Rozhlédnutí 2012/01/8

Křest Páně

Vítejte u dalšího rozhlédnutí. Dnešní nabídka odkazů a článků je poněkud širší, ale snad jsou to všechno důležité a zajímavé věci.

Tento týden začíná svátkem Svaté rodiny. Z dalších svátků a výročí je třeba připomenout především oktáv Zjevení Páně, kterým 13. ledna končí Vánoce, a památku sv. Hilaria z Poitiers (14.) Jako Češi bychom taky neměli propásnout památku českoitalského misionáře bl. Odorika z Pordenone (rovněž 14.)

Z dění ve světě bych upozornil na sílící pronásledování křesťanů v Nigérii a vyzval vás tak opět k modlitbám za naše bratry.

Stalo se doma

Arcibiskupství pražské oznámilo, že se arcibiskup Dominik Duka má stát v únoru kardinálem.

Věci veřejné ve vládě blokují církevní restituce.

Stalo se ve světě

Svatý stolec ustanovil k 1. lednu Osobní ordinariát Stolce sv. Petra, který má sloužit americkým anglikánům navracejícím se do Katolické církve. Jeho prvním ordinářem se stal otec Jeffrey N. Steenson, bývalý „episkopální biskup“, který v roce 2007 konvertoval ke katolicismu a o dva roky později byl vysvěcen na kněze.

Ve Španělsku sílí požadavky pro-life hnutí na urychlený zákaz potratů. Podrobnosti anglicky ZDE. Ve Španělsku od prosince vládnou lidovci, kteří porazili socialisty, za nichž byly potraty povoleny, je každý den povražděno na 300 nenarozených dětí.

Ve Spojeném království pokračuje tažení lorda Falconera za povolení euthanasie. Podrobnosti ZDE.

Michael Campbell, biskup Lancasteru, vydal pastýřský list o vzdělání, v němž píše, že je třeba zvážit, zda má Církev dále podporovat školy, které jsou již katolické jen podle jména. Podrobnosti anglicky ZDE.

Katolická církev a pro-life skupiny otevřely v Keni kliniku, na které se bude mimo jiné vyučovat přirozenému plánování rodičovství a zodpovědnému sexuálnímu chování. Podrobnosti anglicky ZDE.

Podle úřady zveřejněných dat končí v New Yorku potratem na 40 % všech těhotenství. Podrobnosti ZDE.

Jako každý rok vydala protestantská organizace Open Doors seznam padesáti zemí, které nejvíce pronásledují křesťany. Podrobnosti v češtině ZDE. Musím říci, že pořadí v seznamu neodpovídá vždy realitě – nejvíce mne přitom bije do očí zcela absurdní umístění Běloruska před Indonésii.

V Jižním Súdánu vypukla vlna velkého násilí, příčinou mají být spory mezi jednotlivými kmeny a boj o vodní zdroje. Mluví se o tisících mrtvých, vypalování usedlostí a masovém unášení žen. Armáda nedávno vzniklého státu má omezené možnosti a zatím situaci příliš nezvládá. Podrobnosti ZDE.

V USA začaly republikánské primárky. V prvním kole v Iowě se vykrystalizovali tři hlavní kandidáti: Mitt Romney (25 %), Rick Santorum (25 %) a Ron Paul (21 %). Podrobnosti ZDE. Výsledek výrazně posílil médii systematicky opomíjeného Santoruma, který navíc získal podporu CatholicVote.org, přední americké organizace prosazující katolické hodnoty v politice. Podrobnosti anglicky ZDE a ZDE.

Stupňují se útoky muslimů na křesťany v Nigerii, zavražděny byly desítky našich bratří. Prezident země vyhlásil pro některé regiony výjimečný stav. Toto dění našlo odezvu i v české politice, když KDU-ČSL vyjádřila podporu tomuto výjimečnému stavu a vyzvala české i evropské politiky, aby Nigerii podpořili.

Svatý stolec oznámil, že v únoru bude jmenováno 22 nových kardinálů. Vedle českého arcibiskupa Dominika Duky mezi nimi budou kupříkladu tak výrazní bojovníci za práva nenarozených dětí a rodinné hodnoty, jako jsou Timothy M. Dolan, arcibiskup New Yorku, a Thomas Collins, arcibiskup Toronta.

Kalendárium a akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích lze nalézt ZDE.

8. leden, neděle – podle tradičních kalendářů si Církev připomíná svátek Svaté Rodiny, podle kalendáře Pavla VI. pak svátek Křtu Páně, který je posledním dnem Vánoc (pro tradiční katolíky Vánoce končí až  13. ledna). Jinak se tento den připomíná památka sv. Severína z Norika (+482), opata.

9. leden, pondělí – Církev si připomíná památku bl.  Marie Terezie od Ježíše (1576-1622), zakladatelky Školských sester de Notre Dame, která zemřela před 390 lety.  Před 110 lety se narodil sv. Josemaría Escrivá de Balaguer (1902-1975), španělský kněz a zakladatel Opus Dei.

10. leden, úterý – Církev si připomíná památku sv. Agatha (+ 681), papeže.

11. leden, středa – Církev si připomíná památku sv. Hygina (+ okolo 140), papeže.

12. leden, čtvrtek – Církev si připomíná památku sv. Bernarda da Corleone (1605-1667), kapucína.

13. leden, pátek – Tradiční katolíci slaví oktáv Zjevení Páně a spolu s ním svátek Křtu Páně. Pro ně je tento den posledním dnem Vánoc. Podle kalendáře Pavla VI. slaví Církev památku sv. Hilaria z Poitiers, biskupa a učitele Církve ze 4. století.

14. leden, sobota – dnes si památku sv. Hilaria z Poitiers, biskupa a učitele Církve ze 4. století, připomínají i tradiční katolíci. Zároveň bychom zde v Čechách měli vzpomínat na bl. Odorika z Pordenone (+ 1331), italského misionáře a cestovatele českého původu.

15. leden, neděle – Je druhá neděle po Zjevení Páně (2. neděle mezidobí). Církev si připomíná památku sv. Pavla Thébského (+ okolo 341), poustevníka.

Zajímavé texty a odkazy:

Česky:

Markéta Bahníková: nahrávky přednášek o lidových zvycích a životním stylu v Čechách pro Institut sv. Josefa: 1. díl, 2. díl.

P. František L. Juchelka OFM Conv.: Slovíčko – Svaté rodiny (Lignum vitae)

Peter Miller: Stručná obrana tradicionalismu (Rex!)

Anglicky:

Justin Bell: Tim Tebow Motivates, Challenges Catholics

Steven Ertelt: CDC Data Shows Abortions Declined During Bush Administration

Kathleen Gilbert: Santorum rips Obama admin for censoring abstinence as ‘artifact of a bygone era’

Ben Johnson: Constitutional experts: pro-life ‘terrorists’ could be permanently detained without trial under law

Brian Kemper: New Year’s Resolution: 10 Pro-Life Things You Can Do in 2012

Matthew A. Rarey: A Politician’s Spiritual Journey

Marco Tosatti: Asia Bibi, silent martyr

Kristen Walker: 5 Female Celebrities I Support, And Why

Ignác Pospíšil

Poznámka: Autorem obrazu z roku 1537 je portugalský malíř Garcia Fernandez.

Reklamy

12 Responses to Rozhlédnutí 2012/01/8

 1. Paul Max napsal:

  Ad blokace restitucí ze strany VV.
  Ač jsem dříve hodně fandil restitucím, dnes pochybuji o jejich pozitivním výsledku. Tj.v případě restitucí se obávám, že se jedná o další tunel ČR spolu s prominenty z ČBK. Část majetku bude vydána: samozřejmě ten, který není tolik lukrativní – pozemky a nemovitosti jež půjdou dobře zpeněžit v zajímavých lokalitách či zastavěné (zdroj nájmů) si státní aparátčíci rozprodají sami, přitom by si je Církev mohla prodat sama a pravděpodobně za mnohem více, než dostane(?) v peněžní náhradě. 10 mld.jež se zavázala ČBK v dohodě se státem z katolického majetku přenechat ostatním nábožen.uskupením je však naprosto skandální. Jakým právem si dovolí biskupové takto hospodařit se svěřeným majetkem? Majetek jim přeci nepatří! Bojím se toho, že majetky, jež moudře nastřádali katolické generace před námi dnes zpronevěří současná pokoncilně dezorientovaná ČBK. Výprodej církevních nemovitostí je dnes totiž mnohem větší, než v dobách komunistického útlaku. Proč? Vidíme-li, že někteří prominenti „odjíždějí“ jedno nové auto za druhým, nutně se musíme ptát: kde na to berou? Budou-li mnozí administrátoři farností hospodařit ve stylu litoměřického biskupství při správě farnosti v Trmicích, máme se opravdu na co těšit…

  • Pius napsal:

   Jsem též proti restitucím. V době, kdy biskupství dělají vše pro ničení Církve, nebylo by dobré jim v tom ještě napomoci vydáním majetku.
   Majetku, který vlastnila KATOLICKÁ Církev, který Jí věnovali katolíci za účelem podpory šíření katolické víry a spásy duší. Ti by jistě nesouhlasili s tím, že jej získají modernisté a humanisté, kteří na katolické Církvi parazitují a katolíky jsou jen podle jména, šíří hereze a svádí duše do pekla.
   Ideální by bylo vrácení majetku odložit na dobu, kdy bude hierarchie opět katolická a naloží s ním správně.

   • Lukáš Biskupický napsal:

    Piův návrh: „Ideální by bylo vrácení majetku odložit na dobu, kdy bude hierarchie opět katolická a naloží s ním správně.“

    LB: Mohl bys to Pie domluvit s nepřáteli Církve, určitě budou mít pochopení a počkají, až bude Církev zase vzkvétat a pak jí teprve vrátějí majetek“.

   • Pius napsal:

    No jistě, domluvit to nedokážu.
    Naštěstí má Církev mocnějšího Zastánce než jsem já :-)

  • Teofil napsal:

   Boží prozřetelnost ví proč restituce do dnes neprošly. A bylo by velmi dobré, kdyby tomu tak bylo i nadále.

   • Re: (nejen)Theofil napsal:

    Tady je vidět, jak ideologie (ať už „zleva“, nebo „zprava“ (opravdu „zprava“?) zatemňuje mysl. Už jsme zapomenuli: „co bylo ukradeno, mělo by se vrátit?“ Církev jistě netouží po „latifundiích“!!! Jednání se státem by ráda zřejmě viděla ukončené. Má tomu jednou bránit „pan Ne-Hubený“, podruhé „Věci soukromé s. r. o. ?“:))))))))
    (sorry za vtípek).

    Co jsme si, to jsme si!!!:)???
    Ale – uvědomme si, že Církev katolická vychází velice vstříc. A „bere pod křídla“ i jiná křesťanská náboženství. Nejde o touhu po majetku. Jde o „restituční tečku“.:)

    Pax et bonum

    Jan

   • Paul Max napsal:

    Není problém to, zda Církev baží či nebaží po latifundiích. Problém je spíše v tom, že současné garnituře z ČBK již není nic svaté. Prodávají se nejen lukrativní nemovitosti (fary apod.) a to včetně těch zrekonstruovaných – tudíž v krátkodobém horizontu bez investic- ale též i kostely. Problém je tedy spíše v tom, že navrácený majetek bude „projeden“ v nejrůznějších pochybných projektech mafiánsko-rodinných klanů a milců. Výsledek je proto zřejmý: Církev naprosto neprozíravě vyklízí pozice z měst a obcí. Restituce dalšího majetku povede k dalším zpronevěrám a prošustrování toho co generace katolíků nashromáždili – to je třeba si uvědomit.

 2. Andy napsal:

  Malá poznámka vzhledem k dnešním financím: V historii vždy až do reforem Josefa II. vlastnila církev cca 1/3 půdy ve všech státech Evropy(to platilo v podstatě již od ranného středověku). Četl jsem kdysi brožuru z r. 1925 o tom jak Masaryk a jeho klika zdírají Církev. Pokud si dobře pamatuju, v době superkrádeže Církevního( a šlechtického) majetku vlastnila ŘKC na území ČR cca 20% půdy(polí, lesů, luk, rybníků atd.). Po ní jí zůstalo, teď nechci kecat, mám pocit že 8,5%, ale nepamatuju se přesně. Do toho ale stát nařídil nucenou zprávu majetku, takže se s církevním majetkem nemohlo de facto hnout, takže lesy se netěžily v podstatě vůbec(ale lesníci placení Církví mzdu samozdřejmě dostávat museli), s rybníky to bylo podobné, jak to bylo s polnostmi nevím. No a pak přišlo znárodnění Benešovo a to poúnorové bylo už jen směšně malé v porovnání ve srovnání s Masarykovým a Benešovým.
  Ale teď malá úvaha- HDP ČR je cca 5 bilionu. Služby(hlavně lichváři, PR agentury a podobné věci) tvoří dnes cca 59% z HDP(vím že v 70. letech jen 35%). Zemědělství+ průmysl tedy tvoří cca 2,1 bilionu HPD. 2,1 bil. – DPH a další daně je cca 1,7 bil. KČ. No, při podle mě relativně snadno dosažitelném zisku 5% z obratu( 5% je v průmyslu běžné(koncerny ale přelévyjí peníze do daň. rájů nebo nakupují mercedesy aby si je odečetli z daní, proto velké firmy mají dost malý oficiální zisk), mnoho firem má 10% zisku, v podniku kde dělá táta je mnoho výrobků na kterých se snadno dosáhne 30% i více) je zisk z 1700 miliard 85 mld. Kč.
  Církev kdyby měla majetek jako před (d)reformamy Josefa II. by měla mít příjem 85 miliard Kč ročně.

  Vím že představa, že by církev provovala fabriky může připadat někomu ujetá, ale v historii to bylo naprosto samozdřejmé. Rytířské řády běžně měli manufaktury na výrobu zbraní a brnění, oblečení atd. pro svoji potřebu. Stejně tak kdysi existovali katolické lidové družstva jež měly na starost obchod i průmyslovou výrobu(např. Hlinka byl jejich velkým propagátorem). A konec konců, dnes spousta firem je akciovek, kde vlastník-akcionář se o podnik de facto nestrá, podnik spravují najatí manažeři a jednou za rok se akorát shodnotí fin. výsledek a vedení se buď odmění nebo vyháže. Když může být akcionářem kdejaký stbák žijící většinu roku v Dominikánské rep., proč by nemohla být i ŘKC?

  Ale jen tak pro zajímavost. Kdyby se Církev zaobírala v podnikání jen zemědělstvím, tak by obrat byl 47 mld. Kč, a zisk 1,4 mld.Kč.

  • Hamish napsal:

   Stačí se podívat do Rakouska. Tam je Církev snad největší zaměstnavatel.
   Bohužel, majetek v rukách těch, co momentálně řídí oficiální struktury u nás, jen se přelije do ruk těch, kteří už dávno jsou přisátí na struku (jeden za všechny je zloděj Onderka, který svého času rozkrádal ((a nyní prý opět rozkrádá)) majetek českým křižovníkům). Církev nemá schopné „managery“, kteří by věděli, co s tím.
   Jinak ale souhlasím s Piem výše. Bylo by docela komické donutit hierarchii k dokazování, že jsou touž Církví, které bylo ukradeno ;)

  • Teofil napsal:

   Dnešní církev by to všechno projela během krátké doby, jelikož nemá žádné manažerské zkušenosti. Viz arcibiskupské sklepy .

 3. ivka napsal:

  Radši nevydávat.
  nedovedu si představit našeho /nepraktického/ faráře, administrátora 6 farností jak se stará o vrácené lesy a rozsáhlé pastviny,které bude muset udržovat:kácet, sázet, sekat…..

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: