Byznys pod rouškou prevence?

A je to tu zas. Jakoby naše školy neměly dost co dělat s kvalitním vzděláváním našich dětí. Ony se mnohé nechají snadno přesvědčit, jak je dobré na děti výchovně působit a to třeba velkoplošnou obrazovkou, která nejde ani vypnout.

Podepíšou jistou smlouvu a soukromá přeochotná firma jim za nemalou úplatu nainstaluje ten zázrak techniky na veřejné místo, kterému se naše děti vyhnout nemohou. A tak jim tam během vyučování běží tzv. školní informační kanál (ŠIK) a na něm se donekonečna omílají spoty tzv. primární prevence. Což o to, možná jsou tam i dobré věci, nikdo ve školách nechce šikanu, všichni chceme, aby děti znaly čísla záchranné služby, aby nepodléhaly drogám, aby byly ohleduplné na silnici atd atd. Jiná otázka ovšem je, jestli je tohle dokáže naučit obrazovka! A jestli je obsah vhodný pro celou základní školu, kde chodí prvňáci a deváťáci a každý má o dost jiné starosti. Také kvalita a obsah některých spotů je opět značně problematický a kontroverzní, třeba prevence HIV je víceméně zase jen reklama na kondomy. A skutečná neskrývaná reklama tvoří až 20% tohoto vysílání, nad kterým škola podepsáním smlouvy v podstatě ztratí kontrolu!

A tak rodiče zpozorněte! Vaše děti se dovídají cosi o levných limuzínách, slevových kartách a pokud chtějí soutěžit musejí se registrovat (svými osobními daty bez Vašeho souhlasu a vůbec třeba vědomí) na partnerských webových stránkách firmy. A osobní data, dětí zvlášť, jsou dnes jistě velmi citlivý a vzácný (a zřejmě též draze placený) materiál.

Česká firma koncept, který přišel z Ameriky, kde tyto obrazovky jsou v chudých školách, aby jim firma platila, že dětem reklamu vůbec promítají, dovedla u nás k „dokonalosti“. U nás školy platí draze jí jen za to, že tam obrazovku vůbec dá a další platby se odvíjejí třebas od toho, že i střední školy si dnes rády zaplatí svou reklamu na školách základních atd. atd. … Firma navíc šikovně čerpá peníze z Evropských zdrojů, takže o co vlastně jde? Prevenci nebo byznys?

Naše rodičovské sdružení VORP na tohle upozornili někteří nespokojení rodiče a nás by zajímaly i další Vaše zkušenosti. Je to i u Vás ve škole a co tomu říkáte Vy a Vaše děti?

Pište prosím na kancelar@vorp.cz     Díky.

Jana Jochová-Trlicová, VORP

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: