Někdy to tak vyjde

Připadá mi kouzelné, jak náhoda (nebo snad Prozřetelnost Boží) načasovala sérii kázání sv. Jana Marii Vianneyho, kterou zde zveřejňuji. Těžko by se našla vhodnější doba ke zveřejnění kázání O pomluvě, po kterém mimochodem bude jako další následovat kázání o lehkovážném posuzování bližního. Inu, někdy to tak vyjde.

Je smutné v této době sledovat, jak se rozliční křesťanští politici okolo sporu David – Kmentová, politici mladí i staří, hezky navzájem očerňují a pomlouvají. A bohužel nejen politici. Nebo se najdou i jiné příklady, zrovna před chvílí jsem jeden zmínil na Aktualitách. Nevím, je-li za tím odosobnění internetu, či jakési prokletí doby, ale skutečně to vypadá, jako by téměř všichni lidé úplně zapomněli, že pomluva a nactiutrhání jsou těžké hříchy a křesťanovi nesluší.Jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl zveřejňovat kázání otce Vianneyho, je to, že ani staletí jim neubrala na aktuálnosti. Vlastně naopak, jsou dnes aktuálnější, než kdykoliv dříve, protože dnes už jen v menšině katolických kostelů potkáte kázání, které za něco stojí, které je nějak užitečné. A podle toho pak dnešní katolíci vypadají…

To jsem se ale rozkročil až příliš široce, tak se vrátím k původnímu úzkému tématu, abych ho nějak smysluplně uzavřel…

Je čas, abychom vzali na vědomí, že slušné chování a nepřátelský postoj k pomluvám a očerňování jsou povinností každého křesťana. A samozřejmě i křesťanského politika. Pokud tuto povinnost neplníme, velice škodíme sobě, pověsti křesťanů i celé společnosti. Opravdu je nám to už jedno?!

Ignác Pospíšil

3 Responses to Někdy to tak vyjde

  1. Pavel píše:

    „A podle toho pak dnešní katolíci vypadají…“

    No, když kazatelé mluvívají o lidských nedostatcích, tak aspoň je to v 1. osobě množného čísla. Neee, vlastně já zapomněl, na DaH pomluvy a nactiutrhání vlastně neexistují.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: