Ideová konference KDU-ČSL: Nic moc nového

Pavel Bělobrádek

V Praze dnes proběhla Ideová konference KDU-ČSL, texty některých projevů na ní je možno najít na stránkách strany, časem se toho snad objeví více. Co k ní můžeme říci? Snad jen to, že se nic tak převratného, jak bylo ohlašováno, nekonalo. Většina vystupujících řekla to, co už delší dobu říká, nic v zásadě nového jsem neviděl ani neslyšel, což se i dalo očekávat, skutečně zajímavé budou až konkrétní návrhy konkrétních bodů programu, které strana představí na jaře. Přesto si neodpustím několik postřehů a myšlenek.

Bohužel jsem nestihl první dvě vystoupení, takže mým prvním zážitkem byly projevy Zuzany Roithové a Pavla Svobody (text ZDE), které považuji za to nejhorší na konferenci. Projevy obou matadorů evropské politiky prezentovaly obvyklý mocný gejzír eurooptimismu, tentokráte snad ještě silnější, než obvykle. Samozřejmě, v tom gejzíru tu a tam plavaly i některé konkrétní nápady, mnohdy i pozitivní. Ale ústřední myšlenku těchto projevů nemohu v žádném případě akceptovat, byť souhlasím, že to je věc, v níž se mohou katolíci názorově rozejít a zůstat přitom katolíky.

Poté následoval projev prvního místopředsedy Mariana Jurečky (text ZDE), který patří k těm nejnadějnějším postavám nového vedení. Říkal spoustu zajímavých a dobrých věcí, nicméně bohužel k jeho projevu mám tutéž výhradu, jako k „prorodinné politice“ celé KDU-ČSL: absentuje v ní cíl, který je ústředním bodem jakékoliv tradiční křesťanské rodinné politiky. Tedy cíl umožnit co největšímu počtu žen, aby mohly zůstat s dětmi doma, budou-li si to přát. Je smutné, že tento důraz, který by měl být primárním a ústředním bodem křesťanského snažení, nebyl v projevu vůbec akcentován. Odpovídá to dlouhodobému lidoveckému směřování, ale křesťanskému přístupu už tolik ne.

Příspěvky místopředsedů Liptákové (text ZDE) a Bartoška (text ZDE) bych označil za kompetentní. Leccos by mi v nich chybělo, ale témata jsou tak široká, že by sama vydala na konferenci. Omezím se tedy na to, že jsem zklamán tím, že v oblasti hazardu se Bartošek zmínil pouze o přenesení pravomocí rozhodování o něm na obce. Očekával bych v této věci mnohem tvrdší a jasnější vyjádření směrem k potlačení hazardu a heren.

Projev pana senátora Šilara se mi definitivně přestal líbit v okamžiku, kdy neodolal a hlásajíc zásadu, že nejlepším ochráncem přírody je hospodář, se tvrdě opřel do ochránců přírody. Pokud si to znalý člověk zasadí do kontextu soustavné lidovecké podpory drancování Šumavy, je to úsměvné a odporné zároveň. Tímhle tedy mládež lidovci rozhodně nepřitáhnou. Nicméně pomineme-li tuto stránku věci, bylo vystoupení pana Šilara poměrně rozumné.

V projevu Heleny Šustrové (text ZDE) mi chybělo vyjádření podpory domácího vzdělávání a církevního školství, kterážto témata by měla být v dnešní době absolutní prioritou pro jakoukoliv křesťanskou stranu. Stejně tak mi tam chybí další zásadní téma – jak bránit nekřesťanské indoktrinaci křesťanských dětí ve školách – viz například problémy s amorální sexuální výchovou. Celkově jsem proto tímto příspěvkem zklamán.

A co projevy předsedy? Pavel Bělobrádek (celkem tři projevy, dva na začátku a jeden na konci, hlavní ZDE) je dosti slušný řečník, patrně nejlepší řečník na konferenci,  a rovněž je poměrně schopný politik. Bohužel katolíka musí občas velmi znepokojovat to, co říká. Jeho přístup ke KDU-ČSL jako ke straně, která nemá sociální učení Katolické církve jako zákon, ale pouze jako inspiraci, jeho odkazy na rakouské a německé vzory, jeho oblíbená řečnická figura, že máme 10 přikázání, ne „jen to páté“ (která zdánlivě tvrdí, že máme mluvit o všech, ale ve skutečnosti je určena k potlačení připomínání právě toho pátého, což vnímám jako opravdu mistrovský trik, bohužel směřující zcela nekřesťanským směrem) musí varovat každého katolíka, který svou víru bere vážně, a proto ji nemůže před volbami odkládat stranou.

Na druhé straně je třeba přiznat, že v projevu o zdravotnictví přišel pan předseda  s relativně konkrétními sliby z oblasti pro-life politiky. Nemluví sice o zákazu potratů, ale slibuje snahu o větší informování žen o alternativách potratů a podporu těchto alternativ. Pokud bude tato věc realizována, pokud se tyto principy skutečně uplatní v podrobných jarních programových návrzích a následně budou prosazeny v praxi, je to dobrý první krok správným směrem.

Podtrženo a sečteno: jako katolík nejsem a nemohu být s konferencí spokojený, tak jako nejsem a nemohu být spokojený s KDU-ČSL. Dokonce ani tehdy, když odložím stranou svůj odpor k EU a drancování Šumavy. Je možné, že tato strana nakročila správným směrem, což se ale prokáže (či vyvrátí) až na jaře při tvorbě programu a po volbách v práci těch, co budou zvoleni. Každopádně ale stranu čeká ještě dlouhá cesta, pokud má být fungující a platnou křesťanskou stranou.

No a na závěr ještě k organizaci: přišla poněkud lidovecky neprofesionální. Sál vypadal (alespoň při pohledu z kamery) moc malý a nevlídný a vyplňování mezer mezi vystoupeními jednotlivých přednášejících židovskými vtipy je něco, co by mělo být rychle jednou provždy opuštěno a zapomenuto. Možná i s autorem a provozovatelem tohoto hloupého a nevkusného nápadu. Pochybovat lze i o vkusu aktivistů podporujících kandidaturu Zuzany Roithové na prezidenta. Anglické nápisy na jejich žlutých tričkách nepochybně ladí k eurooptimistickému zápalu jejich favoritky, nejsem si ale jist, ladí-li i s faktem, že jde o volbu prezidenta České republiky.

Ignác Pospíšil

Mediální ohlasy konference:

http://zpravy.idnes.cz/zasmradly-curbes-a-ceske-cesty-tunelem-nechceme-zlobi-se-sef-lidovcu-1gl-/domaci.aspx?c=A120121_105506_domaci_kop

http://www.lidovky.cz/ne-zasmradlemu-curbesu-lidovci-zahajili-navrat-ze-zahrobi-pnm-/ln_domov.asp?c=A120121_122606_ln_domov_ogo

8 Responses to Ideová konference KDU-ČSL: Nic moc nového

 1. Tomáš Beran píše:

  Václav Klaus, neonacisté a Rusko rozkládají Evropu. No to je analýza jak hrom. Hrom z bleskového myšlení pana docenta Svobody.

  • antal89 píše:

   Svoboda se tam tváří jako horoucí idealista. Nechápu jak mohl vystoupit na IDEOVÉ konferenci z takovou snůškou subjektivní výlevů. Osobně už si o něm nedělám žádné iluze. On (a s ním i Jajtner) se obávl hovořit blíže k tématice diskuze, které se přesunula k otázce spojitosti Římského klubu a klubu Rotary s zednářskými ložemi na Ideové konferenci MKD v Želivě. Jestliže se obává mluvit jako veřejná osoba o tomto, tak o čem by chtěl mluvit v Parlamentě před protihráčem jako ČSSD, TOP 09, VV a dalších pseudopolitiků? V tomto směru se obávám, že už sám sebe odepisuje.

   • Pius píše:

    Svoboda se bojí bavit o Rotary a podobných zednářských přípravkách? A víte že se mu vůbec nedivím? Ještě by ho mohli vyloučit.

 2. antal89 píše:

  K poslednímu – já osobně nevím, co všichni s tou žlutou mají. Známý pořád chodí všude ve žluté kravatě (a to už i na plesy) a už mi to připadne, jako by se tady tím vytvářelo nějaké žluté autoritářství. Jestli to otak bude pokračovat dál, tak zřejmě asi já osobně nepřestanu nosit černou vázanku.

  K ostatnímu. Proejv Heleny Šustrové, jak jsem jej četl mi připadnul příliš laciný vzhledem k problému. Kromě tebou zmíněné absence zmínek o církevním a domácím školství se vůbec, ale vůbec nevyjdářila k aktuálnímu problému vysokého školství, čím mohla ihned získat straně podpory ze strany akademických obcí zvláště v této historické chvíli, kdy se mnoho rektorů obává ztráty akademických práv a svobod spolu s tím, že se univerzity přemění ve fabriky a studenti ve zboží.

  Projev Pavla Bělobrádka, ač v něm vidíme spoustu odkazů na Německo a Merkelovou opět dokázal, že dotyčný ví o čem mluví a má o věci narozdíl od naší ODS přehled. Velmi bijící vzhledem k tomu, že záznam jeho příspěvku zveřejnila ČT24 necelou hodinu po závěrech ideové konference ODS, působila jako antitesis tomu, co řekl Nečas i jeho ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Náhle Pavel Bělobrádek říká, co jsme měli dělat a neudělali jsme, co naše vláda zaspala a že výsledek je takový, že Nečasova vláda za pouhý rok a půl zbavila veřejné finance ještě o víc než vlády předchozí, kde mohla investovat nebo získat peníze, tak tam raději ještě více utratila, o peníze z vytunelované Mostecké uhelné přišla jen díky tomu, že neodpověděla na apel Švýcarska, které nám nabízelo zdarma vstoupil do soudní kauzy a získat peníze zpět. Jestliže KDU je ostudou z hlediska sociální nauky církve, tak ano, přiznávám se, že je to možné, ale nemohu potvrdit, na druhou stranu je však jasné, že v předsednictvu jsou lidé, kteří mají zájem o další informace a není jim vůbec jedno, co se dole děje a to je jen dobře.

  • :) píše:

   Že Pithart chce na Hrad lóžového kolegu Schwarzenberga není žádné překvapení. Jen je zajímavé, jak si poslední dobou dovolují podporovat se čím dál tím nepokrytěji.

 3. Conserv. píše:

  Hezký den, mohu mít dotaz ohledně výše zmíněné prezidentské volby? Koho si představujete jako ideálního prezidenta?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: