Rozhlédnutí 2012/01/01

Vladimirská Bohorodička (12. století)

Jelikož zde máme dobu mimořádně hektickou, bude toto rozhlédnutí stejně jako předchozí poněkud zkrácené. Následující by se už měla vrátit ke klasické struktuře. Tedy stručně o tom, co nás v prvním týdnu roku 2012 čeká a nemine:

Máme zde neděli 1. ledna a s ní slavnost Panny Marie, Matky Boží, památku sv. Zdislavy z Lemberka a první den občanského roku. Další významné svátky v týdnu jsou svátek Nejsvětějšího Jména Ježíš (2. nebo 3.) a slavnost Zjevení Páně (6.) Příští týden započne svátkem Svaté rodiny, resp. Křtu Páně (8.)

Z akcí bych upozornil na přednášku Petra Hájka na téma Křesťané v obklíčení médií, která proběhne 3. ledna v Praze.

Akčník a kalendárium

Podrobnější informace ke kalendáriu lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích lze nalézt ZDE.

1. leden, neděle – Církev slaví slavnost Panny Marie, Matky Boží a je první den občanského roku. Navíc si připomínáme památku sv. Zdislavy z Lemberka (asi 1220-1252), která zemřela 760 lety.

2. leden, pondělí – podle tradičních kalendářů slaví Církev v tento den svátek Nejsvětějšího Jména Ježíš, kalendář Pavla VI. připomíná památku sv. Bazila Velikého a sv. Řehoře z Nazianzu, biskupů a učitelů Církve. Před 520 lety obsadili Španělé Granadu, čímž byla zakončena reconquista na Pyrenejském poloostrově. Před 120 lety se narodil bl. Zoltán Lajos Meszlényi (1892-1951), maďarský biskup a mučedník.

3. leden, úterý – kalendář Pavla VI. umisťuje na tento den volitelnou památku Nejsvětějšího Jména Ježíš, jinak si připomínáme památku sv. Antera, papeže a mučedníka. Před 120 lety se narodil J. R. R. Tolkien (1892-1973), jeden ze zakladatelů žánru fantasy. V Praze proběhne večer přednáška Petra Hájka na téma Křesťané v obklíčení médií. Podrobnosti ZDE.

4. leden, středa – Církev si připomíná památku sv. Elizabeth Ann Seton (1774-1821), zakladatelky sester milosrdenství.

5. leden, čtvrtek – Církev si připomíná památku sv. Telesfora, papeže. V USA si navíc připomínájí památku. sv. Jana Nepomuckého Neumanna (1811-1860).

6. leden, pátek – Církev slaví slanost Zjevení Páně (resp. Tří Králů). Před 600 lety se narodila sv. Jana z Arku (1412-1431), francouzská vizionářka a mučednice.

7. leden, sobota – Církev dnes slaví památku sv. Knuta Lavarda (+ 1131), dánského prince a mučedníka, a sv. Raimunda de Penyaforta (+ 1275), dominikánského kněze, misionáře a zpovědníka.

8. leden, neděle – podle tradičních kalendářů si Církev připomíná svátek Svaté Rodiny, podle kalendáře Pavla VI. pak svátek Křtu Páně, který je posledním dnem Vánoc (pro tradiční katolíky Vánoce končí až  13. ledna). Jinak se tento den připomíná památka sv. Severína z Norika (+482), opata.

Ignác Pospíšil

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: