Nový prezident jako symbol morálního úpadku…

Joachim Gauck

Jak si někteří z vás nejspíše všimli, Německo má nového prezidenta. Stal se jím někdejší protestantský pastor z bývalého Východního Německa, Joachim Gauck.

Komentátoři se teď přou především o to, nakolik bude Gauck protihráčem Angely Merkelové, pro niž je jeho vstup do úřadu velmi hořkou pilulkou. V minulých volbách totiž Gauck kandidoval jako sociálními demokraty nasazený protikandidát proti oblíbenci Merkelové, který uspěl jen naponěkolikáté a těsně a posléze se musel s hanbou poroučet.

Merkelová sice Gaucka tentokráte podpořila (patrně aby se vyhnula ještě větší ostudě, kdyby vyhrál bez její podpory), nicméně neúspěch zůstane neúspěchem. Ale nechme teď stranou pošramocený obraz kancléřky – Německo má větší problém.

Poměrně zásadní potíž Gauck představuje pro tu slušnější část Němců a CDU. Bývalý protestantský pastor se totiž v roce 1991 odstěhoval od své manželky, s níž má čtyři děti, a od roku 2000 žije s milenkou. S manželkou se ale nikdy nerozvedl.  Jeho konkubínu teď někteří novináři neváhají otevřeně titulovat jako první dámu. Přidáme-li k tomu rozvedenou a znovu vdanou Merkelovou, musíme se ptát, jaký příklad dávají dva nejvýše postavení němečtí politici Německu a jak se asi cítí katolíci v CDU (tedy pokud tam ještě vůbec zbývají nějací, co berou svoji víru alespoň trochu vážně).

Vladimír Palko ve své knize Lvi přicházejí hořce poznamenává: „Už před lety jsme ironicky poznamenávali, že slušný západoevropský sociální demokrat může být třikrát rozvedený a počtvrté ženatý, zatímco slušnému křesťanskému demokratovi se toleruje jen jeden rozvod a druhé manželství. Dnes už to neplatí, neboť mezi slavnými jmény křesťanské demokracie již najdeme i dvakrát rozvedené a potřetí ženaté.“ (str. 133) Bude-li někdy pan Palko připravovat revidované vydání, může přidat i podporu Gauckovy kandidatury jako příklad pokračujícího úpadku – podporovat kandidaturu někoho, kdo (ač nerozveden) veřejně žije s konkubínou, konkubína coby „první dáma“…  To je ještě zajímavější, než postava pana Martense, na kterou ve svém výroku naráží.

Skutečnost je taková, že ve slušné společnosti by se Gauck prezidentem stát nemohl, bez ohledu na to, jaké má disidentské zásluhy. A podpora takovéto kandidatury ze strany CDU? Pochybuje ještě někdo o tom, že to C v jejím názvu je opravdu jen a jen čistě formální?

Ignác Pospíšil

Fotografie Joachima Gaucka, jejímž autorem je J. Patrick Fischer, byla převzata z Wikimedia Commons pod licencí Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Unported. Je možno ji dále svobodně šířit a upravovat, pokud řádně uvedete autora a zachováte licenci.

21 Responses to Nový prezident jako symbol morálního úpadku…

 1. cinicius píše:

  Vyšlo i na iDnesáckém blogu autora, kde lze článek podpořit kliknutím…

  http://ignacpospisil.blog.idnes.cz/c/253034/Novy-prezident-jako-symbol-moralniho-upadku.html

 2. vonrammstein píše:

  To jsem nevěděl. Masakr. Inu-každá země má takovou vládu, jakou si zaslouží. Příští prezident bude etnický Turek. Možná Turkyně.

  • Paul Max píše:

   Milenky a šlapky – to je fenomén současných demokratických politiků. Stačí zapátrat v paměti na politiky a jejich pletky v posledních letech. Kupříkladu pan Topolánek, člen konzeravativní ODS a šlapky v Toskánsku. Nebo slovutný zastánce „tradičních“? hodnot a volné ruky trhu, prolisabonský eurofob prejzident V.Klaus a jeho milenka. No ikdyž pravda, na cizinu máme ještě možná dobrý průměr. Co takový ital Berlusconi?
   A co mínit o paní Sarkozy-Bruniové která se netají poměrem s téměř stovkou milenců?

  • honzah píše:

   Tak tenhle člověk má podle některých průzkumů už nakročeno k premiérovi

   http://cs.wikipedia.org/wiki/Cem_%C3%96zdemir

   Na druhou stranu, hádám, že mezi muslimy bude koncentrace rozvedenců a sodomitů spíše snížená. I když také oni občas generují podivná individua – např. Lejlu Abbásovou.

  • Mirek píše:

   To by vám v něčem vadilo? Já myslel, že v téhle věci jde o morální, ne etnický nebo genderový profil prezidenta Německa…

   • vonrammstein píše:

    Nevadilo, nejsem Němec. Kdybych byl, tak ano. Jsem přesvědčen, že by evropskou zemi neměl reprezentovat Machometán.

 3. Karel Kubrt píše:

  Gauck byl šéfem německého ústavu pro studium zločinů STASI a nevadilo mu, že tam pracujou bejvalí agenti.

 4. Michal Kretschmer píše:

  Pro ty, kdo čtou německy, dobrý komentář Felizitas Küble: Was mir an Gaucks Antritts-Rede mißfällt na
  http://charismatismus.wordpress.com/2012/03/24/was-mir-an-gaucks-antrittsrede-misfallt/ nebo výňatky na http://www.kreuz.net/article.14925.html

 5. Marek Verner píše:

  U nás nejsme o moc pozadu. Účast Mirka Topolánka jako předsedy vlády na poslední inauguraci prezidenta republiky v doprovodu milenky Lucie Talmanové přinesl opravdu „nový styl“ do státnických aktů u nás. Tohle by si nedovolili ani komunisti!

 6. Jan Bradaty píše:

  To vite, dnesni politici se uci od tech nejlepsich. Treba papeze Julia III, ktery ze sveho milence udelal kardinala. Skoro to vypada ze ten upadek zacal uz docela davno, ne?

 7. Veritascinicus píše:

  Zde musím souhlasit, není možná se nazývat křesťanem a žít s milenkou, tento člověk nezná Ježíše ani Boha,jinak by měl bázeň před Jeho soudem. Jelikož nezná bázeň před Bohem, může se hrdě hlásit ke svému postoji v manželství a tak zesměšňovat samotného Boha- Desatero mu nic neříká? Ne, proto mohu směle říci, tento člověk si na křesťana jen hraje, prozrazují to jeho skutky.
  Řím 1,21 „Poznali Boha, ale nevzdali mu čest jako Bohu ani mu nebyli vděčni, nýbrž jejich myšlení je zavedlo do marnosti a jejich scestná mysl se ocitla ve tmě.“

 8. Roni píše:

  A pak se takzvaní „praví“ křesťané diví, proč s každou další generací křesťanství ubývá. My mladí nechceme věřit v Boha, který nás odsoudí k věčnému utrpení jen za to, že jsme si v životě vyrali špatného partnera a nechceme s ním trávit zbytek života. Nejdůležitější na životě je žít ho tak, aby nebyl prožit marně. PS: a teď to klidně všichni pochopte úplně jinak, než to bylo zamýšleno. Nejsem přívržencem zhýralosti.

 9. karmelita píše:

  Hm… „my nechceme vyřit v Boha, který….“ no, aspoň jste upřímný. Sice jste napsal hloupost (zrovna pro toto křesťanů rozhodně neubývá, právě naopak – ubývá jich kvůli konzumismu, hedonismu a pohodlnosti), ale aspoň vystupujete s otevřený hledím. Horší je, když si někdo katolickou věrouku a mravouku překrucuje podle svých představ a pak ji vnucuje dalším jako jedinou v této době přijatelnou.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: