Tradiční katolicismus na českém internetu

Na Katopedii byla založena stránka Tradiční katolicismus na českém internetu, která má shromáždit odkazy na nejznámější a nejkvalitnější česky psané tradičně katolické stránky. Pokud vás napadne nějaká, která tam chybí, klidně ji zde připoměňte.

Ignác Pospíšil

39 Responses to Tradiční katolicismus na českém internetu

 1. Hamish píše:

  Dík.
  Jo a mimochodem – http://liturgickeotazky.blogspot.com/
  http://monarchiacatholica.blog.cz/
  Je vtipné, jaké minimum pánů má na to uvést i naše diskusní fórum. Jak ostentativně je přehlížena komunita takořka 160 lidí, které spojuje láska k Tradici.
  Přitom tam od PTS po kardinála Vlka čumí prakticky každý. Když už nic jiného, kvůli Eleison komentářům si to zasloužíme.

  • Veritascinicus píše:

   A člověk by řekl, že nás má spojovat láska k Bohu a ne k tradici….

   • Paul Max píše:

    A co je vlastně Tradice? Je to pouhá kritika novodobé sekularizace a profanace Církve? Je to ryzí katolicismus? Je to něco víc? Je to nádech na sektu? Obávám se, že je tu „tradice“ a tradice. Kdo posoudí co je správné? PTS? Nebo snad kardinál Vlk či Vatikán? Nebo snad aktivní laici? Trošku mám obavu z toho, že pravá tradice může být snadno karikaturována.

   • Hamish píše:

    Tradicí rozhodně není obdiv k liscousům a jedné vládnoucí rodině, která se zpronevěřila Boží milosti, která jim udělila vládu nad mnohými.
    Tradice rovněž není obdiv k Němectvu a jeho jazyku.
    Tradici rozhodně lépe posoudí PTS, než pan Max.
    Máte pravdu, vy, jako aktivní laik, jen těžko posoudíte, co Tradicí je a co není. To už dávno posoudila Církev a vám laikům nezbývá, než to přijmout a postavit se vedle PTS, nebo nepřijmout a stát vedle kardiánlů vlků, duků a kvákalů kubů.
    Trola výše zdravím a teplé spodní prádlo přeji v současných mrazech.

   • Takypijus píše:

    Podle Tomáše Halíka je Tradice v představách jejich místních vyznavačů stav, který byl před stavem současným. Zjednodušeně řečeno předposlední stav, který nemá se skutečnou tradicí moc společného.
    Obávám se, že Tomáš Halík vůbec není daleko od pravdy.

   • cinicius píše:

    To si nemyslím. A hlavně to neříkejte panu Halíkovi, protože slovo pravda mu mnoho neříká. :-) Jak si všimli i jiní, než tradiční katolíci…

    http://www.distance.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=6&idc=254

   • Hamish píše:

    Myšlen je stav jako čeho?
    Pokud Církve, tak ten je stejný, jako tehdy.
    Pokud stav toho, co se za Církev vydává a je ochotno tolerovat apostatu a synkretika Halíka na místě rektora studentského kostela v Praze, tak ten je skutečně jiný, než tehdy.

   • kolemjdoucí píše:

    pro takypijus:
    V představách pana Halíka je ledasco. Třeba kompatibilita zen buddhismu a křesťanství. Ale k věci. Tradice samozřejmě není žádný stav. Tradice znamená předávat beze změny to, co nám bylo svěřeno. Jestliže při předávání nastane změna, pak jde skutečně o porušení víry, jde o falšování toho, co bylo svěřeno a předává se.
    Pro lepší porozumění doporučuji tento vynikající článek: http://www.vendee.cz/texty/pravy_pojem_tradice.html

    V tom je zakopaný pes.

   • MichalD píše:

    ad Takypijus: To, co jste napsal, vypovídá dobře o stavu představ T. Halíka, nikoliv o pojmu Tradice.

  • Pius píše:

   To je pravda. Hned to jdu napravit.

  • Pan Contras píše:

   Přehlížení je to nejlepší vyznamenání.

  • kolemjdouci píše:

   Ano, TRADITIO tam zcela jistě chybí. Ne jen pro průkopnickou práci, kterou zde toto forum začalo. A nejen pro komentáře J.E. biskupa Williamsona. Důvodů je mnohem víc. Mezi nimi bych ale uvedl jeden podstatný (byť někdy se mi průvodní jevy nemusí úplně líbit). Tím důvodem je NEKOMPROMISNOST.

   NEKOMPROMISNOST je totiž to, co v této zemi chybí. Kamarádíčkování a přizdisráčství tady je dost.

   A vím, co píšu.

   • Hamish píše:

    Díky, zrovna dneska jsem něco takového potřeboval číst. Padla na mne jakási marnost všeho počínání. Bezvýslednost, zbytečnost.

   • kolemjdouci píše:

    Tu marnost znám. A pasivitu, kde by ji člověk nejmíň čekal. Proto něco skončilo a něco pokračuje dál. Ne tak efektně, ale bez KOMPROMISŮ. TRADITIO mám rád a sleduji.. Něco jakoby zdánlivě nemá efekt hned, ale počítá se..Jinak řečeno, díky za tu práci tam.. Boj pokračuje dál.

  • cinicius píše:

   :-) Předpokládám, že si teď říkáte, že jste předvedl vtip dne… :-)

   • Pius píše:

    Ale jo, i tyto stránky mohou ukázat na správnost tradičně-katolického postoje. Byť to jistě nebylo záměrem jejich majitele. Viz např.

    „Snad už každý, kdo jen trochu zasvěceněji sleduje reakci pražského arcibiskupa na „snětí exkomunikací“ biskupů Kněžského bratrstva sv. Pia X., si nejspíš položil otázku, zda internetové stránky kardinála Miloslava Vlka nespravuje nějaký skrytý sympatizant FSSPX. Autor posledních komentářů (je jím skutečně kardinál Vlk?) si obléká z ostudy kabát…“
    http://www.stjoseph.cz/g053.html

    :-)

   • P. (B.) píše:

    Tohle se Ti povedlo, Ignáci. ;-)

   • Hamish píše:

    Ad Pius – respektive ad Michal – po tom, co mi napsal jeden přítel a co jsem četl o znalostech o problematice Bratrstva (kdy ani ti nejvzdělanější modernisté nerozlišují Bratrstvo a sedevakantisty), se pranic nedivím, že kardinál Vlk psal, co psal.
    Oni to opravdu nevědí. Domnívají se, že příznivci tradice, respektive „lefebristé“ jsou prosťáčci, hlupáčci, jejichž argumenty se netřeba zabývat. Prostě je smetem ze stolu poukázáním na „neuznávání papeže a DVK“ a prostý lid je spokojen, nepřítel označen, svědomí v bavlnce.
    Ono totiž vyvracet argumenty Bratrstva nedokáží kapacity ve Vatikánu, natož pak nějaký kardinál Vlk, z nějž láska jenom stříká.

   • Lukáš Biskupický píše:

    Ad Hamish. Ano, mohu potvrdit. Argumenty, že FSSPX jsou sektáři, kteří neuznávají papeže, jsem slyšel i od jinak vzdělaných kněží. Jeden je dokonce přirovnával ke starokatolíkům…

 2. Michal Kretschmer píše:

  Tradiční weby mohou mít nějaká svá specifika (třeba propagaci monarchie), ovšem že ne odporující víře, se kterými nemusíme všichni souhlasit.

  Ještě bych doporučoval přidat:¨

  Diskusní fórum – http://crux.lightbb.com/

 3. Hamish píše:

  Jeste mi tu chybi tyhle stranky katolicka-kultura.sweb.cz/

 4. Paul Max píše:

  Opět bych zde chtěl zdůraznit známý fakt: je tradice a „tradice“. Zatímco někteří katolicismus berou zcela vážně a lze je nazvat katolickými tradicionalisty, jsou zde i tací, co si na „tradicionalisty“ především jen hrají a svoji internetovou žvanírnu pokládájí za jediný zaručený příklad katolické tradice…
  Zajímavé, jak politicky „nekorektní“ příspěvky některých diskutujících jsou mazány, zatímco příspěvky politicky „spolehlivé“ jsou ponechány.
  Dojemné, jak některé weby sami sebe „prohlásí“ za tradičně katolické na wikepedii. To je fakt síla!
  Těmito praktikami jsem zhnusen a s touto „tradicí“ nemíním mít nadále cokoliv společného. Další „diskuse“ v tomto redakčně-vedeném monologu nemají žádný smysl.

  • cinicius píše:

   Nejde o „politickou spolehlivost“, jde o to, že nehodlám připustit, abyste si tu s Hamišem nadávali v zažitém a obvyklém stylu. Jak už jsem několikrát jasně řekl, vyřiďte si to jinde a jinak, třeba po mailu!

   • Pan Contras píše:

    Tady nejde o vyřizování, ale o to,aby katolická tradice nebyla spojována s nácky. Nácek zde není nadávka, ale fakt.

    Občas zavítám na webík monarchia catholica. Zaujala mně dnes jejich propaganda zlými Čechy vyhnaného Clary Aldringena.

    Realita je taková, že Teplický jemnostpán byl nácek jak řemen, v roce 1938 se podílel na masírování lorda Runcimana a má svůj díl na Mnichovu. Žádná žluto – černá, ale echte hnědá byla jeho barva.

    Mluvit o něm jako o nevinné oběti poválečného účtování je prostě náckovská propaganda.

    Navíc kolem Teplic žádná měsíční krajina není už hodně dávno, jak se nás ve svém šlánečku snaží přesvědčit „monarchisté“.

   • Paul Max píše:

    Pane Contras sice odbíháte od tématu, ale nemáte někdy pocit, že jste příliš determinován prostředím z něhož pocházíte?
    Když už zde někoho obviňujete z údajného náckovství, znamená to, že nacionalistou nemůže být i kdokoliv jiný, než koho za nácka onálepkovala bolševická propaganda, či kdo nadhodnocuje národ svůj nad ostatní? Tj. že nacionalistou nemůže být i nacionálně orientovaný Čech?

  • Hamish píše:

   Obdivuhodné slaměné postavy, pane Maxi :)
   Ad Ignác – milerád si s panem Maxem vyřídím vše jinde a jinak, jenže jaksi pan Max není pan Max, ale někdo zcela jiný.
   Je mi nesmírně líto, pane Maxi, ale společnou řeč najdeme obtížně. Vám není po chuti naše internetová žvanírna, nám není po chuti vaše sudeťácké pohrobkování a modroknížkaté střelectví.
   Ignác smazal jak vás, tak mne.

   • cinicius píše:

    Já vím, kdo to je…

   • Paul Max píše:

    Nejspíš se pletete – nejsem žádný sudetoněmecký pohrobek, byť mám k tomuto prostoru jisté rodinné vazby, ani nejsem žádný český simulant s modrou knížkou. (Byl jsem řádně odveden.) Mohu Vás však ujistit, že ZP a zbraň vlastním.
    Jsem rád, že Váš web konečně nazýváte pravým jménem.

 5. Andy píše:

  Mám dotaz když už se zde povídalo o traditiu. Kdysi jsem tam chodil, nějakej ten pátek, no a pak jsem dostal po jistém konfliktu s censorem ban(v zásadě oprávněně), no a docela mě to chybí, protože se tam člověk doví spoustu zajímavých informací, no a nějak jsem si to celé rozmyslel a rád bych se zase tam zalogoval. a tak no a tak žádám o radu co dělat teď. Hlási mi to že mám kontaktovat webmastra, a jaksi nevím jak, a přes mail se mi moc nechce, takže to beru jako poslední řešení. Takže pokud je to vůbec možné, což doufám je.

  • Hamish píše:

   Založte si nový účet s novou mailovou adresou a pokud nejste Broňa, rádi vás mezi námi přivítáme.

   • Andy píše:

    A v tom je problém, já mám tam ban na moji ip, takže ať sednu k jakémukoliv počítači v domácnosti hlásí mi to, že jsem byl vykázán a nic nezmůžu. Asi to budu muset udělat tak, že napíšu mail, a oni mi ho zruší ten ban. Tak děkuju

   • Andy píše:

    Prosím Vás p. Hamish, na jakou adresu mám poslat mail aby mi zrušili ban, na stránce jsem nikde adresu neviděl tak jsem to poslal na: member@editboard.com
    Odtuď mi totiž kdysi přišel mail že sem se tam zaregistroval, ale to je automat asi.
    Díky

   • Hamish píše:

    Zkuste se registrovat pod jiným mailem. IP adresu jsem vám odbanoval.

   • Andy píše:

    Díky

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: