Rozhlédnutí 2011/09/18

Vítám čtenáře u dalšího Rozhlédnutí. Anglojazyčným pro-life světem hýbe dění okolo otce Pavoneho, prezidenta organizace Priests for Life, kterého jeho biskup povolal zpět do diecéze. Papež jmenoval nového nuncia pro ČR.

V nastávajícím týdnu nás čeká především svátek svatého evangelisty Matouše (21. 9.) Z ostatních památek bych připomněl svaté mučedníky Eustacha (20. 9.) a Mořice (22. 9.) a sv. Pia z Pietrelciny (23. 9.)

Stalo se

Kněžské bratrstvo sv. Pia X. zahájilo pravidelné sloužení mší v Českých Budějovicích.

Anglojazyčné hnutí pro-life prožívá velmi kontroverzní událost: Patrick Zurek, biskup diecéze Amarillo (mimochodem má české předky), povolal zpět do své diecéze otce Franka Pavoneho, prezidenta přední pro-life organizace Priests for Life. Podrobnější informace a komentáře k této události lze nalézt ZDE (anglicky).

Papež Benedikt XVI. jmenoval novým apoštolským nunciem pro ČR Mons. Giuseppe Leanzu. Více ZDE.

Tridentina v bazilice

Na Svatém Hostýně proběhla tradiční pouť ostravsko-opavské diecéze. Tradiční mše v bazilice Nanebevzetí Panny Marie se zúčastnilo (dle mých vlastních odhadů) cca 150 věřících.

Kalendárium a akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích lze nalézt ZDE.

Byl vyhlášen další ročník ankety Zlatý brk, nominační kolo potrvá do 15. října. Znáte-li dobré blogy s katolickou tematikou, neváhejte a nominujte je.

Podpořte Petici za skutečně svobodnou předškolní výchovu.

18. září, neděle – Církev si připomíná památku sv. Jana Kopertinského (1603-1663), františkánského mystika. Před 95 lety (1916) se protrhla přehrada Desná – s více než 60 mrtvými jde o největší katastrofu spojenou s přehradou v historii českých zemí.

19. září, pondělí – Církev si připomíná mučedníky sv. Igora Kyjevského (+1147), velkokjnížete, a sv. Januária (+305), biskupa. Před 375 lety zemřel František kardinál z Ditrichštejna (1570-1636), biskup olomoucký, dlouholetý přední rádce Habsburků a hlavní architekt rekatolizace Moravy.

20. září, úterý – Církev slaví památku sv. Eustacha, mučedníka.

21. září, středa – Církev slaví svátek svatého evangelisty Matouše. Od tohoto dne až do 28. září se bude na rozličných místech v ČR prezentovat vlak Jana Pavla II.

22. září, čtvrtek – Církev slaví památku sv. Emerama, biskupa a mučedníka, a sv. Mořice a jeho druhů, „mučedníků thébské legie“.

23. září, pátek – Církev slaví památku sv. Lina, římského biskupa, a sv. Pia z Pietrelciny (1887-1968), mystika a řeholníka. V kostele sv. Mikuláše ve Tvarožné bude 23. září od 17:00 sloužena tradiční mše svatá s gregoriánským chorálem.

24. září, sobota – Církev si připomíná památku Gerharda z Csanádu (+1046), biskupa a mučedníka. Proběhnou pouť k Panně Marii Bolestné do Sloupu v Moravském krasu se mší sv. podle Misálu z roku 1962 (začátek v 10 hodin) a svatováclavská pouť FSSPX, trasa Vinoř (9:00) – Stará Boleslav (cca 12:30).

25. září, neděle – Církev si připomíná památku Firmina Staršího z Amiens, biskupa a mučedníka. 53. narozeniny slaví Jan Vokál (* 1958), 25. biskup královéhradecký.

Zajímavé články

Zdeňka Rybová: Věrnost

Michal Semín: Kalousek chce vyvolat volby, dokud je Klaus prezidentem

Ignác Pospíšil

Za poskytnutí fotografie děkuji Zdeňku Kubíkovi.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: