Strana, co nemá s Katolickou církví nic společného

Thomas More

Čím dál častěji slýchávám od jistých lidovců jednu konkrétní frázi. Je poměrně stručná: „KDU-ČSL nemá s Katolickou církví nic společného.“ Nu, kdo chce kam, pomozme mu tam…

Nechápu, co si recitátoři slibují od tak směšného, hloupého a (stále ještě) lživého sloganu. Máloco je totiž jisté tak, že nekatolíky nepřitáhne (už protože takové pitomosti nikdo neuvěří), zatímco nejednoho katolíka spolehlivě odradí. Protože strana, která nemá s Katolickou církví nic společného, evidentně není pro katolíky.

KDU-ČSL ovšem samozřejmě má s Katolickou církví leccos společného. Především většinu jejích voličů i členů stále ještě tvoří katolíci. A mnozí z nich si navíc dokonce stále ještě myslí, že strana postavená na křesťanských základech je (resp. má být) stranou stojící na základech katolických. To už sice dávno tak úplně pravda není, nicméně spojení zde ještě stále nějaké je. I když nepochybuji, že většina hlasatelů výše zmíněného sloganu si velmi přeje, aby zaniklo. A vůbec aby se ten slogan pravdou stal.

Ale pokud se pravdou stane, co to bude znamenat? Ne víc, ne míň, než že strana přestane být pro katolíky volitelná. Proč? Protože katolíkovi, který bere svoji víru vážně, nemůže stačit strana „inspirovaná křesťanstvím“. On potřebuje stranu stojící na katolických základech: stranu plně respektující učení Katolické církve, stranu která je politickým projevem existence Katolické církve.  To samozřejmě neznamená, že by katolická strana měla být řízena biskupy a kněžími či že by se měla řídit názory jednotlivých biskupů. Ale učení Církve respektovat musí.

KDU-ČSL dnes katolickou stranou není. Protože A)  je v ní spousta protestantů a nevěřících, B) její politici běžně zastávají postoje, které se s katolickou vírou naprosto rozcházejí i v těch nejzásadnějších věcech.  To A může být pro katolického voliče za určitých okolností přijatelné, B ale už přijatelné v žádném případě není. A že takovýto stav existuje, je proto velká a zásadní chyba, nikoliv přednost. Ovšem nebýt katolickou stranou je jedna věc, nemít s Katolickou církví nic společného je věc druhá.

Na obraze Hanse Holbeina ml. (1498-1543), který je použit v úvodu, je sv. Thomas More (1478-1535), patron právníků a politiků. Copak by asi tento politik-mučedník říkal na ideu křesťanstvím inspirované strany, která nemá s Katolickou církví nic společného? Myslíte si, že by ji volil? Nebo do ní dokonce vstoupil? Pochybuju…

Ignác Pospíšil

13 Responses to Strana, co nemá s Katolickou církví nic společného

 1. cinicius píše:

  Vyšlo i v autorově iDnesáckém blogu, kde je článek možno podpořit kliknutím: http://ignacpospisil.blog.idnes.cz/c/261893/Strana-co-nema-s-Katolickou-cirkvi-nic-spolecneho.html

 2. jeden píše:

  Omlovám se, Ignáci, ale dovolím si oponovat, jelikož tato strana už dlouho nemá s Církví nic společného, krom těch pár voličů. Oněch pár jejích členů, kteří se označují za Katolické křesťany, totiž s Církví pojí jen zápis v křestní matrice, ale už mnohem méně učení a morálka. Tím nechci říci, že členy této strany nejsou Katoličtí křesťané, kteří žijí příkladným životem, tímto chci jen říci, že takové není ani vidět a už vůbec je není slyšet a jejich hlas není znatelný třebas ve volebním programu této strany. Mnohem více je vidět ty, kteří sice „papírovými katolíky“ jsou, ale dávají najevo jak se za to stydí a snaží se svými výroky a hlasováním potvrdit, že jsou právoplatnými členy společnosti nezatíženými předsudky a odmítáním zcela normálních a dobrých projevů lidství.

 3. MichalD píše:

  Problém také je, že v dnešní době zdivočelého ekumenismu a mezináboženského dialogu, když peklo je prázdné a všichni jsou automaticky spaseni, většina katolíků už nechápe, k čemu být katolíkem zavazuje a co to vlastně znamená „nemít nic společného s Katolickou církví“ … jinak by takový nesmysl žádný katolík nemohl vyslovit, natož aby podporoval stranu, která toto o sobě tvrdí. To „nic“ přece znamená, že nesdílí s Církví sv. ani její učení, nebo tu větu čtu nějak špatně?

  Jinak jen tak pro ilustraci, čím žijí „praktikující katolíci“ ve sněmovně: http://zpravy.idnes.cz/poslanci-chteji-ve-snemovne-modlitebnu-d9w-/domaci.aspx?c=A120501_202456_domaci_jan

 4. Václav píše:

  Docela by mě zajímalo co by říkal svatý Tomáš More (jako politik kterým byl) na naši liberální pravici, která o sobě tvrdí že vychází z křesťanských kořenů. Jestli by jí považoval za menší zlo a za přijatelnou a volitelnou.

 5. slovak píše:

  Na Slovensku máme takmer identickú stranu. Volá sa KDH. Niečo obdobné bude aj CDU v Nemecku. Určite to nie je čistá náhoda, zrejme agenda na zmätenie pravoverných katolíkov…

  • KDH je na tom ještě celkem dobře, naopak CDU je mnohem horší, než KDU.

   • cinicius píše:

    Za předpokladu, že „ještě celkem dobře“ = „už dost špatně“, souhlasím…

   • slovak píše:

    Neviem nakoľko poznáš KDH. Ja KDU len z druhej ruky… Na európske pomery je KDH možno ešte celkom dobré, avšak v praxi je to dosť smutné, podľa mňa. Keď súčasný predseda strany, bývalý eurokomisár, najviac inicioval v SR prijatie Lisabonskej zmluvy, ktorá je de facto okrem iného aj zmluvou bez Boha a proti Božiemu poriadku (napr. rodová rovnosť). Alebo po voľbách v r. 2010 sa neváhal spojiť do koalície s najväčšími liberálmi na Slovensku a vyhlásil, že ekonomika je prvoradá. Ako pre koho, však? Za 20 rokov existenciu sa KDH neporarilo ani troška zmierniť genocídu národa formou aborcií… Netvrdím, že keby tam neboli, nebolo by to ešte horšie, ale to nie je riešenie podľa mňa.

 6. Petra Bézová píše:

  Tak jsme si zanadávali,jací jsou ti druzí špatní katolíci.A teď by snad bylo dobré pro to něco udělat.Co takhle začít u sebe,začít brát svoji víru vážně a modlit se za ty,které kritizujeme?Nebo zase počkáme,až se změní ti druzí?Abych šla příkladem,vypínám počítač,jdu si vzít bibli a kříž.Chcete-li změnit svět,udělejte to taky.

  • cinicius píše:

   Promiňte, ale jste demagog a to dost ubohý… Ujišťuji Vás, že většina návštěvníků těchto stránek nepotřebuje Vaše rady k tomu, aby věděla, že se má modlit. Modlí se totiž pravidelně. Vám ale doporučuji zvážit jednu věc: https://cirkev.wordpress.com/2010/09/04/modlit-se-nestaci/

  • jeden píše:

   Oprávněné kritiky je také třeba, jinak bychom nevěděli co potřebuje naši modlitbu naléhavěji než jiné. A věřte, že jen se modlit nemá smysl, a kdo toto tvrdí neví, že má být světlem světa a solí země.

   • Petra Bézová píše:

    Nevím jak u je to u vás,ale modlit se a pracovat opravdu stačí.Modlitba totiž mění především mé srdce,nutí ho aby se obrátilo k Bohu.Těch kdo kritizují je i bez tak dost a neosobní kritika ještě nikoho k Bohu a polepšení života nepřivedla,alespoň já o nikom nevím.Modlitba mě totiž vede k tomu,abych poznala,kdo jsem já a kdo je Bůh.To je její smysl.Věřte,že Bůh druhé lidi miluje více než my,a také jim přeje dobro.Kdyby jim přál dobro jen skrze naše přímluvy,pak by to byli největší chudáci na světě.Smyslem modlitby je tedy především obrácení vlastního srdce k Bohu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: