BiGy Letovice bude sloučeno s BiGy Brno

Letovice. Současná krize Biskupského gymnázia (dále jen BiGy Letovice) se stupňuje. Minulý pátek biskupství brněnské, které je formálním zřizovatelem gymnázia vydalo tiskovou zprávu o jeho sloučení s podobnou institucí v Brně (taktéž Biskupské gymnázium – BiGy Brno). Letovické církevní gymnázium tím tedy má podle předloženého zcela ukončit svou činnost. Důvod? Příliš nízký počet žáků a celkový nezájem o přihlášení se na studium ze strany žáků 9. ročníků základních škol na Blanensku. Římskokatolická církev na území brněnské diecéze zřizuje v současnosti (dle schematismu ke dni 22. 6. 2004) celkem deset středních škol, z toho na území Brna se provozuji čtyři (z toho dvě gymnázia). Letovické „Bigy“ (jak se místně říká) je přitom jediným církevním školským zařízením, které biskupství na sever od Brna provozuje. Jak lze usuzovat vzhledem k současné situaci v českém školství, tak je možné, že právě v rámci úsporných opatření bude chtít biskupství nejspíš některá svá školská zařízení, která byla v posledních letech příliš prodělečná, zrušit.

Veškeré spekulace, které vládly poslední měsíc, kdy po více než půlročním mlčení se začalo opět biskupství závažně rozhodovat nad osudem BiGy Letovice, vyvrátila a nebo doplnila tisková mluvčí brněnského biskupa Martina Jandlová, když řekla, že „v posledních letech zájem o studium na Biskupském gymnáziu Letovice výrazně poklesl. Finančně se tedy nevyplatil. Úvahy nad jeho zrušením však vyvolalo i to, že  bychom tam nedodrželi předpisy. Podle nich nemůže mít škola s méně než šedesáti žáky svou samostatnost. Biskupské gymnázium Letovice má ale nyní sedmašedesát žáků, z čehož je třiadvacet maturantů, kteří koncem školního roku studium ukončí. V prvním i druhém ročníku navíc nyní studuje jen třináct žáků“. Podle předpisů by tedy BiGy Letovice potřebovalo 14 nastoupivších studentů, aby se udrželo na počtu 60. To se však dle ředitele školy Jana Královce nemohlo podařit, protože mnoho rodičů byl zmatených, neboť si nebyli jistí, zda-li škola bude příští rok první ročník vůbec otevírat.

Samotnému definitivnímu rozhodnutí brněnského biskupa předcházela petice absolventů Bigy, kteří ji spontánně sepsali již 9. Března, a vyvěsili jí k podpisu na internetovém petičním portálu (http://www.petice24.com/chceme_bigy_v_letovicich). K podpisu jsou vyzýváni jak absolventi, rodiče studentů, tak i všichni ostatní lidé dobré vůle, kterým není osud školy lhostejný. Ihned po založení petice se rozvinula velká vlna solidarity a již během pouhého týdne měla přes 1000 signatářů, mezi kterými byli jak absolventi, studenti BiGy a jejich rodinní příslušníci, tak i lidé z prostředí BiGy Brno a svým podpisem paradoxně celý protest podpořil i lanškrounský farář Zbigniew Czendlik.

Petice, která má v záhlaví motto z Malého prince Saint-Exupéryho týkající se starosti o obyčejnou růži, která má v tomto případě být analogii starosti o malou střední školu, především proklamuje, že je zavádějící právě interpretace nezájmu žáků o studium na tomto gymnáziu vzhledem k celkově velmi nízkému počtu žáků v devátých ročnících. Dále iniciátoři petice vyzdvihují poslání církevní školy v 21. století, zdůrazňují její přínos pro absolventy („ … důrazem na duch Desatera, demokracie a základních lidských práv a svobod. Hodnoty, jakými jsou láska k bližnímu, úcta k životu, ochrana slabších, tolerance, pokora, aktivní život a další, se tu daří šířit a uplatňovat naprosto spontánně díky osobním kvalitám kantorů i studentů.“), že je dobrou alternativou pro rodiče, kteří by museli jinak těžko rozhodovat, kam dá své dítě na studium (např. vzdálenost do Brna se rovná z některých nejzazších koutů severu brněnské diecéze téměř třem hodinám cesty, pozn. red.).

Svou podporu petičnímu výboru vyjádřili vlastním prohlášením i Mladí křesťanští demokraté (MKD), kteří mají v Blansku svou místní organizaci. „Jedná se o kvalitní gymnázium, jak dokazují výsledky absolventů a studentů. Výuka zde probíhá ‚‘s důrazem na duch Desatera, demokracie a základních lidských práv a svobod.‘“,  řekl předseda blanenské organizace MKD Mgr. Vít Pleskač. Prohlášení je nakonec završené nadějí, že škola své problémy ustojí a naopak jí to může posunout dál, protože „krize je dobrým prostředkem a příležitostí k růstu,“ jak řekl jiný z členů MKD Jan Novotný.

Scénář sloučení gymnázií nakonec nemusí být tak katastrofický, jak nám v posledním týdnu předkládali noviny. Nemusí tedy dojít k tomu, aby zbylí žáci museli být přesunuti do církevních škol v Brně nebo začít studium znova jinde. Ředitel BiGy Brno Karel Mikula a ředitel BiGy Letovice Jan Královec společně předložili biskupství náhradní řešení a vše je nyní ve stádiu jednání. „Nemohu zatím více sdělit, neboť vše je ještě v počátečním jednání. Až bude rozhodnuto, vydáme oficiální stanovisko,“ řekl ředitel Královec. „Jednou z možností je například vznik pobočky BiGy Brno v Letovicích.“

Daniel Zouhar

O dalším vývoji situace vás budeme i nadále informovat.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: