Morálka je nejdůležitější

Je jednou z nejhloupějších a nejnebezpečnějších myšlenek představa, že lze přehlížet zásadní morální nedostatečnosti u schopných lidí, neboť se to vyplatí. Alespoň někdy. Klasicky slýchávám tento argument od křesťanů, kteří volili TOP 09, zejména pokud přijde řeč na pány Kalouska nebo Hegera.

Nikdy jsem nepochopil a nepochopím uvažování někoho, kdo je schopen prohlásit, že „sice dobře ví, že ten a ten politik je bezectný a veskrze úplatný lump, lhář, podvodník, hulvát a zloděj… Nicméně že ho volit přesto bude, protože  ten člověk je schopný a dokáže státní hospodaření a společenskou politiku dobře řídit.“ Je to totální selhání elementární logiky, zcela iracionální přístup – a přesto jsem s ním konfrontován skoro denně, i u jinak inteligentních a vysoce racionálních lidí.

Kdy už lidé pochopí, že morálka je ještě důležitější vlastností, než schopnosti, protože to ona vládne? Protože to ona určuje, čemu budou schopnosti politika sloužit? Jistý sobecký darebák mimořádných schopností by možná dokázal spravit naše finance a udělat mnoho pro veřejné blaho. Nicméně jak si někdo může myslet, že ho byť i jen napadne se o něco takového snažit? Protože mu to ten notorický lhář slíbil? Má ty prostoto!

Ignác Pospíšil

10 Responses to Morálka je nejdůležitější

 1. Paul Max píše:

  Ignáci, naprosto souhlasím. Velmi střízlívý postoj!
  Doporučuji nový zajímavý článek k tématu současné politiky zde:

  http://monarchiacatholica.blog.cz/1109/urvana-liberalne-demokraticka-a-revolucni-politika-d-o-s-t-schreiende-liberale-revolutionare-politik-der-d-o-s-t

 2. karmelita píše:

  Toto naprosto sedí! Snad až není takovou nectností „tahat náboženství do politiky“ jako je evidentní nectností “ tahat politiku do kostela“ :-)¨, a proto si dovolím k článku ještě malou poznámku:
  Darebáka a lumpa, byť v ryze světském smyslu sebeschopnějšího, jaksi dost těžko bude provázet Boží požehnání – a co tedy může v dlohoudobějším výhledu (a možná ani ne v tak dlouhodbém) takovéto nepožehnané působení přinést?? Zatímco u méně světsky „zdatného“, ale hluboce a upřímně věřícího člověka dokáže Pán Bůh i jeho eventuálních nedostatků či pochybení využít k dobrému – to je stará a mnohokrát osvědčená pravda…
  Takže ta chyba bude v hodně světském smýšlení voličů; oni nejsou jen naivní, nemají prostě na prvním místě Prozřetelnost a její cesty, které nejsou cestami našími, a spoléhají raději na čistě lidské zdroje…

 3. VlaM píše:

  Já sice s tímto přístupem souhlasím, ale je třeba se vyrovnat i s námitkou, zda bychom se v nebezpečí života nechali operovat od mravně pokleslého chirurga, o němž se ale ví, že je ve svém oboru špičkovým odborníkem.

  • cinicius píše:

   Špičkový chirurg nemá zájem na tom špatně operovat, navíc se rozhodujeme pro konkrétní jednu operaci. Politik má zájem nespravovat stát dobře (protože mu to zpravidla přináší velké finanční výhody) a je tak říkajíc ve vedení. Pokud trváte na mravně pokleslém chirurgovi, mluvme spíše o tom, zda ho jmenovat ředitelem nemocnice s nadstandardními pravomocemi.

  • Paul Max píše:

   Nemohu si pomoct, ale milejší je mi věrný komunista, tj. věrný i po roce 1989, než nevěrný „lidovec“, jemuž je koryto milejší než ideje za něž kandidoval a vstoupil do nové Top partaje.

 4. Pan Contras píše:

  Zato evropské monarchie včetně komunistické Anglie jen vzkvétají.
  Neznám jediného šlechtice, který neparticipuje na současném liberálním ekumenickém marasmu.

  • Paul Max píše:

   Vaše tvrzení je naprosto neprůkazné. Znáte snad všechny šlechtice osobně?
   …Navíc neznám žádného „tradičního“ katolíka jež by např. svými daněmi nespolupracoval na budování EuroSSSR. Nebo snad neplatíte daně Vaší milované republice?
   Vaše tvrzení má stejnou váhu, jako tvrzení: že všichni češi jsou komunisté, jelikož budovali 40 let komunistický ráj a pracovali pro bolševické soudruhy.

   • Hamish píše:

    „Neznám jediného šlechtice, který neparticipuje na současném liberálním ekumenickém marasmu.“

    podle vás znamená

    Všichni šlehtici participují na současném et cetera
    ?

    Pokud ano, mnohé by to vysvětlovalo.

    Mimochodem, vy daně neplatíte, hrdinný Paul Max?

   • pan Contras píše:

    Jo Herr Max, to je logika jak řemen.

    Nemusím znát všechny šlechtice abych neznal žádného, který nemá nějakou vlastnost. Netvrdil jsem, že každý šlechtic je liberální pohůnek, ale že neznám žádného, o kterém by šlo dle mých znalostí tvrdit že není, přičemž znám (nikoli osobně, ale z veřejné ostudy) systému oddaného knížete Bilderberga Slchafenberga co chrápe v parlamentu, či třeba velmstra ekumenické sekty Lazariánů, nebo zednářského pohůnka hrabte Calergiho, jehož učedníkem byl Otto Lothringen.

    (Doporučuji nastudovat si v nějaké učebnici logiky logické vzorce).

    Daně platit musíme, jinak bysme šli sedět víme?

    To, že někdo dobrovolně klepe kladívkem, aby nevypad z dobré společnosti je úplně něco jiného.

   • miroslav krabec píše:

    … quae sunt Caesaris, Caesari et, quae sunt Dei, Deo….

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: