Rozhlédnutí 2012/02/05

Vítejte u šestého letošního rozhlédnutí. Je neděle Devítník, začíná třítýdenní doba předpostní. Ze svátků a památek v týdnu vynikají vzpomínky na sv. Tita (6. 2.), Cyrila Alexandrijského (9. 2.) a Zjevení Neposkvrněné Panny Marie (11. 2.)

 

Stalo se doma

Boje okolo církevních restitucí pokračují. Spisovatelka Lenka Procházková podala trestní oznámení na premiéra Nečase, arcibiskupa Duku a další za spiknutí za účelem okradení státu. Restituce se rovněž dostaly do Sněmovny, kde o prvním dnu jejich projednávání předvedli komunističtí a sociálnědemokratičtí poslanci smršť mimořádné ubohosti, nízkosti a nestydatosti. Ani jedna z těchto stran vrátit ukradené nechce. Snad si na to křesťané při volbách vzpomenou.

Celé je to vlastně smutný doklad toho, jak hlubokou pravdu měli kardinál Tomášek a další katolíci, když váhali s podporou Charty 77 s odkazem na to, že znají její signatáře a že mnozí z nich se od skalních komunistů liší jen tím, že ve Straně neuspěli. Tance, které okolo restitucí předvádějí chartisté Lenka Procházková či zběhlý kněz František Bublan, jim dávají za pravdu.

Výtěžek Tříkrálové sbírky 2012 činí něco přes 74,5 milionu korun, což je další rekord (a o necelé dva miliony více, než loni).

ČT24 informovala „vyváženě“ o akcích Stop Genocidě.

Stalo se ve světě

Hinduisté za nečinného přihlížení policie přepadli a terorizovali katolickou univerzitu v indickém státě Karnátaka. Podrobnosti ZDE.

Mons. Jozef Haľko byl jmenován pomocným biskupem bratislavským. Podrobnosti ZDE.

Polští biskupové pozvali Benedikta XVI., aby v roce 2015 či 2016 navštívil Polsko. Více ZDE.

Španělsko: Lidovečtí ministři oznámili, že zruší liberalizaci potratů a amorální předmět „Výchova k občanství“, který propaguje sodomii a volný sex. Obojí „vymoženosti“ zavedla sociálně demokratická vláda premiéra Zapatera. Podrobnosti česky ZDE a anglicky ZDE.

Zemřel kardinál Bevilacqua, emeritní arcibiskup Filadelfie. Kardinálský sbor po jeho smrti tvoří 191 kardinálů, z nichž 107 má právo se účastnit konkláve a 84 nikoliv. 18. února ovšem Benedikt XVI. jmenuje 22 nových kardinálů, z toho 18 voličů a 4 starší osmdesáti let.

Barack Obama ujistil věřící voliče, že se denně modlí k Bohu. Podrobnosti ZDE. Upřímně, z jeho konání by to člověk nepoznal – vzhledem k jeho amorální, zločinné a nekřesťanské agendě bych spíše očekával, že co hodinu vzývá Ďábla.

John Sentamu, anglikánský „arcibiskup Yorku“ a druhý muž britského anglikanismu, vystoupil proti plánům Cameronovy vlády, která chce pod pojem manželství zahrnout také svazky osob téhož pohlaví, a přirovnal Davida Camerona k diktátorům, kteří zaváděli newspeak.

V USA se do nového ordinariátu pro bývalé anglikány hlásí již 130 pastorů. Podrobnosti ZDE.

Již milion Poláků podepsal protest proti tomu, že televize Trwam nedostala licenci pro digitální vysílání. Podrobnosti polski ZDE (zvukový záznam). Držím palce. Další informace česky TADY.

Kalendárium a akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt ZDE.

5. únor, neděle – tradiční katolíci slaví neděli Devítník a začíná pro ně třítýdenní doba předpostní (více informací ZDE). Jinak si tento den připomínáme památku sv. Agáty Sicilské, panny umučené okolo roku 251. Proběhne Slavnost světla ve znojemském klášteře sv. Hippolyta.

6. únor, pondělí – tradiční katolíci si připomínají památku sv. Tita, biskupa a spolupracovníka sv. Pavla, umučeného na přelomu 1. a 2. století. Jinak na tento den připadá památka sv. Pavla Mikiho a druhů, 26 mučedníků povražděných v Nagasaki 5. února 1597. Před 90 lety skončilo o 5. dni konání nejdelší konkláve 20. století, když ve 14. tajné volbě zvolilo papežem milánského arcibiskupa kardinála Rattiho, který přijal jméno Pius XI. Český rozhlas Brno odvysílá v průběhu pořadu Apetýt další díl Bylinkové poradny s paterem Pleskačem. Přibližný začátek je v 10:30. Opakování pořadu (zkrácené) bude v 19:05.

7. únor, úterý – tradiční katolíci si připomínají památku sv. Romualda (+ 1027), opata, mimo to na tento den připadá i památka sv. Richarda z Wessexu a jeho manželky sv. Wunny, královských manželů z 8. století.

8. únor, středa – tradiční katolíci si připomínají sv. Jana z Mathy (1160-1213), zakladatele trinitářů. Kalendář Pavla VI. připomíná sv. Jeronýma Emilianiho (1486-1537), zakladatele somasků. Připomínáme si též kanosiánku sv. Josephinu Bakhitu (+ 1947), která zemřela před 65 lety. Biskupské gymnázium Letovice pořádá Den otevřených dveří v čase od 8:00 do 14:00.

9. únor, čtvrtek – tradiční katolíci si připomínají sv. Cyrila Alexandrijského, biskupa a učitele Církve. Na tento den rovněž připadá památka sv. Apollonie Alexandrijské, mučednice.

10. únor, pátek – Církev si připomíná památku sv. Scholastiky (+ 547), řeholnice a dvojče sv. Benedikta z Nursie.

11. únor, sobota – Církev slaví Zjevení Neposkvrněné Panny Marie (resp. památku Panny Marie Lurdské). V Brně proběhne konference Zdravotník-křesťan v dnešní nemocnici IX. Bližší informace na plakátku.

12. únor, neděle – je první neděle po Devítníku.

Zajímavé texty a odkazy:

Česky:

Johana Bronková: Pokoncilní kostely se často zpronevěřují nejen tradici, ale i koncilu

Milan Glaser: Ráj – to jsou ti druzí

Sympozium o sexuálním zneužívání mladistvých v katolické církvi

„Středověké“ praktiky moderní doby?

Anglicky:

The Anti-Catholic Prezident v. the Catholic Bishops

‘Abortion will end in America’ Eduardo Verastegui tells pro-lifers

First, They Came for the Catholics

Ignác Pospíšil

4 Responses to Rozhlédnutí 2012/02/05

 1. Andy píše:

  Jak je to tedy s těmi restitucemi? Tady píšou že stát v roce 2030 přestane církve dotovat ze státního rospočtu, viz:
  http://www.christnet.cz/magazin/zprava.asp?zprava=23136

  Takže končí pravidlo zavedené Josefem II.? Protože KC v čechách byla dotovaná státem i před rokem 1948 a i před rokem 1919. Protože tohle je tedy naprosto regulérní odluka státu od Církve á la Francie 1905.

 2. cinicius píše:

  A ještě jeden česky psaný článek: http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=15874

 3. miroslav krabec píše:

  ČT24 informovala „vyváženě“ o akcích Stop Genocidě.
  viděl jsem to, u vystoupení psycholožky, která projevila strach a obavu o dětské duše, které projdou okolo výstavy jsem nevěděl jestli se smát nebo brečet..(i když chápu, že střih dokáže věci…)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: