelíková (1924-1941). Před 10 lety proběhly teroristické útoky na Dvojčata a Pentagon a před 2 lety byl během svého pravidelného protestu proti potratům zavražděn Jim Pouillon. V Českých Budějovicích bude po prázdninách obnoveno sloužení oficiálních tradičních mší a zároveň zde (patrně poprvé v historii) bude sloužit mši kněz Kněžského bratrstva sv. Pia X. Více ZDE.

Zajímavé texty

Vittorio Messori: Všem nepohodlný don Escriva

Ignác Pospíšil

Reklamy

23 Responses to Rozhlédnutí 2011/09/04

 1. Hamish napsal:

  To je stejne pokrytectvi.
  K psychopatovi Bartakovi se moralni teolog vyjadruje, ale krafani „Paroubkove“, snatky nejruznejsich podivnych celebrit a x dalsich utoku na Nauku se prejde bez komentare.
  Pritom se jedna o pohorseni kvalitativne stejne.
  Souhlasim, ze moc jasne pan doktor nemluvi.

 2. MichalD napsal:

  Zdá se, že se ThLic. Mgr. Jaroslav Lorman, Th.D., do toho trochu zamotal. Myslím, že na vině je jeho úporná snaha nikomu nic nepředepisovat (viz např. „Morální teologie jistě nemá zájem předepisovat, který pár k jakým projevům sexuálního chování smí či nesmí sáhnout“).

  Na jeho vyjádření je nejlepší ten závěr: „Nikdo jistě nechce posuzovat míru mravní špatnosti jednání pana doktora, to je vyhrazeno výlučně soudu jeho vlastního svědomí“. Protože podle všeho dr. Barák nemá se svým svědomím žádný problém, vše je vlastně O.K. A co Boží soud? O tom už se na Katedře teologické etiky KTF UK nemluví?

 3. 5. září - památka bl. Terezie z Kalkaty napsal:

  5. září – památka bl. Terezie z Kalkaty.

  Myslím, že Matka Tereza by neměla být zapomenuta!

  Pax

  Jan

  • :) napsal:

   Doporučuji Vaši pozornosti:
   http://www.traditioninaction.org/HotTopics/a013htMotherTeresa.htm

   Foto zde, jak Matka Tereza rozdává sv. přijímání:
   http://www.traditioninaction.org/RevolutionPhotos/A255rcMTeresaCommunion.html

   Foto zde: http://www.mostholyfamilymonastery.com/post_Vatican_II_Church_Photo_Gallery.php

   A pochybná vyjádření, z nichž je patrný náboženský indiferentismus.

   • RE: :) napsal:

    Sorry,:) ale tady jste mimo.

    Byla to hrdinka víry a služby bližním. Nebyla to teoložka jako sv. Terezie z Avily.
    I když možná také. Vždyť se ona jasně a pozitivně vyjádřila k nastávajícímu (dle mého mínění) dogmatu a Panně Marii Spoluvykupitelce.

    http://www.fifthmariandogma.com/index.php?option=com_content&view=article&id=166:witnesses-of-the-fifth-marian-dogma&catid=85:witnesses-of-the-fifth-marian-dogma&Itemid=571

    Pax

    Jan

    P. S. Ne každá tradice musí být vždy „akční“:))))

   • Hamish napsal:

    Ne, tomu nevěřím, tak naivní nejste.
    Opět se dostáváme na led „blahořečení Karola Wojtyly – proč je z hlediska katolické tradice nepřijatelné, proč konzervativci fakta přehlíží, etc.“
    Má diskuse na toto téma cenu? Nemá.
    Proč?
    Protože fakta prostě nejsou! Nejsou! A nejsou!
    Nebyla teoložka :)

   • :) napsal:

    Že je někdo hrdinou víry a služby bližním je možné, neznamená to ale, že je každý takový světec. Východní schismatici uctívají jako své světce mnohé takové hrdiny víry a služby bližním, přesto je však za svaté považovat nemůžeme a taky je nectíme.

    Vy je uctíváte? Dle Vaší reakce byste asi měl.

   • Re: :) ad Matka Tereza napsal:

    Blahoslavenou Terezii z Kalkaty uctívám, protože ji za blahoslavenou prohlásila svatá Církev Kristova – Církev katolická.
    …..
    K východním světcům či „světcům“ …..Je možné, že po případném sjednocení pravoslavných v plné jednotě víry, autority a svátostí s Církví katolickou, dojde k ověření a potvrzení jejich svatosti ze strany „Říma“. Takového (svatého) Serafima Sárovského – proč jej pak neuctívat. :)

    Pax

    Jan

   • Hamish napsal:

    Ale to je právě ten zásadní omyl – Církev ji za blahoslavenou neprohlásila.

   • Re: ad Matka Tereza napsal:

    Ale ano, prohlásila : K slavnosti blahořečení došlo v Římě 19.10. 2003, v den kdy Církev slavila Světový den misií

    http://catholica.cz/?id=4363

    Pax et bonum

    Jan

   • :) napsal:

    Jene, píšete nesmysly, které však jsou plně v souladu s Vašimi vyjádřeními výše. Nepřímo se však přiznáváte k tomu, že pravá katolická, apoštolská víra není to, co by dle Vás bylo nutnou podmínkou ke svatosti.

    V římskokatolické Církvi však věříme tomuto: „Nejsvětější římská Církev pevně věří, prohlašuje a zvěstuje, že nikdo z těch mimo katolickou Církev, nejen pohanů, také Židů, heretiků a schizmatiků se nikdy nemůže podílet na věčném životě, ale půjde do věčného ohně ´připraveného ďáblu a jeho andělům´ (Mt 25:41), pokud se před smrtí k Církvi nepřipojí… Nikdo, ať jsou jeho milodary jakkoliv velké, nikdo, i kdyby prolil svou krev ve jménu Kristově, nemůže být spasen, pokud nepřijme náručí a jednotu katolické Církve.“ (Evžen IV. – Cantate Domino).

    Už sv. Augustin se vyjadřuje proti názorům, jaké tady prezentujete Vy, totiž takovým, že jsou hrdinové víry, ctnosti atd. i mimo katolickou Církev, tenkrát se mluvilo především o velkých postavách pohanského Říma, oslavovaných pro jejich hrdinské činy. Je to už přes 1500 let opakovaná báchorka.

    Vaše představa o svatořečení východních schismatiků je přímo proti těmto výrokům.

   • MichalD napsal:

    @ smajlík: měl bych k uvedenému citátu z Cantate Domino jeden dotaz: otec Vopřada se pokusil na http://apo-logia.blogspot.com/2009/01/mimo-crkev-nen-spsy.html uvést učení IIVK do souladu s tímto dogmatem a staví svůj závěr na tom, že „pokud před smrtí nebudou k církvi připojeni“ je v trpném rodě. Vy uvádíte citaci která v trpném rodě není. Ví zde někdo jak to skutečně je? Je opravdu v originálním dokumentu ten trpný rod? Pokud ano, je možné Cantate Domino interpretovat způsobem jako na uvedeném blogu?

   • :) napsal:

    „…nullos extra catholicam Ecclesiam exsistentes (intra cath. E. non exs.), non solum paganos‘, sed nec Judaeos aut haereticos atque schismaticos, aeternae vitae fieri posse participes; sed in ignem aeternum ituros, ‚qui paratus est diabolo et angelis eius‘ (Mt 25, 41), nisi ante finem vitae eidem fuerint aggregati:…“

    Tedy fuerint aggregati, což je passivum. Do češtiny překládáme někdy tvarem slovesným „budou připojeni“ někdy zvratným „se připojí“. Nicméně nejsem takový latiník, abych posoudil, jaký překlad je zde přesnější.

    Na článek na blogu teď nemám čas, takže k němu zatím žádný názor nedávám, jen reaguji na tu jazykovou otázku.

  • :) napsal:

   Pak celá ta historie ohledně uzdravení, které vedlo k jejímu blahořečení jakožto zázračné. To je podobně zaručené, jak ten zázrak u Jana Pavla II. Dokonce manžel té uzdravené ženy tvrdí, že byla vyléčena přirozeným způsobem díky lékařům.

  • RE :) - ještě jednou k "východním schismatikům" napsal:

   Tak mi tedy řekněte, jak byste řešil vztah už bývalých oddělených bratří (mluvím o stavu PO sjednocení pravoslavných s římskokatolickou církví) k jejich světcům, kde leží neporušená těla, roní voňavý olej, dějí se zde evidentně přirozeně nepochopitelná uzdravení, vyslýchají se přímluvy atd. Ti lidé žili asi zřejmě „bona fide“ v pravoslaví, aniž něco tušili o Církvi římské.

   Myslím, že je opravdu lepší věc přenechat rozhodnutí sv. stolci. Tedy papeži. Já uvedl pouze hypotézu.:)))

   Pax et bonum

   Jan

 4. karmelita napsal:

  ad MichalD: Vždyť jde přece o „obrozenou“ fakultu :-). Profesor Wolf jako bývalý děkan by býval takové postoje žádnému z vyučujících netrpěl, proto musel být „sestřelen“… Protože jasná, zásadová stanoviska se dnes moc nenosí, abychom nebyli za „tmáře“…
  Ostatně ať pan profesor chce nebo nechce někomu něco předepisovat, o tzv. nezřízených skutcích, které by mezi křesťany neměly být praktikovány ani v rámci legitimních vztahů (natož nelegitimních!), morální teologie, pokud vím, vždycky hovořila…

 5. :) napsal:

  Kdo nezná pana Lormana, ať bouchne šampaňské, kdo měl tu čest se s jeho názory, přednáškami a projevy seznámit, ten ví, že je ten poslední, kdo by se měl k morálce vyjadřovat. Nemluvím o nějakém jeho mravním přečinu, to mi není známo. Co je mi však známo, to jsou jeho teologické názory a s těmi se pan Lorman řadí k největším modernistům a liberálům naší scény. Probabilisté jsou proti němu vrchol rigorismu…

  Samozřejmě nebuďte na pochybách, co si trvalý jáhen Lorman myslí o kněžském celibátu a jak o tom vykládá studentům a všem, kterým přednáší. Katolická duše, když ho slyší mluvit o morálce, tak si zacpává uši a zvedá se jí žaludek. Lorman je moc už dokonce i na mnoho řádně vychovaných pokoncilních katolíků, a to je co říct.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: