Vítám vás u dalšího rozhlédnutí. Je Květná neděle a my vstupujeme do Svatého týdne. Připomeneme si Kristovu velkou oběť a se vstupem do dalšího týdne započnou oslavy jeho Zmrtvýchvstání a vykoupení člověka. Mimo to bych ještě připomněl památky sv. Františka z Pauly (2) a sv. Isidora ze Sevilly (4) a 50. výročí úmrtí velkého katolického spisovatele Jaroslava Durycha (7).
Jelikož se nacházíme ve Svatém týdnu, bude přehled zpráv a zajímavých článků velmi stručný, rovněž tak u akcí, abychom se zbytečně nerozptylovali. Pokud máte možnost přidat do diskuse odkaz na nějaké dobré texty s tématy Svatého týdne, bez obav tak učiňte. Pokud jde o akce, zmínku si zaslouží římovské pašie (1 a 6) a přehled tradiční liturgie v ČR o velikonočním Triduu. Nezapomeňte, že pátek je den přísného postu.
Stalo se doma
Vícero odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.
V Napajedlech proběhl pro-life průvod ke hrobu Aničky Zelíkové.
Předseda MKD vyzval Zuzanu Roithovou, aby se zastala Moldavie, kterou EU vydíráním nutí k zavedení registrovaného partnerství. Europoslankyně slíbila, že se na tuto věc dotáže. Více ZDE.
Stalo se ve světě
Vícero odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.
V Bratislavě a v Košicích proběhl Pochod za život.
Obhájci rodiny vyhlásily bojkot řetězce Starbucks.
Benedikt XVI. dokončil svou cestu do Mexika a Kuby.
Kalendárium
Podrobnější informace ke kalendáriu lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt ZDE.
Přehled tradičních liturgií o velikonočním Triduu v ČR naleznete ZDE. Tradiční římská liturgie bude v ČR ve Svatém třídenní sloužena na těchto místech: Brno, Frýdek-Místek, Pardubice, Plzeň, Řeznovice, Vejprty, Vyšší Brod.
Aktuálně běží hlasování v anketě Rytíři života 2012, hlasovat je možno do 14. dubna. Těším se na vaše vyjádření.
1. duben, neděle – je Květná neděle, při níž si připomínáme triumfální Kristův vjezd do Jeruzaléma, začíná Svatý týden. Před 880 lety zemřel sv. Hugo z Grenoblu (1053-1132), biskup. Od 13:00 římovské pašije.
2. duben, pondělí – je pondělí Svatého týdne, Církev si připomíná památku sv. Františka z Pauly (1416-1507), zakl. paulánů.
3. duben, úterý – je úterý Svatého týdne.
4. duben, středa – je středa Svatého týdne. Církev si připomíná památku sv. Isidora ze Sevilly (+ 636), biskupa a učitele Církve.
5. duben, čtvrtek – je Zelený čtvrtek. Církev si připomíná Poslední večeři a ustanovení eucharistie.
6. duben, pátek – je Velký pátek, Církev si připomíná umučení Ježíše Krista, jeho velkou oběť, kterou za lidstvo složil. Je den přísného postu, neslaví se mše. Od 12:00 římovské pašije.
7. duben, sobota – je Bílá sobota, Církev čeká na Zmrtvýchvstání Páně. Přes den se neslaví mše. Před 50 lety zemřel Jaroslav Durych (1886-1962), jeden z nejvýznamnějších českých katolických spisovatelů 20. století. Některé jeho texty byly (díky laskavému svolení Václava Durycha) publikovány i v tomto časopise.
8. duben, neděle – je Hod Boží velikonoční, Církev si připomíná a oslavuje Zmrtvýchvstání Páně a vykoupení člověka.
Zajímavé odkazy
Vícero odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.
Česky
Květná neděle, Svatý týden a Velikonoční třídení (triduum) (Stránky ČBK)
Není hudba jako hudba (Liturgické otázky)
Přehled Zpravodajství o XII. Pochodu pro život (ADaH)
Anglicky
‘Gasp! A Catholic bishop publicly opposes abortion!’ UK pro-aborts in hysterics (LSN.com)
Autorem obrazu, který znázorňuje Krista ukřižovaného mezi dvěma zločinci, je Peter Paul Rubens (1577-1640).
Ještě toto: dnes večer pašije u sv. Kateřiny:
http://www.krasaliturgie.cz/akce/prilezitostne-akce/sveceni-ratolesti-a-mse-sv-se-zpivanymi-pasijemi-v-praze.html
Požehnaný Svatý týden, požehnané Velikonoce
přeje
Jan
Rozjímání nad obřady Zeleného čtvrtku: http://www.krasaliturgie.cz/kalendar/liturgicky-rok/rozjimani-nad-obrady-zeleneho-ctvrtku.html
Rozjímání nad obřady Velkého pátku: http://www.krasaliturgie.cz/kalendar/liturgicky-rok/rozjimani-nad-obrady-velkeho-patku.html
Pro lidi z pražské diecéze, co nikam nejedou na římskou liturgii, by mohla být zajímavá informace, že řeckokatolíci budou mít obřady u sv. Klimenta v době jako my (tzn. dle gregoriánského kalendáře). Více na http://www.exarchat.cz.