Kateřina Alexandrijská

Sv. Kateřina Alexandrijská

Dnes si připomínáme památku sv. Kateřiny Alexandrijské, panny a mučednice z dob římského pronásledování křesťanů. O jejím životě máme zprávy pouze v podobě středověké legendy, která pochopitelně není zrovna nejlepším historickým zdrojem, zejména v tomto případě, kdy fantasie jejího zpracovatele evidentně pracovala přesčas.

Nemožnost spojit sv. Kateřinu s konkrétní historickou osobností (ačkoliv podle legend měla být princeznou a známou vzdělankyní) inspirovala řadu nepřátel křesťanství k útokům na její památku a k tvrzením, že jde o zcela vymyšlenou osobu či přetvořený kult nějaké pohanské bohyně či pohanské filosofky Hypatie. Tyto teorie ovšem stojí pouze na přání svých autorů.

Ve středověku patřila sv. Kateřina k nejuctívanějším svatým, byla zařazena mezi čtrnáct svatých pomocníků a tři svaté panny, její sošku či obraz bylo možno najít téměř v každém kostele. V 19. a 20. století její popularita poměrně výrazně ustoupila, zásluhou reformy Pavla VI. dokonce dočasně vypadla z římského kalendáře, kam byla vrácena v roce 2002, nicméně stále patří mezi nejznámější starověké svaté a  inspiruje mnohé věřící.

Na facebooku padl nedávno ve skupině Modlitby za pronásledované křesťany návrh, aby se křesťané denně modlili litanie ke sv. Kateřině Alexandrijské o přímluvu za to, aby všichni Egypťané poznali Ježíše Krista jako Pána a Krále. Byl by to prý nejlepší způsob, jak vyřešit jejich pronásledování. S tím lze souhlasit, i když si dovolil upřesnit, že poznat Krista nestačí. Je třeba jej přijmout. Každopádně minimálně k 25. listopadu by se litanie ke sv. Kateřině Alexandrijské za účelem obrácení muslimského světa a Egypta především ke Kristu opravdu hodily. Každoročně. A jsem si jist, že najdeme i jiné svaté, dávající příležitost k podobně zaměřeným litaniím. Zkusme to.

Ignác Pospíšil

Autorem obrazu sv. Kateřiny Alexandrijské je Caravaggio (1571-1610).

One Response to Kateřina Alexandrijská

  1. Václav píše:

    Svatou Kateřinu chovám ve veliké úctě a svědectví a tradice Církve mi bohatě stačí i po zcela konkrétní a historické stránce. Nedovedu si představit věrohodnější a lepší lidské svědectví. Pro Egypt a okolí by mohl být vhodným přímluvcem a pomocníkem například svatý Antonín Veliký, poustevník na poušti poblíž Alexandrie a celá Thebanská legie, zdecimovaná a vyhlazená pro víru v Ježíše Krista ve svatém Mořici ve Švýcarsku. Svatý Maur a druhové, pocházející z oblasti egyptských Theb. Její smrt v tak masovém měřítku byla také mnohokrát zpochybňována ale průběžné vykopávky postupně odhalily pozůstatky cca 6 000 lidí, což odpovídá legendám. Kdo chce může se přesvědčit.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: