Dnes je den Downova syndromu

Paula Sage

Dnes je poprvé oficiálně celosvětově držen Světový den Downova syndromu. Je to dobrá příležitost vzpomenout na oběti trpící touto genetickou chorobou, která způsobuje rozličné vývojové vady a lehkou až střední mentální zaostalost. Ale také je to vhodná chvíle připomenout si ty mnohé, kteří pro ni byli a budou povražděni…

Tichá a téměř všeobecně schvalovaná eugenická genocida těchto nemocných, kterou od nacistických euthanasijních programů odlišuje jenom to, že její vykonávání bylo přesunuto před narození, je nepochybně jednou z největších skvrn západní civilizace a nepřehlédnutelným důkazem toho, že vědecký pokrok nemá nic společného s pokrokem v morálce.

Když francouzský lékař a genetik Jérôme Lejeune na konci padesátých let objevil a vysvětlil genetickou podstatu Downova syndromu a vyvinul testy, které umožnily diagnostikovat tuto chorobu již před porodem, činil tak pro dobro pacientů. Věřil, že nemoc bude jednou (snad ještě za jeho života) možné léčit, nebo alespoň výrazně omezit v rozvoji, a nepochyboval, že pro úspěšnou léčbu bude nutno ji diagnostikovat co nejdříve.

Ale zkažená západní společnost, která dávno odvrhla křesťanské morální standardy i smysl pro povinnost, rychle našla mnohem jednodušší a levnější cestu. Obratem se našli „lékaři“, kteří namísto výzkumu choroby a hledání léčby začali využívat Lejeunovy objevy k tomu, aby nemocné „zavčas“ odhalili a eliminovali.  Dnes čeká v „civilizovaném světě“ tento osud zhruba 90 % postižených plodů (respektive plodů, u nichž je vysoké riziko Downova syndromu, protože testy samozřejmě nejsou 100% spolehlivé).

Profesor Lejeune

Profesor Lejeune byl zděšen a zhnusen tím, co jeho amorální kolegové udělali s jeho objevy. Neváhal opustit svoji laboratoř a postavit se jim veřejně, aby bojoval s tímto zneužitím lékařské vědy, které nepatří do civilizovaného světa. Velkou část svého života tak prožil v hořké válce s četnými kolegy a když umíral, bylo možné bez nadsázky říci, že krom toho, že byl jedním z největších lékařů 20. století, byl i jedním z nejvíce napadaných a nenáviděných. Na své pacienty, kterým obětoval tolik vědeckého a posléze i politického úsilí, myslel i v posledních hodinách před smrtí, kdy mimo jiné smutně poznamenal: „Byl jsem lékař, který je měl uzdravovat. A když teď odcházím, mám pocit, že jsem přispěl k jejich zavržení.“

Jsem rád, že OSN tento svátek přijala, jsem rád, že ho máme . Snad nám pomůže připomínat si výše stručně načrtnutá fakta a podpoří naše odhodlání něco s tím udělat. Protože my křesťané víme, že právo na život přísluší všem lidem bez rozdílu. Že není rozdíl mezi cenou života retardovaného blba a Beethovena či Einsteina. Všichni jsou to Boží tvorové stvoření k obrazu Božímu a ke službě Bohu, ve všech je ukryt Bůh.

Ignác Pospíšil

První fotografie: Skotská herečka Paula Sage je patrně nejznámější osobou trpící Downovým syndromem. Autorem fotografie je Alan Wylie, převzata byla z Wikimedia Commons (zdrojový soubor) pod licencí Creative Commons Attribution 3.0 Unported, která umožňuje za předpokladu uvední autora dílo dále šířit a upravovat.

4 Responses to Dnes je den Downova syndromu

  1. cinicius píše:

    Vyšlo i na autorově iDnesáckém blogu, kde je možno článek podpořit kliknutím… http://ignacpospisil.blog.idnes.cz/c/252104/Dnes-je-den-Downova-syndromu.html

  2. Bohumil Šourek píše:

    Lidé s Downovým syndromem se pro mne v jednom okamžiku stali životním milníkem, když jsem díky nim nahlédl, že rozum není to hlavní. Že rozum může být zneužit pro omluvu a zakrytí chyb a špatností. A že důležitější je charakter.

  3. KMirjam píše:

    Setkala jsem se v životě s několika takovými lidmi, a byli pro mne úžasní a milí. Nejen, že mi dali nahlédnout kamsi za obzor „běžného“ lidství, ale stali se mými plnohodnotnými přáteli. Umí (ne, že ne!) navazovat hluboké vztahy, trpí, radují se, pracují. Je tragické, jaký úděl je ve zkažené společnosti potkává a potkával. Kvůli pár rysům odstranit člověka se vším všudy je prostě nejen tragický omyl, ale zločin.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: