Rozhlédnutí 2011/09/11

Panna Maria Bolestná

V nadcházejícím týdnu nás čekají především svátek Povýšení svatého Kříže (14. září) a památky sv. Jana Zlatoústého (13. září), Panny Marie Bolestné (15. září) a svaté Ludmily (16. září). Jelikož sv. Ludmila, babička a vychovatelka sv. Václava, je patronkou vychovatelů, je 16. září rovněž dnem církevního školství.

Duše a hvězdy vyhlásily další ročník ankety Zlatý brk, nominační kolo potrvá do 15. října. Zároveň upozorňuji na víkendové setkání ve Znojmě-Hradišti, tematicky věnované pronásledování křesťanů.

Stalo se

Vietnam pokračuje v pronásledování katolíků.

Němečtí biskupové zveřejnili mini-kompendium textů Josepha Ratzingera. Nese název Víra církve a je zdarma k dispozici ke stažení na stránkách Německé biskupské konference.

Zemřel Mons. Robert Falkenauer, generální vikář plzeňské diecéze. Pohřben bude 17. září.

P. Víta Zatloukala nahradí v čele Sekce pro mládež ČBK jeho předchůdce, P. Jan Balík.

Kalendárium a akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích lze nalézt ZDE.

Včera byl vyhlášen další ročník ankety Zlatý brk, nominační kolo potrvá do 15. října. Znáte-li dobré blogy s katolickou tematikou, neváhejte a nominujte je.

11. září, neděle – Církev si především připomíná památku svatých mučedníků Felixe a Reguly (+ okolo 302) a Jeana-Gabriela Perboyreho (+ 1840). Před 70 lety zemřela Anička Zelíková (1924-1941). Před 10 lety proběhly teroristické útoky na Dvojčata a Pentagon a před 2 lety byl během svého pravidelného protestu proti potratům zavražděn Jim Pouillon. V Českých Budějovicích bude po prázdninách obnoveno sloužení oficiálních tradičních mší a zároveň zde (patrně poprvé v historii) bude sloužit mši kněz Kněžského bratrstva sv. Pia X. Více ZDE.

12. září, pondělí – Církev si připomíná památku sv. Maximina Trevírského (+ okolo 346), biskupa.

13. září, úterý – Církev slaví památku sv. Jana Zlatoústého (+ 407), patriarchy Konstantinopole a učitele Církve. Před 220 lety revoluční Francie násilím zabrala Avignon a hrabství Venaissin, náležící Papežskému státu.

14. září, středa – Církev slaví svátek Povýšení svatého kříže.

15. září, čtvrtek – Církev slaví památku Panny Marie Bolestné. Při této příležitosti proběhne v kostele sv. Kateřiny na Novém Městě pražském zpívaná chorální Mše svatá, celebrovaná P. Janem Gerndtem. V 16:30 začne modlitba tzv. sedmibolestného růžence, v 17:00 pak vlastní Mše sv.

16. září, pátek – Církev slaví památku sv. Ludmily (+ 921), babičky sv. Václava a mučednice. Zavražděna byla v noci z 15. na 16. září před 1090 lety. Jelikož je patronkou vychovatelů, je tento den i dnem církevního školství. Ve Znojmě-Hradišti uspořádá Institut pro křesťanskou kulturu spolu s Bratrstvem Panny Marie Bolestné další ročník celovíkendového tzv. Setkání na vinici sv. Anežky Přemyslovny (dříve setkání na hranici), letos na téma Útěk sv. Rodiny do Egypta a pronásledování křesťanů. Program je zveřejněný na stránce Události na Facebook.

17. září, sobota – připomínáme se památku svatých mučedníků Cypriána (+ 258), biskupa z Kartága, a Kornélia (+ 253), papeže. Dále svatého Roberta Bellarmina (1542-1621), kardinála a učitele Církve, a sv. Hildegardy z Bingenu (+ 1179), mystičky a léčitelky.

18. září, neděle – Církev si připomíná památku sv. Jana Kopertinského (1603-1663), františkánského mystika.

Ignác Pospíšil

Autorem obrazu je Giovanni Battista Salvi Sassoferrato (1609-1685).

Reklamy

17 Responses to Rozhlédnutí 2011/09/11

 1. Hamish napsal:

  14. září bude také benedikce nového křižovnického velmistra.
  http://krizovnici.eu/

 2. Nomen Sanctissimum Mari napsal:

  Připomínám 12. září. JMÉNA PANNY MARIE .
  (to měla svátek moje babička).

  Svatý Bernard nazval Pannu Marii zářící hvězdou nad velkým mořem lidského života a vyzýval k pohledu na tuto hvězdu při všech souženích, úzkostech, pokušeních i sklíčenosti slovy: „K hvězdě se dívej, Marii vzývej!“ Jinými slovy „Dostaneš-li se do problémů, vzývej Pannu Marii a zvítězíš.“
  To učinili obyvatelé obležené Vídně, když v r. 1683 byli ohrožení invazí tureckého vojska a s nimi i celá Evropa. Na první pohled neměla Vídeň proti 260 000 vyzbrojených Turků, vedených Kary Mustafou, naději… Zmocnění se Vídně bylo i Mustafou považováno za hlavní krok k podrobení Evropy.
  Proti 260ti tisícům Turků vyrazil na pomoc polský král Jan Sobieský se 60ti tisíci vojáky a u bran Vídně nad Turky zvítězili, protože s ohroženým lidem vzývali jméno Ženy oděné sluncem.

  Lepanto… Vídeň….. a ve 20. století pater Pavlicek….

  Pax et bonum

  Jan

  http://catholica.cz/?id=4481

 3. Beata Maria Virgo Perdolens napsal:

  15. září. Panny Marie Sedmibolestné. V Šaštíně (Slovensko – „Záhorie“) se koná pouť. Vzpomínám z dětství, jak ze Svobodné Evropy a Hlasu Ameriky hlásili „Ivan Medek, Hlas Ameriky Vídeň“ a „Anton Hlinka, Hlas Ameriky Mníchov“. Otec Anton pak informoval o Šaštíně a desiatkov a desiatkov tisíc pútnikov (snad 100-200 tisíc(?) každý rok i během komunistické normalizace(!) na tomto místě.

  Po „listopadu“ jsem také byl na tomto poutním místě (i u kapličky)
  Ostatně mám na „Podluží“ (pod Hodonínem) příbuzné :)

  Více zde

  http://www.bazilika.sk/

  Pax et bonum

  Jan

  • oprava napsal:

   Oprava: Oba „hlásili“ z Hlasu Ameriky. Anton H. byl na Svob. Evropě …samozřejmě …:)))

   Pax Jan

 4. Michal Semín napsal:

  Nemělo by být opomenuto, že na svátek Povýšení svatého kříže se v Římě uskuteční setkání představených FSSPX se zástupci Kongregace pro nauku víry. Podle oficálního komuniké se má hodnotit nedávno ukončené doktrinální rozhovory. Podle neoficiálních informací by se však mohlo jednat i o jiných důležitých tématech. Orate!

 5. ivka napsal:

  Stále zde vzpomínkaříte nebo doufáte např. v usmíření Sv.Stolce s FSSP.Nejsou to tak důležité věci.
  Církev je v rozkladu mravním a teologickém-dělejte konečně něco, když náš episkopát mlčí a dělá mrtvého brouka.
  Mám na mysli akci Matice cyrylomětodějské-ta vyhlásila modlitební tažení na záchranu českého národa.
  Viz maticecm.cz

  • Paul Max napsal:

   Ryba zapáchá od hlavy. Náprava Církve musí jít především zezhora. Zdola těžko, leda že by se objevil nový svatý jako byl František z Asisi či Ignác z Loyoly.
   Zdola může v současnosti vyhřeznout leda tak další hnutí typu čechoslováků páně Farského nebo Wir sind Kirche pana Plankensteinera a spol.

 6. Michal Semín napsal:

  Ivko, nepleťte si FSSPX s FSSP. Rozhodně pak budou vaše soudy o tom, kde nás tlačí bota, věrohodnější. O mravním a teologickém rozkladu něco vím a právě proto podporuji stále rostoucí apoštolát FSSPX. Návrat ke katolickému učení i praxi je nezbytnou podmínkou opravdové obnovy. Vaše výzva „dělejte konečně něco“ svědčí o tom, že máte o prostředcích k obnově jiné představy. Neboť FSSPX již „něco dělá“ pěknou řádku let. Že si toho nejste vědoma, není problém náš, ale váš. Zkuste se nad tím zamyslet, než zase něco napíšete.

 7. cinicius napsal:

  Ještě další akce: Pouť katolické tradice na Svatý Hostýn

  http://aktualityhvezd.wordpress.com/2011/09/12/pout-katolicke-tradice-na-sv-hostyn/

 8. ivka napsal:

  Ad Michal Semín:
  Vím, že apoštolát FSSPX se léta snaží o obnovu, velice si ho vážím, ale je to běh na dlouhou trať.
  myslím, že je přeba podniknou konkrétní „útok“ na nebe,např.růžence jako před bitvou u Lepanta…to může přijít zezdola.
  Pamatujete Augustina Navrátila?

  • RE: Ivka napsal:

   Ano. Pamatuji a podporuji Vás.

   Pax

   Jan

  • Hamish napsal:

   Ruzencove krizove tazeni.
   Nic?

  • Michal Semín napsal:

   To víte, že si ho pamatuji. A víte, že FSSPX zde již mnoho let pořádá Růžencové křížové tažení za obrácení českých zemí a obnovu Církve? Pokud mne paměť neklame, má již přes dvě stě stálých členů. Milióny růženců bylo obětováno v rámci dvou akcí FSSPX – byly symbolicky předány Svatému otci při setkání s představenými FSSPX – třetí růžencové tažení, týkající se zasvěcení Ruska Neposkvrněnému Srdci Panny Marie, stále ještě probíhá. Můžete se kdykoli zapojit. Po prvním tažení bylo vydáno Summorum Pontificum (jakkoli mám k textu dokumentu vážné výhrady, postoj papeže umožňuje kněžím se s tradiční liturgickou praxí bez strachu z postihu ordinářů alespoň seznámit), po druhém byly sňaty údajné exkomunikace. Kéž by všechny naše modlitby přinášely alespoň takové plody.

 9. miroslav krabec napsal:

  http://www.rozhlas.cz/default/default/rnp-player-2.php?id=2435472&drm=
  Jak VÚPs přispěl k eugenickému „ozdravění“ společnosti….

 10. Taktně, slušně a pevně! aneb Rakouští opatové: Kardinál Schőnborn nemůže sám předejít rozkolu v církvi napsal:

  Rakouští opatové: Kardinál Schőnborn nemůže sám předejít rozkolu v církvi.

  http://www.christnet.cz/magazin/clanek.asp?clanek=3713

  Sám, bez modlitby, jistě ne. Ale v současnosti patrně nastává „hodina pravdy“ pro Církev v Rakousku. Je to otázka hloubky víry a oddanosti mravům. Na sv. stolci v Římě je sv, otec, Benedikt XVI. Magisterium existuje a je stálé. Roma locuta est, causa finita. Jaká bude budoucnost Církve v Rakousku? To závisí na zrnkách sv. Růžence všech katolíků (nejen) Rakouska. Tato rebelie může být potřena vítězství Té, která je Přemožitelkou duchovních a věroučných omylů na celém světě. Ať dá Bůh Rakousku milost s ohledem na přímluvu patera Pavlicka, bl. Karla Leisnera, patera Kentenicha. Především ale Marie vždy Panny, kterou ve své zásvětné modlitbě nazval papež Piux XII. „strašnější než vojsko“ (pokud se nemýlím).

  Pax et Bonum

  Orate!

  Jan

  • terribilis ut castrorum acies ordinata napsal:

   Prosba: Obdivuhodný text modlitby sv. otce Pia XII. – zasvěcení Panně Marii. Měl jsem tento text kdysi v češtině. Pokud se nemýlím, nazývá tam svatý otec Marii vždy Pannu „terribilis ut castrorum acies ordinata“(?). (nebo ve zkrácené podobě „strašnější než vojsko.(?) Pokud jej někdo z Vás má, ať jej sem vloží (nebo někam, kde redakce uzná, že to není „off topic“.:) Je to např. i básnický klenot.

   Pax et bonum

   děkuji

   Jan

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: