Rozhlédnutí 2012/05/06

Sv. Filip Apoštol

Vítám vás u prvního květnového rozhlédnutí, je čtvrtá neděle po Velikonocích. V týdnu si připomínáme především památky sv. Stanislava (7), Panny Marie, Prostřednice všech milostí (8), sv. Řehoře Naziánského (9), sv. Filipa a Jakuba (11). Příští týden započne pátou nedělí po Velikonocích. Jelikož jde o druhou květnovou neděli, připadá na tento den rovněž svátek matek.

Připomínám, že v úterý 8. května proběhne v Jihlavě tridentina celebrovaná otcem Juchelkou, která bude poděkováním za 15 let kněžské služby. Kdo můžete, přijeďte. Pozornost si zaslouží i konference Právo a morálka: spojenci či lhostejní souputníci?, kterou v sobotu 12. května pořádá v Praze CEVRO institut.

Na závěr bych připomněl naše pronásledované bratry a sestry. Tento týden bych doporučil vašim modlitbám především křesťany v islámských zemích. Zároveň bych doporučil vašim modlitbám též několik konkrétních jednotlivců: Čchen Kuang-Čchenga s celou rodinou a přáteli a australského pro-life aktivistu Grahama Prestona.

Stalo se doma

Vícero odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.

Mariánský sloup stržený lůzou v roce 1918 se možná vrátí na své místo ještě tento rok. Podrobnosti ZDE.

Kardinál Vlk si veřejně zauvažoval o tom, že by Církev mohla nabídnout státu odklad splátek spjatých s restitucemi. Kardinál Duka poté prohlásil, že jde o soukromý názor kardinála Vlka, který nemá právo za Církev v této věci mluvit.

Magazín ChristNet.cz má finanční problémy a omezuje kvůli nim svoji činnost. Zdá se, že jeho dlouhodobě slibovaný a odkládaný přechod do nového hávu mu přinesl tak velkou finanční zátěž, že pro něj může být problém ji unést. Více ZDE.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger navštívil Vatikán. Více ZDE.

Stalo se ve světě

Vícero odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.

Slepý čínský disident Čchen Kuang-Čcheng, bojovník proti největším excesům politiky jednoho dítěte a obhájce chudých venkovanů okrádaných o obydlí i půdu, uprchl z domácího vězení, kde byl dlouhodobě nezákonně držen a mučen, a dostal se až na americkou ambasádu. Později na základě bezpečnostních záruk založených na americko-čínské dohodě odešel na léčení do čínské nemocnice. Čchen žádá USA o politický azyl pro celou svoji rodinu. Čína zatím přislíbila, že mu umožní studium v zahraničí. Obamova administrativa čelí kritice, že k jeho případu přistupuje příliš laxně a není ochotna mu skutečně pomoci. Podrobnosti mimo jiné ZDE.

Společnost PepsiCo se zavázala, že už dále nebude při vývoji svých nápojů používat tkáně a buňky z potracených plodů. Celosvětový bojkot jejích výrobků ze strany hnutí pro-life tak končí totálním úspěchem. Více třeba ZDE.

V Kansasu byly pro-life aktivisty nalezeny další důkazy pro tvrzení, že potratové kliniky závažně porušují zákony, když obcházejí a ignorují povinnost hlásit případy sexuálního zneužívání mladistvých. Více anglicky ZDE a ZDE.

V Košicích zemřel Mons. František Tondra, emeritní biskup spišský.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt ZDE.

6. květen, neděle – je čtvrtá neděle po Velikonocích, český kalendář Pavla VI. připomíná sv. Jana Sarkandera (1576-1620), kněze a mučedníka, patrona zpovědníků a zpovědního tajemství. V tento den tradičně skládají přísahu noví rekruti papežovy Švýcarské gardy. Děje se tak na památku událostí doprovázejících vyplenění Říma vojsky císaře Karla V. (1527), kdy Švýcarská garda vykrvácela na náměstí a v bazilice sv. Petra, když kryla útěk papeže do Andělského hradu.

7. květen, pondělí – tradiční katolíci si připomínají sv. Stanislava (1030-1079), polského biskupa a mučedníka.

8. květen, úterý – Církev si připomíná Zjevení sv. Michaela Archanděla (starší tradiční kalendáře), resp. Pannu Marii, Prostřednici všech milostí. Otec František L. Juchelka OFMConv. bude v Jihlavě ve františkánském kostele Matky Boží celebrovat Mši sv. ke cti Panny Marie, Prostřednice všech milostí, obětovanou na poděkování za 15 let kněžství. Začátek v 10:00.

9. květen, středa – tradiční katolíci si připomínají především sv. Řehoře Naziánského (+ 389), biskupa a učitele Církve. Církev si rovněž připomíná sv. Volkmara (+ 1282), opata zavražděného před 730 lety (trochu více o něm v článku Život je úkol a ne párty).

10. květen, čtvrtek – Církev si mimo jiné připomíná sv. Joba, sv. Antonína Florentského (1389-1459), biskupa a vyznavače, a sv. Damiána z Molokai (1840-1889), známého též pod přezdívkou „Otec malomocných“.

11. květen, pátek – Tradiční katolíci, kteří používají kalendáře z let 1955-1969, si připomínají památku Filipa a Jakuba, apoštolů a mučedníků. Řeckokatolíci si připomínají bl. Vasil’a Hopka.

12. květen, sobota – Církev si připomíná památku sv. Nerea a jeho druhů, mučedníků. Před rovnými tisíci lety zemřel papež Sergius IV. (+ 1012). V Praze na půdě vysoké školy CEVRO Institut (Jungmannova 17, Praha 1) začne ve 14:25 konference „Právo a morálka: spojenci, či lhostejní souputníci?“ Vystoupí na ní mimo jiné Fluvio di Blasi, Jakub Kříž, Tomáš Sobek a David Černý.

13. květen, neděle – je pátá neděle po Velikonocích. Jelikož je druhá květnová neděle, slavíme rovněž svátek matek. Před 220 lety se narodil Giovanni Maria Mastai-Ferreti (1792-1878), kterého dnes známe jako bl. Pia IX.

Zajímavé odkazy

Vícero odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.

Česky

Filosofie a potraty (Jiří Fuchs) (Pastorace.cz)

Otevřený dopis synodní rady ČCE ministru spravedlnosti ohledně kauzy Romana Smetany z Olomouce (Křesťan Dnes)

Spojené království: Sílí obavy z pronásledování křesťanů kvůli jejich postojům k „manželství“ homosexuálů (Res Claritatis)

Volba pro Lichtenštejnsko: potraty nebo knížecí rodina? (Promonarchii.cz)

Slovensky

Pierre-Adrien Toulorge – mučeník pravdy (Svetkrestanstva.sk)

Anglicky

42 and pregnant: how a sonogram image changed an older mother’s decision to abort (LSN.com)

Abortion Backers Lose Fight at Planned Parenthood-Sponsored UN Mtg (LN.com)

EXCLUSIVE: Interview with Australian father of 7 sent to jail for pro-life activism (LSN.com)

Ohio bishop tells Catholic college to disinvite pro-abortion speaker (LSN.com)

Vatican to the UN: all parents have the right to homeschool (LSN.com)

Wikipedia May Redefine Term “Pro-Life” in Every Abortion Entry (LN.com)

Ignác Pospíšil

Autorem obrazu sv. apoštola Filipa je Peter Paul Rubens (1577-1640). Ochrana autorských práv již vypršela.

Reklamy

5 Responses to Rozhlédnutí 2012/05/06

 1. cinicius napsal:

  Ještě jeden kvalitní článek k tématu čínského aktivisty: http://www.washingtontimes.com/news/2012/may/4/nary-kiss-nor-hug-chinese-blind-activist/

 2. Jen náhody? napsal:

  Zajímavé, že konec 2. světové války nastal – na svátek Zjevení sv. Michaela Archanděla. (mariánský svátek se zde slaví později, patrně jako poděkování za skončení války.) Těch „náhod“ je prý více – veliká vítězství nad nacistickým Německem se prý kryla s mariánskými („fatimskými“) daty…bohužel tento text jsem kdysi ztratil…

  jinak SSSR formálně zanikl 8. 12. ….

  Opravdu jen náhody?

  Pax

  Jan

 3. Pius napsal:

  8. května začíná novéna k Duchu svatému za papeže Benedikta XVI. a Msgr. Fellaye, generálního představeného Bratrstva sv. Pia X.
  Vyhlásil ji představený US distriktu FSSPX (a dnes se k němu přidal i představený asijského distriktu) na úmysl správného rozhodnutí obou představených.

  Kněží obou distriktů se mají modlit každý den až do 16. května modlitby Veni Creator (http://cs.wikipedia.org/wiki/Veni_Creator_Spiritus) a Memorare (český text: http://www.farnost-laskov.cz/info.aspx?page=Memorare%20sv.%20Bernarda).

  K vykonání novény jsou zváni i všichni věřící.

 4. Václav napsal:

  Což takhle podpořit modlitbami knížete Aloise a Lichtenštejnsko ? Viz článek http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=16377.

  Kromě toho jsem zaznamenal tichý a nenápadný posun v USA stran umělého oplodnění. Na nátlak veřejného mínění prý začali uměle oplodňovat a aplikovat do dělohy dvě děti a ne víc a přestávají vytvářet „zárodky do zásoby“, určené ke zmrazení nebo k likvidaci. Ve většině případů se prý ty dvě děti také v dobrém zdravotním stavu narodí.

 5. 13. května, Panny Marie Fatimské napsal:

  Nezapomeňme! 13. května, Panny Marie Fatimské. Pamatujme – „Nakonec mé Neposkvrněné Srdce zvítězí“. A „předchůdce“ „fatimských událostí“, sv. Ludvík Maria Grignon de Montfort : „Skrze Marii započala spása světa a skrze Marii bude také dovršena..“

  Skrze Neposkvrněné Srdce Matky Boží Panny Marie k nám přijde veliká plnost lásky Nejsvětějšího Srdce Ježíšova – Ježíše – pravého Boha a pravého Člověka.

  více:

  http://catholica.cz/?id=2161

  Pax et bonum

  Jan

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: