Bůh si najde cestu…

Blasfemická socha „Zvěstování Panny Marie“, která od roku 2007 hyzdila obec Bohdaneč u Zbraslavic, někdy mezi 17. a 18. zářím zmizela. Kdo ji odřízl a odstranil, není dosud známo, policie pátrá a majitel vypsal odměnu půl milionu (více podrobností ZDE)…

Zatím můžeme jen hádat: Přišli si zloději kovu pro něco bronzu? Nebo se našli odvážní věřící, kteří se na tu hrůzu už nemohli dívat? Tak či onak, ani v jednom z těchto případů jim tento čin zazlívat prostě nemohu.

Bůh chodí rozličnými cestami. Z Bible víme, že pohanští panovníci a jejich zločiny mu sloužili k vykonání spravedlivému trestu na Izraeli. Stejně tak mohl docela dobře využít zlodějů kovu (pokud vezmeme tu horší variantu), aby zprovodil ze světa něco, co uráží matku Boží a tudíž to nikdy nemělo existovat.

Někteří možná namítnou, že to sice byla hrůza, ale biskup Kajnek tu sochu vysvětil. Nu, na to mohu říci jen jediné: nevěřím, že lze platně posvětit takovou blasfemii.

Ignác Pospíšil

29 Responses to Bůh si najde cestu…

 1. Reo On píše:

  Kajnek

  Nějak jsem také nemohl uvěřit svým očím, když jsem četl, že ta socha byla biskupem vysvěcena….

  Reo On

 2. Re: Virgo virginum praeclara píše:

  Absurdita sochaře, popření celé kultury.Katolická kultura nezná takto obnaženou sochu přesvaté Marie vždy Panny. Mater purissima, castissima. Královna zasvěcených panen všech křesťanských věků. I sami andělé žasnou na její vznešenou cudností, nad jejím Panenským Mateřstvím, nad její zázračným porodem. Největší odhalení jejího Těla je snad na ikoně „Galaktotrofusa“ (u nás např. na Zálesí „Matka Božská Provodovská“ u Luhačovic.) Tam je Maria kojící. To je v pořádku.
  Toť vše. Nekritizujme otce biskupa, ale modleme se, aby nahota byla zakryta (ve veškerém slova smyslu)….

  Pax

  Jan

  • Paul Max píše:

   „Nekritizujme otce biskupa…“ to snad nemyslíte vážně!! To se máme jako nomácky-vypatlaně tvářit jako že je všechno OK?
   Za tento čin biskupa jednoznačně stihne Boží trest a měl by být z veřejného církevního působení odstraněn.
   Bohužel je však na to dnešní pokoncilní – bezzubá církev krátká.

   • Hamish píše:

    Vzácná shoda.
    Nestřídáte se u toho nicku náhodou?:)

   • Re: píše:

    Ale samozřejmě, ať věřící z dotyčné diecéze napíší otci biskupovi, resp. se s ním setkají, vyloží argumenty, fundovaně ukaží, že jde o špatnou věc a taktně, bez slov typu „NOMácký biskup“ a jiných slovních výraziv, věc vyřeší.

    Nikoli radikálními komentáři v místní diskusi:)))

    Pax

    Jan

   • Hamish píše:

    Aha, takže věřící mají biskupovi říkat, že nemá světit sochy nahotinek, které prý znázorňují Nejsvětější Pannu.
    A přes přechod za ručičku ho máme taky vodit?

   • MichalD píše:

    @ Hamish: ale ano, je to sice absurdní, ale proč by mu ovečky neměly pomoci, pokud otec biskup neumí přes přechod přejít sám, přeci se nebudou nečinně dívat na to, jak jim ho před jejich zraky porazí auto.

    Ze svých několika nesmělých pokusů na něco takto upozornit jsem ale nabyl dojmu, že naděje na úspěch je mizivá. Dotyčný vám v lepším případě vysvětlí, že tam žádný přechod není, protože tam žádná auta nejezdí, nebo že dnes už toho o autech víme tolik, že můžeme silnici klidně přeběhnout se zavázanýma očima kde chceme.

  • Hamish píše:

   Proč nemáme kritizovat otce biskupa za to, že se propůjčil k blasfemii?

 3. Tomáš Beran píše:

  Zná někdo otce biskupa? Ano-li, mohl by se ho zeptat na „proč“?

 4. Podiven píše:

  Docela by mne zajímalo i vysvětlení autora té sochy….

  Co se biskupa týče, tipuji to na připos…nost, aby veřejnost (svět) nehulákala na katolíky, že jsou prudérní a brání svobodě uměleckého projevu.

 5. Martin R. Čejka píše:

  Nikoho evidentně nenapdla ta možnost, že se biskup Kajnek rozhodl napravit svoji velkou chybu z minulosti, přišel v noci na kopec a sochu odstranil (patrně někam zakopal).

 6. Václav píše:

  Také jsem moc rád že je ta věc pryč a doufám že nebude obnovena. Otázkou ale je jestli ta socha měla opravdu znázorňovat naši svatou Matku a jestli ke svěcení došlo. Ohledně našich médií jsem poněkud skeptický. Nebo jestli nebyla vysvěcena třeba nějaká jiná socha o kus dál. Nevím jestli na té fotce někdo rozpozná otce biskupa nebo někoho známého. Ornát ani mitru tam nevidím, ani kropenku. Jestli to není „kulturní“ akce obce. Celý ten článek mi připadá poněkud účelový. O krádežích církevních památek a devocionálií se obvykle moc nepíše a pokud ano tak většinou v tom smyslu že jsme bezmocní hlupáci kteří si nedovedou svůj majetek ohlídat, popřípadě že neuhlídáme kulturní dědictví národa a nemělo by nám tudíž být svěřeno.
  Kdyby jí monsignor Kajnek opravdu viděl a posvětil a nebyla v tom žádná bouda tak bych doporučoval se za něho modlit a připomenout si čím vším Boha i Pannu Marii urážíme my sami. Všechny své hříchy. Když se Pán Ježíš setkal se svatým Petrem, poprvé po svém zmrtvýchvstání tak se ho jenom třikrát zeptal jestli ho miluje a řekl mu ať pase ovce. To bylo všechno.

  • Hamish píše:

   Václave, to myslíte vážně?
   Napište si na biskupství a oni vám to jistě, ač neradi, potvrdí.

   • Václav píše:

    Už jsem si to ověřil. U jednoho člověka který v roce 2006 dostal pozvánku od firmy Less která se zabývá lesním hospodářstvím a na jejímž pozemku socha stála. Přímým účastníkem ale nebyl, ze zdravotních důvodů zůstal ten den doma. Bydlí ale nedaleko a ví co následovalo potom. Na pozvánkách byla socha zobrazená v nejhrubších obrysech, tak aby nebylo poznat jak vypadá. Zahalená byla do posledního okamžiku a pak následovalo překvapení. Nevím kolik minut nebo vteřin byla před posvěcením odhalena, jestli byla odhalena zároveň nebo dokonce až po posvěcení nicméně k pochybení došlo a nejednalo se o záměr z naší strany. Průšvih z toho byl už tenkrát před 5 lety a ne malý a pěkná ostuda. Proto bych navrhoval plán B. Modlitbu za usmíření urážky Panny Marie, za otce biskupa a za celou Církev. Ať už tam dají nebo nedají cokoliv tak posvěcené už to tentokrát pravděpodobně nebude. Zajímavé je že socha zmizela přestože byla prý jištěná štěnicí napojenou na satelit.

   • MichalD píše:

    @ Václav: že lid obecný dostane pozvánky, kde nic není naznačeno je normální. snad si nemyslíte, že oficiální hosté při odhalování soch (kteří tam pronáší nějaké proslovy apod.) neví, jak socha vypadá a do poslední chvíle napjatě čekají, co se objeví až někdo strhne to prostěradlo …

 7. zdeněk kaiser píše:

  Václave, děkuji za uvážlivou řeč i jednání. Jk 1, 19-20; 1.Tm 2,1-2… Už se mi zdálo, jako bych byl na blogu IDnes.

  • Hamish píše:

   Vida, já si připadal jak na Granu. S těmi vašimi neustálými citáty Písma.
   Znáte „spravedlivý hněv“ (Kristus Pán v chrámě vyhánějící penězoměnce, Kristus Pán oslovující Petra co satana, Kristus Pán hovořící o těch, kdo svedou maličkého k hříchu). Písmo si zaslouží kontext a katolický výklad.
   Nic proti vašim citacím, ale užíváte je poněkud jednostranně a celou věc podstatně zlehčujete.
   Biskup udělal neomluvitelnou věc. Důvodem mohla být zababělost, snaha nejít do konfliktu, co já vím. Ovšem mlčet k „ženání“ pornografických kousků a tím vlastně věc schvalovat, to opravdu není křesťanské.

 8. zajímavá polemika píše:

  „Hele Josef, zajedeš psovětit sochu Panny Marie do Bohdanče u Zbraslavic“
  takhle nějak si představuji pokyn tehdejšího šéfa pana biskupa Kajneka. Nebyl jím nikdo jiný než dnešní primas český Duka. Zřejmě ani jeden z otců biskupů neměl tušení, jakou ohavnou drzost pro ně místní zastupitelstvo připravilo. Osobně si myslím, že na pana biskupa Kajneka musely jít mrákoty, když došlo k odhalení tohoto paskvilu. Ale co už. Byl tam, kropenku měl, pokyn byl také dán. Tož se světilo :-(

  • Hamish píše:

   Škoda, že vás neměl po ruce svatý Tomáš (Augustin a další), když tak pracně argumentoval svobodnou vůli.
   Otec biskup měl stále dost času k otočení se na podpatku a tradá do Pardubic.
   Žel Bohu, naši biskupové jsou opravdu spíše za trest.

   • MichalD píše:

    přesně tak, navíc jak jsem právě poznamenal o kousek výše, nevěřím tomu, že dopředu nevěděl, co má posvětit. A pokud mu to pořadatelé tajili, tak tam neměl vůbec chodit, protože už to by pro něj mělo být dostatečně varující. Předpokládám, že to nebylo poprvé, co se někdo z biskupství oficiálně účastnil odhalování nějaké sochy.

 9. jeden píše:

  Dnes už se sochy naštěstí světí málokdy, pokud to bylo podle nového benedikcionálu, což určitě bylo, pak je socha jen požehnaná, respektive jsou požehnáni ti, kterým tato socha bude napomáhat v jejich zbožnosti. Doporučuji si nový benedikcionál prohlédnout, a třeba i koupit, vždyť spoustu žehnání může provádět sám laik.

  • MichalD píše:

   Myslím, že v toto případě je vcelku jedno, o jaký liturgický úkon se jednalo, i kdyby tam otec biskup jen nečinně stál bokem by se jednalo o politováníhodné selhání pastýře.

 10. jaroslav píše:

  historie nezná? cožpak neexistovalo baroko či renesance?

  • Hamish píše:

   CO tím chtěl básník říci?
   Snad že v období bezbožné renesance a zbožného baroka tvořili umělci nahé skulptury Nejsvětější Panny?

 11. Věra píše:

  Včera jsem byla v Bohdanči u Zbraslavic. Socha nahé dívky v průsvitných šortkách je tam opět. Je to prý socha nová a zatím ještě není posvěcená – bylo mi řečeno ve vedlejším kiosku.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: