Rozhlédnutí 2011/10/9

Sv. Terezie od Ježíše

Zdravím na počátku dalšího týdne. Z domácích událostí toho uplynulého snad stojí za zmínku, že ministerstvu zahraničí byla předána petice na podporu pronásledovaných křesťanů. Bohužel hlavní zprávy ze světa nejsou právě potěšující: mluví především o stále sílícím pronásledování křesťanů. Mimo to pro-life komunitou prolétla zpráva, že čínské úřady pravděpodobně zavraždily jednoho z předních bojovníků proti nuceným potratům, Chena Guangchenga.

V nadcházejícím týdnu připomínám především památku sv. Terezie od Ježíše (15. 10.)  a sv. Hedviky Slezské (16. 10.) 15. října rovněž proběhne tradičně katolická Slezská pouť k Panně Marii Sedmibolestné na Cvilíně. Připomínám, že tímto dnem končí nominační část ankety Zlatý brk. Prosím, znáte-li nějaký dobrý a dosud nenominovaný blog s katolickou tematikou, neváhejte ho nominovat.

Stalo se

Arcibiskup Duka zaslal prezidentu Klausovi dopis, v němž mu poděkoval za účast na svatováclavských oslavách a konstatoval, že Klausův projev byl mnoha věřícími kladně přijat.

Petice na podporu pronásledovaných křesťanů, která nakonec shromáždila 7855 podpisů, byla předána Ministerstvu zahraničních věcí ČR.

Včera náš časopis upozornil na to, že byly opět spuštěny stránky, na nichž funguje hodnocení politiků podle HPŽ ČR. Den poté stránky opět nefungují.

Stalo se ve světě

Svatý stolec ostře odsoudil pronásledování křesťanů v Indonésii. Více ZDE.

Irácký velvyslanec přiznal opodstatněnost křesťanským obavám z arabských revolucí. Podrobnosti ZDE.

V Egyptě výrazně vzrostlo protikřesťanské násilí a šikanování křesťanů. Vyskytly se případy, kdy jsou křesťanské dívky nuceny nosit ve školách muslimský šátek. Muslimové podporovaní četnými imány vypalují kostely, podniky a domy křesťanů. Někteří komentátoři vyjadřují názor, že v Egyptě právě začíná být realizována „irácká cesta“ likvidace celé křesťanské komunity. Vláda sice vydává rozhodnutí a prohlášení zastávající se křesťanů, v reálu ale nechává ve většině případů útokům volný prostor. Více např. ZDE či ZDE.

Chris Christie ani Sarah Palin se nebudou ucházet o republikánskou nominaci na prezidenta USA pro volby v roce 2012.

Levicový politik Leonel Luna navrhl zákon zavádějící na území města Mexiko „dočasné manželství“. Katolická církev proti takové zhůvěřilosti ostře protestuje. Více ZDE.

Chen Guangcheng (* 1971), čínský aktivista bojující proti nuceným potratům, dlouhodobě mučený a vězněný čínskými úřady, byl patrně čínskými úředníky zavražděn. Čínské úřady odmítají umožnit jakýkoliv kontakt s ním a z jeho rodné vesnice přišla zpráva, že je již mrtev. Více informací ZDE.

Americká biskupská konference zřídila zvláštní Radu pro náboženskou svobodu. Je to reakce na snahu administrativy Baracka Obamy zavést v americkém zdravotnictví změny brutálně porušující náboženské svobody, především pak právo na výhradu svědomí.

Kalendárium + očekávané akce a události

Podrobnější informace ke kalendáriu lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích lze nalézt ZDE.

Byl vyhlášen další ročník ankety Zlatý brk, nominační kolo potrvá do 15. října. Znáte-li dobré blogy s katolickou tematikou, neváhejte a nominujte je.

Podpořte Petici za skutečně svobodnou předškolní výchovu.

9. říjen, neděle – Je 28. neděle v mezidobí. Církev si připomíná památku sv. Dionýsia (Diviše) z Paříže, biskupa a mučedníka ze 3. století, jednoho ze čtrnácti svatých pomocníků. Před 810 lety se narodil teolog Robert de Sorbon (1201-1274), zakladatel Sorbony.

10. říjen, pondělí – Církev si připomíná památku sv. misionáře Daniela Comboniho (1831-1881) a svatých mučedníků sv. Gereona z Kolína  jeho druhů a sv. Viktora a jeho druhů.

11. říjen, úterý – Církev si připomíná památku sv. Bruna Velikého (925-965), arcibiskupa, a sv. Alexandra Sauliho (1533-1592), generála paulánů.

12. říjen, středa – Církev si připomíná památku sv. Edwina Northumbrijského, krále a mučedníka, který padl i se svým synem v bitvě u Hatchfield Chase 12. října 633, a sv. Radima, nevlastního bratra sv. Vojtěcha a arcibiskupa hnězdenského. Před 120 lety se narodila Edith Stein (1891-1942), karmelitánská filosofka a mučednice, svatořečená jako Terezie Benedikta od Kříže. Před 80 lety (1931) byla v Rio de Janieru slavnostně odhalena socha Krista Spasitele.

13. říjen, čtvrtek – Církev si připomíná památku sv. Kolomana, irského poutníka zavražděného v Rakousku na pouti do Říma.

14. říjen, pátek – Církev si připomíná památku sv. Kalixta I. (+ 222), papeže a mučedníka.

15. říjen, sobota – Církev si připomíná památku sv. Terezie od Ježíše (též sv. Terezie z Ávily;  1515-1582), karmelitánské řeholnice a učitelky Církve.

Proběhne Slezská pouť k Panně Marii Sedmibolestné na Cvilíně. Sraz poutníků v čase 10:30-11:00 před nádražím Krnov Cvilín. Tradiční mši bude celebrovat P. František L. Juchelka. Začátek ve 13:00. Plakátek ZDE.

16. říjen, neděle – Nový týden začíná 29. nedělí v mezidobí. Církev si připomíná památku sv. Havla a sv. Hedviky Slezské. Před 420 lety zemřel papež Řehoř XVI. (1535-1591), který seděl na apoštolském stolci pouhých 10 měsíců.

Zajímavé články a odkazy

Aaron Urbaczyk: Citové zlátaniny a morálka

Milo Yiannopoulos (autor) a Johana Bronková (překlad pro české čtenáře): Jak papež pomáhá ke kariéře

Ignác Pospíšil

Portrét sv. Terezie od Ježíše namaloval Peter Paul Rubens (1577-1640). Jde o volné dílo, neboť ochrana autorských práv u nějž již vypršela.


Reklamy

20 Responses to Rozhlédnutí 2011/10/9

 1. Hamish napsal:

  Žena nikdy nemůže být učitelkou Církve.
  Církev se skládá z Církve učící (klerici) a Církve slyšící (laici). Žena je laik, tudíž nemůže být částí Církve učící, nemůže učit Církev slyšící.
  Toto jmenování Pavlem VI. je jen důsledkem totálního zmatení.

  • Re: učitelky Církve napsal:

   Tohle je dost mimo. Jistě Ecclesia docens a Ecclesia discens.

   Učitelky Církve (není jen jedna) se v autoritě Boží přímo nepodílejí na magisteriu. Nepromulgují pravdy víry na Všeobecných sněmech se schválení svatého otce. Například. Podle mého mínění.

   Pax

   Jan

  • Re: doplnění napsal:

   Také by mě zajímalo, kde nedostála sv. Terezie z Ávily v:
   orthodoxa doctrina (pravověrnost v doktríně)
   doctrina eminens (učení vynikajícího významu)
   insignis vitae sanctitas (svatosti života důležitého)….

   Pax et bonum

   Jan

   mohu se mýlit…

  • Re: ano (nejen) pro sv. Terezii napsal:

   Opět je Hamish nad papeže.:) Ženy být učitelkami Církve mohou. A jsou.

   Pax et bonum

   Jan

   • Hamish napsal:

    Kazdy katolik je nad papeze, kdyz se papez jako katolik nechova a katolicky neuci.
    Coz, zel Bohu, Pavel VI. neucil.
    Zvlastni, ze toto vase a modernisitcke chapani nejak nenapadlo treba Pia X. Asi nemel prst na tepu doby, ze, Jene?

   • RE: Sv. Pius X. - pro Hamishe napsal:

    Ale jistě měl sv. Pius X. „prst na tepu doby“! Jinak by nevydal encykliku Pascendi Dominici gregis.

    http://www.vendee.cz/texty/pascendi.html

    Ta „cenzura tisku“ je tam (dle mého mínění) dobová. Tehdy měly státy běžně cenzuru. Dneska by to budilo pohoršení. Ale z teologického pohledu – není tato encyklika „prstem na tepu doby“ i dnes?

    Pax

    Jan

   • Hamish napsal:

    Ježkovy voči!
    To jsou oslí můstky.
    A co je ještě dobové a budilo by dnes pohoršení? Třeba celé Pascendi, protože modernisty je dnes většina biskupů, papeže nevyjímaje?

   • Re: Hamish napsal:

    Oslí, neoslí.:) Pascendi Dominici gregis je inspirativní i dnes. Pane Hamishi, stačí se „teologicky“ porozhlédnout: (jedním okem do Německa, druhým do Rakouska;). Naproti tomu – cenzura nespadá do kategorie neměnnosti.:) .

    Pax

    Jan

   • Jarod napsal:

    Hmmm….

    http://www.sspx.org/Catholic_FAQs/catholic_faqs__traditional.htm#femaledoctorsofchurch

    „…the right of the Church to extend the concept of „Doctor“ in an analogical sense, to those who share the necessary qualities, but who are not actually Confessors, that is public teachers, but Virgins, cannot be denied.“
    „…we can certainly accept the proclamation of these great saints (tj. sv. Kateřina, obě sv. Terezie) as Doctors…“

   • Hamish napsal:

    Můžete, Jene, sdělit, proč cenzura není dnes aktuální?
    A prosím, žádné řeči o tom, že vychází až moc knih, kdo by to dělal, atd.
    Jistě odpovíte, že dnes jsou katolíci vzdělanější, takže vědí, co a jak.
    To je však argument lichý, protože jinak by se mezi katolíky tolik nešířil třeba apostata Halík.
    Nevím, ale podle mého názoru je cenzura potřebná vždy. A dvakrát v době, kdy se na Církev útočí právě nejvíce skrze tisk/net.
    @Jarod – nu a co já s tím? To je obdobné jako s nezaviněnou nevědomostí, nepřekonatelnou nevědomostí atd.
    Tradici to neodpovídá.

   • Hamish napsal:

    @ Jarod
    Zcela se ztotožňuji s argumentací mons. Williamsona, respektive svatého Tomáše Aquinského.

 2. Fenomén Palikot napsal:

  K „rozhlédnutí“ patří, dle mého mínění i volby v Polsku. Nic nového – operace „Kačer kontra Donald“.:))) Co je však „nové“, je Palikot. Pokud skutečně chce zákaz náboženství ve školách,

  http://www.lidovky.cz/palata-tusk-bude-vladnout-tesnou-vetsinou-fjx-/ln_nazory.asp?c=A111011_084905_ln_nazory_ogo

  je to něco úděsného, protože to se učilo v Polsku i za bolševika, pokud se nemýlím. S tímto programem se někdo vůbec může dostat do „Sejmu“!!!???

  Pax

  Jan

  • Paul Max napsal:

   Je-li tento politický program jako reakce na nový kult osobnosti K.Wojtyly a zcela zjevnou pokoncilní vypatlanost, šlo by v tomto programu spatřovat i cosi zcela jiného: prostý pud sebezáchovy. Bohužel tomu nejspíš z těchto důvodů nebude.

  • Liga polských rodin...? napsal:

   Ještě. Kam se nám poděla Liga polských rodin? ;-)…:-|

   http://www.lpr.pl/ Ticho po pěšině…?

   Pax

   Jan

 3. 13. října - Fatima a sluneční zázrak napsal:

  13. říjen. Připomínáme si veliký viditelný zázrak ve Fatimě. Den, kdy tisíce lidí uviděly zázrak. Sluneční zázrak. Panno Maria Fatimská, oroduj za nás.

  Pax et bonum

  Jan

 4. Co takhle: Liga (česko(moravských) rodin? napsal:

  Když tak rozjímám, jak bylo zatočeno s Bátorou (jeho důraz na konzervativní hodnoty je mi blízký, jeho národně-prosrbsko-atd“…atd program poněkud dosti vzdálený:((, je nějaká možnost vzniku opravdu konzervativní strany? Sám podporuji KDU-ČSL, nestydím se za to. Takže těžko budu bojovat za vznik jiné strany.:). Ale podle hovorů s některými katolíky…(vzdáleně, snad)

  Co takhle:

  LIGA ČESKÝCH RODIN? Šla by založit?. (několik návrhů jména: Českomoravská liga rodin. Svatováclavská liga rodin….různé nápady. Podhoubí: (nejen) Iniciativa D. O. S. T. (nebo třeba jiná, popř, mnohé jiné?).

  Je to blouznění? Je to nerealismus? Je to naivita? Asi ano. Ale, co když…Trůny se kácí…:)

  Pax et bonum

  Jan

  • cinicius napsal:

   Dal bych přednost názvu Strana hodnot… Neboť hodnoty, morální hodnoty, jsou to nejdležitější a v současné politice pro ně není místo v žádné z parlamentních stran…

  • dodatek napsal:

   Ještě doplňuji. Nezakládám stranu.:) Příspěvek je jen Ad disputandum:)

   Pax

   Jan

  • josef napsal:

   Trůny se kácí a s nimi i celá tzv.demokracie, která je a byla jen zástěrkou lidí v kožených zástěrách. Toto divadlo zvané demokracie řídili pomocí médií a konspirací s pomocí židovské kabaly. Vždyť i první předseda ČSL s nimi hodně koketoval. A to samé by bylo i u zakládání nové strany.Buď by je mediálně znemožnili (jako v Polsku ligu rodin , anebo by tam nasadili svoje lidi. Nehledě na to že náš episkopát by to nepodpořil. A i vám by milí padre dokázali změnit názor.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: